"Кольоровий" карантин: Як працює зонування країни та що заборонили залежно від епідситуації

Карантин продовжили до 31 серпня, а Україну розділили на 4 зони за рівнем захворюваності

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В Україні триває карантин — в різних областях, залежно від епідеміологічної ситуації посилюють чи послаблюють обмеження. Однак, в деяких регіонах, незважаючи на значні темпи поширення коронавірусу, місцева влада не поспішає, і навіть не вважає за потрібне, знову вводити заборони.

Розповідаємо детальніше, які правила карантину діятиму в Україні принаймні ще місяць.

Адаптивний карантин за кольорами

Протиепідемічні заходи в Україні триватимуть щонайменше до кінця літа. Рішення продовжити карантин до 31 серпня Кабмін ухвалив ще 22 липня. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що загальні правила, за якими буде жити країна в умовах продовженого адаптивного карантину, не змінюються - масковий режим, соціальна дистанція та антисептики.

Із нововведень - МОЗ розділило всі регіони за рівнем захворюваності на чотири зони: "зелену", "жовту", "помаранчеву" і "червону". У залежності від епідситуації, в регіоні буде діяти або легкий карантин, або жорсткий.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що органи місцевої влади можуть тільки посилювати протиепідемічні обмеження, а рішення про послаблення карантину приймає Центральна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС).

Нова схема боротьби з поширенням COVID-19 набули чинності з 1 серпня.

Новини за темою: Зеленський вимагає від уряду чіткого пояснення людям умов адаптивного карантину

Як працює кольорова схема?

Відповідно до ухвалених правил, карантин в певних регіонах посилюватимуть, якщо там показник захворюваності буде погіршуватися п'ять днів поспіль. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко розповів, що зонування відбуватиметься залежно від темпів поширення коронавірусу.

"Якщо область впродовж 5 днів буде перевищувати загальнонаціональні індикатори, які були до цього, ми цю область розкладемо на райони та міста обласного значення, і кожен район покаже свій внесок в стан захворюваності коронавірусної хвороби. І в залежності, який відсоток дає район або місто обласного значення, він буде виділений в або зелену, або в жовту, або в помаранчеву, або в червону зону. Червона - це найкритичніша", - зазначив Віктор Ляшко.

Він додав, що послаблення карантину буде відбуватися, якщо захворюваність знижуватиметься протягом трьох днів поспіль.

"І якщо є червона зона, то він (карантин, - ред.) триває до того часу, поки внесок в захворюваність в загальну в області цей регіон не зменшить і не перейде або в помаранчеву, або в жовту, або в зелену. І тоді, як три дні ми бачимо, що вже показник краще, ми тоді переводимо цей район в іншу зону", - роз'яснив головний санітарний лікар.

Тож, з 1 серпня у залежності від епідемічної ситуації в регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях встановлюється один з чотирьох рівнів епідемічної небезпеки:

 • зелений,
 • жовтий,
 • помаранчевий,
 • червоний.

Телеграм-канал Олега Немчінова

Зокрема, "зелений" рівень встановлює регіон, за яким відсутнє рішення Держкомісії з ТЕБ та НС щодо встановлення рівня епідемічної небезпеки. На такій території запроваджують протиепідемічні заходи, передбачені для "зеленого" рівня.

Зауважимо, цей рівень епідемічної небезпеки на території всього регіону встановлюється в разі відсутності в ньому ознак регіону з широким розповсюдженням коронавірусу більше трьох днів поспіль.
Тоді як "жовтий", "помаранчевий" або "червоний" рівень встановлюється у регіоні, де є значне поширення коронавірусу. Таким вважається регіон, який має одну з таких ознак:

 • завантаженість ліжок у закладах охорони здоров'я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, становить понад 50%;
 • середня кількість ПЛР та ІФА-тестувань становить менше 24 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів;
 • коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 становить понад 11%;
 • показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 становить понад 10%;
 • показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 застосовується в разі реєстрації понад восьми випадків на 100 тис. населення сумарно за останні сім днів.

Новини за темою: У Тернополі пасажири домоглися зупинки поїзда, скасованої через внесення міста до "червоної" зони

Що забороняють кольори?

При переході від однієї до іншої зони відповідно будуть посилювати чи послаблювати карантинні обмеження.

На території України на період карантину загалом забороняється:

 • перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без масок;
 • перебування на вулицях без документів;
 • самовільно залишати місця самоізоляції, обсервації;
 • перетин державного кордону іноземцями та особами без громадянства без наявного поліса страхування, який покриває витрати, пов’язані з лікуванням COVID-19, обсервацією, та діє на строк перебування в Україні. Така норма застосовується і при перетині контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

Додатково при "зеленому" рівні в регіоні не можна:

 • проводити масові заходи за участю більше однієї особи на 5 кв. метрів площі;
 • розміщувати глядачів більш ніж 50% місць для сидіння в кожному окремому залі кінотеатру чи закладу культури;
 • перевозити в усіх видах громадського транспорту людей більше ніж місць для сидіння.

