live

Компенсація, пеня та можливість не працювати: Які права можуть отримати українці при затриманні зарплати

Аналізуємо основні зміни у трудових відносинах, які пропонують ухвалити народним депутатам України

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

У Верховній Раді України нардепи зареєстрували законопроєкт, яким пропонується внести зміни у нормативно-правові документи щодо регулювання трудових відносин, зокрема внесення суттєвих змін в правила виплати заробітної плати.

Розповідаємо детальніше, які права працівникам пропонують надати нардепи.

Що пропонується законопроєктом

Внесення змін до чинних законів прописані в законопроєкті №3264 "Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту працівника у випадку затримки виплати заробітної плати".

Вони передбачають такі соціальні гарантії для працівників:

1. Першочергова виплата заробітної плати. В документі передбачено, що при отриманні коштів, які надходять на рахунок роботодавця, в тому числі від продажу майна, вони мають в першу чергу направлятися на виплату заробітної плати. Усі інші виплати роботодавцем не можуть виконуватися при наявності заборгованості із виплати зарплати.

2. Терміни виплати заробітної плати. Якщо працівники не отримали зарплату до сьомого дня після закінчення періоду, за який виплачується заробітна плата, вона вважається заборгованою.

3. Виплата пені через несвоєчасну виплату заробітної плати. Розмір пені у разі порушення термінів виплати заробітної плати дорівнює 0,5% суми боргу за кожен календарний день такої затримки.

4. Банкам забороняється приймати розрахункові документи про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску без одночасного представлення платником єдиного соціального внеску платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати.

5. Справа про банкрутство може відкриватися господарським судом, якщо сума заборгованості з виплати заробітної плати працівникам перевищує розмір трьохмісячного фонду оплати праці боржника.

Якими можуть бути наслідки затримання заробітної плати

Автори проєкта закону запропонували ввести відповідальність для роботодавців при заборгованості заробітної плати. Так, у документі додано відповідну статтю до Кодексу законів про працю України. В ній перераховані наступні норми:

1. При порушенні строків виплати зарплати працівнику сплачується компенсація та пеня.

2. Якщо працівник не отримав зарплату впродовж семи і більше днів від встановленого строку, то він може припинити роботу до виплати затриманої суми. Про такі дії потрібно письмово попередити роботодавця. У такому випадку працівник звільняється від обов'язку виконувати свої трудові функції і може бути відсутнім на робочому місці у робочий час.

3. Працівник має приступити до роботи на наступний день після повної виплати роботодавцем заборгованої суми або після скасування працівником тимчасового припинення роботи.

4. Якщо працівник припинив роботу через затримання зарплати, роботодавець має виплатити компенсацію у розмірі середньоденної заробітної плати за кожен день припинення виконання роботи.

5. Роботодавець не може застосувати дисциплінарні стягнення, якщо працівник припинив роботу через невиплату зарплати.

6. Посадову особу можуть позбавити права займати певні посади протягом трьох років у разі повторного порушення встановлених термінів виплати заробітної плати або виплати її не в повному обсязі.

Також пропонується дозволити суду видати судовий наказ, якщо заявлено вимогу про стягнення компенсації втрати частини заробітної плати та пені у зв’язку з порушенням строків її виплати.

*****

Тож народні депутати пропонують дозволити працівникам не виходити на роботу, якщо виплата заробітної плати затримується, та змусити роботодавців виплатити пеню за заборгованість.

Проте наразі законопроєкт надано на ознайомлення, він вступить в силу, якщо нардепи ухвалять його за основу та в цілому, а також підпишуть спікер парламенту та президент України.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...