live

Консультативна рада по Донбасу: Хто увійде до нового органу ТКГ

Топ-новина
Топ-новина

Нормандська зустріч за президентства Петра Порошенка

Фото з відкритих джерел

Політичні і громадські діячі України виступили проти створення окремої ради у складі ТКГ, що збирається у Мінську

11 березня на переговорах Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на сході України у Мінську сторони домовилися про створення Консультативної ради. Про мету Консультативної ради та її неприйняття в Україні розповімо далі.

Що передбачає Консультативна рада щодо Донбасу

Учасники Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на сході України 11 березня на засіданні у Мінську за участі очільника Офісу президента Андрія Єрмака та заступника керівника Адміністрації президента РФ Дмитра Козака підписали домовленості про створення Консультативної ради. 

У неї мають увійти представники України та так званих "Л/ДНР". До того ж гарантами-спостерігачами будуть Росія, Німеччина, Франція та ОБСЄ.  

Наразі відомо, що рішення Групи про заснування Консультативної ради буде підписано 25 березня після консультацій з представниками ОБСЄ, Франції та Німеччини.

"Основним завданням Ради є здійснення діалогу, консультацій та вироблення пропозицій щодо проєктів політичних і правових рішень щодо врегулювання конфлікту відповідно до Комплексів заходів, в тому числі щодо проведення виборів в окремих районах Донецької і Луганської областей України", - йдеться у рішенні ТКГ.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак підтвердив намір створити Консультативну раду з представниками так званих "Л/ДНР", підкресливши, що це не означає офіційного визнання незаконних "республік" та не значить, що відбудуться прямі переговори з бойовиками.

"У складі політичної підгрупи заявили про необхідність створення цієї Ради як дорадчого органу, який може розглядати питання в пакетах мінських домовленостей, які можуть бути використані в роботі політичної підгрупи", - сказав Андрій Єрмак.

За його поясненням, Консультативна рада складатиметься з політичної підгрупи ТКГ та буде так званою платформою, що дозволить українцям з непідконтрольних Україні територій Донбасу брати участь в обговоренні питань врегулювання ситуації. 

У свою чергу представники так званих "Л/ДНР" називають Консультативну раду "органом для прямого діалогу Донбасу та Києва з політичних рішень", тобто це значить, що Київ і "республіки" спілкуються прямо і практично мирно.

У протоколі засідання ТКГ зафіксовано, що угода про створення Консультативної ради фіксує суб'єктність окупованих територій України. А головними завданнями ради стануть діалог, консультації і вироблення пропозицій щодо проєктів політичних і правових рішень стосовно врегулювання конфлікту на Донбасі. Це має відбуватися нарівні з проведенням виборів на окупованому Донбасі. Також у документі йдеться про те, що порядок призначення членів Ради самостійно можуть визначати Україна, а нарівні з нею – окупаційні адміністрації Донецької та Луганської областей, Росія, Німеччина, Франція та ОБСЄ.

Інакше кажучи, створення Ради фактично визнає та зафіксує суб'єктність ОРДЛО, а Росія виступить "спостерігачем".

Хто і чому проти Консультативної Ради по Донбасу

Рішення ТКГ створити Консультативну раду викликало неабияке обурення в українському суспільстві. Приміром, нардеп від "Європейської солідарності" Володимир В'ятрович написав листа голові СБУ із вимогою відкрити кримінальну справу проти голови Офісу Президента Андрія Єрмака і Леоніда Кучми.

В’ятрович вважає державною зрадою створення вказаної ради та просить відповідні органи перевірити причетність до таких домовленостей президента Володимира Зеленського.

У свою чергу ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін певен, що Україна програє від створення Консультативної ради. Він зазначив, що створення такої ради за участі представників ОРДЛО та Росії є визнанням суб'єктності окупаційних адміністрацій.

Екснардепка Ганна Гопко опублікувала на своїй сторінці у Facebook "Відкрите звернення до Українського народу у зв'язку з відмовою української влади від захисту суверенітету і територіальної цілісності України в умовах російської агресії", адресоване президенту Володимиру Зеленському.

"Тим самим, всупереч актам законодавства України, таким як Закон України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", та відступаючи від змісту Звернення Верховної Ради України від 27 січня 2015 року й Заяви Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року, влада України визнає сьогодні намір відмовитися від вимог до Російської Федерації як до держави, що окупує та як до держави-агресора, та погоджується на взаємодію з представниками окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях як нібито з окремими політичними суб'єктами, нібито носіями владних повноважень", - йдеться у зверненні.

Ганна Гопко зазначає, що створення Ради сприятиме політичному і юридичному визнанню окупації ОРДЛО  "внутрішнім конфліктом на Сході України", що фактично скасує санкції, запроваджені світом проти РФ. До того ж, на думку Гопко, це визнання перекладе відповідальність за людські життя з РФ на Україну та означатиме відмову України від стратегії деокупації Криму та згортання євроатлантичної інтеграції.

У зверненні від Володимира Зеленського вимагається  зупинити відповідні діяння проти життєвих інтересів українського народу та притягти їхніх організаторів до політичної і кримінальної відповідальності.

"Ми звертаємося до усіх небайдужих політичних сил та суспільних осередків з пропозицією невідкладно об'єднатися перед обличчям смертельної загрози, що виникла перед усім Українським народом, та не дати державі Україна стати на шлях самознищення. Кожен має обрати свій шлях спротиву зовнішньому та внутрішньому ворогові у цій критичний час", - йдеться у зверненні, яке підписали члени "Мережі захисту національних інтересів "АНТС", Центр глобалістики "Стратегія XXI" та громадські і культурні діячі.

При цьому подібну вимогу висунули і понад п’ятдесят народних депутатів від "Слуги народу". Вони звернулися до президента з проханням зупинити створення Консультативної ради. 

"Поділяємо стурбованість громадськості триваючими заявами різних посадових осіб щодо можливості відновлення постачання води до окупованої Автономної Республіки Крим; неприйнятними заявами про те, що на сході України відбувається внутрішній конфлікт та ін. Не можемо також не помітити схвалене представниками України в рамках Тристоронньої контактної групи рішення про створення Консультативної ради в рамках політичної підгрупи Тристоронньої контактної групи. […] Ми звертаємось до Президента України Володимира Зеленського щодо необхідності, в умовах суперечливої громадської реакції на останні Мінські ініціативи, надання доручення представникам України в Тристоронній контактній групі та усім переговірникам України повернутися в рамки законодавства України та не допустити реалізації оприлюднених рішень щодо створення Консультативної групи у спосіб і формах, які не знаходять підтримку народу України, протирічать діючому законодавству держави та національним інтересам", - пишуть нардепи у своєму зверненні. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...