При встановленні "жовтого" рівня до попередніх обмежень додається заборона на:

 • відвідування сторонніми особами установ і закладів соціального захисту, в яких тимчасово або постійно проживають/перебувають громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, або із стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями.

При введенні "помаранчевого" рівня до обмежень наведених вище додаються наступні:

 • проведення масових заходів за участю більше ніж 100 осіб та більше однієї особи на 20 кв. метрів площі будівлі або території, де проводиться захід;
 • діяльність закладів, що надають послуги з розміщення, крім готелів;
 • робота після 24-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів) та закладів громадського харчування (крім замовлень на винос);
 • навчання в групах більше ніж 20 осіб, крім закладів дошкільної та загальної середньої освіти;
 • проведення закладами охорони здоров’я планових заходів з госпіталізації, крім невідкладних.
 • діяльність спортивних залів, фітнес-центрів;
 • приймання дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку та оздоровлення та відпочинок дітей за межами зазначеної території.

При "червоному" рівні до попередній обмежень додається заборона на:

 • регулярні та нерегулярні перевезення усіма видами транспорту, крім легкових авто та службового транспорту;
 • відвідування закладів освіти здобувачами освіти;
 • діяльність закладів громадського харчування, ТРЦ, фітнес-центрів, магазинів, крім торгівлі продуктами харчування, ліками, засобами гігієни.

За словами очільника МОЗ Максима Степанова, люди, які проживають у регіоні "зеленої" зони за рівнем поширення COVID-19, зможуть потрапити до червоної зони, але лише на автомобілях.

На території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено "помаранчевий" та "червоний" рівень епідемічної небезпеки, додатково можуть застосовуватись обмежувальні протиепідемічні заходи, встановлені органами державної влади та органами місцевого самоврядування в межах компетенції.

Новини за темою: Така блокада була за часів татар: Луцьк і Тернопіль офіційно відмовилися від посилення карантину

Хто проти посилення карантину

Незважаючи на значний приріст хворих на коронавірус щодоби в деяких регіонах місцева влада відмовилась впроваджувати протиепідемічні обмеження.

Так, у міській раді Луцька відмовилися посилювати карантин попри те, що напередодні місто внесли до "червоної зони" карантину.

За словами радника мера Луцька Ігоря Поліщука, протягом останнього часу в місті щодо статистики по рівню захворюваності на COVID-19 нічого не змінилось. У зв'язку з цим у міській раді не розуміють мотивів рішення комісії ТЕБ та НС.

"Луцька міська рада не буде приймати жодних рішень щодо зупинки транспорту або закриття будь-яких закладів у зв‘язку з вищевказаним незрозумілим рішенням. Якщо центральна влада хоче працювати по закону - нехай вводить надзвичайний стан та лише тоді зупиняє транспорт, закриває заклади та приймає інші обмеження", – заявив Поліщук.

Ще одне місто з "червоного" рівня не приймає умови посилення карантину. Міська рада міста Тернопіль  сьогодні планує обговорити на позачерговій сесії законність віднесення міста до "червоної" зони.

"Наразі з понеділка, 3 серпня, підприємства, установи та організації Тернополя працюватимуть у звичному режимі. При цьому закликаємо мешканців дотримуватися санітарно-епідеміологічних умов, зокрема маскового режиму, проводити температурні скринінги працівників та відвідувачів, забезпечувати дезінфекцію приміщень", - йдеться у повідомленні міськради.

Крім того, у міськраді стверджують, що показники захворюваності у місті пішли на спад.

"Середня кількість тестувань методом ПЛР становить 78,1 (показник має бути не менше 24); коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 становить 11,1 (показник – 11); показник динаміки зростання випадків інфікування – 12,5 (показник – 10)", – зазначили у відомстві.

Також наголошують, що показник заповненості ліжок для пацієнтів з коронавірусом удвічі менший за норму для "червоної зони".

Заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко заявив, що міська влада не хоче посилювати карантин у містах через наближення місцевих виборів.

За словами Геращенка, місцева влада відповідає за здоров'я городян. Тоді як заяви мерів з відмовами посилювати карантин можуть мати негативні наслідки для здоров'я місцевих мешканців.

"Мери міст, які займаються популізмом, хочуть стояти осторонь - говорити: Ми такі хороші, не треба нам карантину - будуть відповідати за кожного загиблого у своїх містах", - наголосив Антон Геращенко.

*****

Станом на ранок 3 серпня в Україні лабораторно підтверджено 73 158 випадків коронавірусної інфекції, з них 1738 летальних, 39 876 пацієнтів одужали. Зокрема, за останню добу зафіксовано 990 нових випадків.

Найбільше нових випадків зараження виявили у Львівській (138), Івано-Франківській (119) областях та у місті Київ (102). Найбільш зараженими регіонами залишаються Львівська область - 9921 випадок, Київ - 8554 та Рівненська область - 6270.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...