live

Колапс медреформи: Чому психіатричні лікарні в Україні опинилися на межі закриття

В МОЗ переконані, що реформа медицини потребує негайного коригування, щоб виправити найбільші прогалини

Топ-новина
Топ-новина

Медичні процедури

Фото з відкритих джерел

З квітня 2020 року в Україні впровадили другий етап медичної реформи, через що деякі лікарні опинилися на межі закриття. Про значне недофінансування медзакладів заявили лікарі — коштів не вистачає ні на лікування, ні на заробітні плати. В МОЗ обіцяють розв'язати питання в короткі терміни.

Про складну ситуацію в психіатричних лікарнях та шляхи її вирішення розповідаємо детальніше.

Без коштів на лікування та харчування 

Днями в Києві відбувся черговий протест медиків — поблизу метро "Дорогожичі" працівники клінічної лікарні "Психіатрія" вишикувалися уздовж дороги під дощем, щоб привернути увагу влади до психічного здоров'я людей в Україні.

За словами учасників протесту, Національна служба здоров'я виділяє мало коштів для фінансування лікарні — не вистачає грошей на закупівлю ліків, на забезпечення харчування, нормальних побутових умов та на заробітну плату медикам.

Мітинг працівників психіатричної лікарні Klymenko Time

Повідомлялося, що недофінансування психіатричної лікарні призведе до скорочень персоналу і "виселення" пацієнтів. Медики переконані, що це матиме непередбачувані наслідки.

Новини за темою: В уряді заявили, що медикам почали виплачувати надбавки вже за квітень

Що говорять в МОЗ

У Міністерстві охорони здоров'я проблему у фінансуванні лікарень визнають і розробляють шляхи її вирішення. Очільник відомства Максим Степанов зазначив, що під час впровадження другого етапу реформи під найбільшою загрозою опинилися психіатрична та протитуберкульозна служби. Тільки психіатричні лікарні на 2020 рік недоотримали 898 млн грн.

"Недофінансування по багатьох спеціалізованих психіатричних лікарнях сягає від мінус 50-80% у порівнянні з минулим роком. Якщо будь-яка лікарня отримає на 80% менше фінансування, ніж в минулому році, то це практично означає закриття лікарні", – переконаний міністр.

За його словами, у психіатричних медзакладах нині перебуває 22 тисячі хворих, які мають хронічні психічні захворювання. Деякі з цих пацієнтів уже втратили соціальні зв'язки і потребують постійного нагляду лікарів.

Голова МОЗ заявив про необхідність серйозного коригування нинішньої реформи медицини.

"Те, що ми побачили за результатами запуску другого етапу реформи, не має нічого спільного з поліпшенням медицини. Це руйнування медицини. Думаю, нам залишилося кілька днів, щоб переглянути і запропонувати конкретний (варіант, - ред.) в цифрах, яким чином ми будемо фінансувати до кінця 2020 року, щоб це не було катастрофою для деяких лікарень", - сказав Степанов.

Новини за темою: У Харкові медики збираються виходити на безстроковий страйк через невиплату надбавок

Чому психіатричні лікарні недоотримують кошти

З 1 квітня цього року стартувало впровадження другого етапу медичної реформи, відповідно до якого для лікарень запровадили принцип "гроші ходять за пацієнтом". Так, фінансується не кількість місць в медзакладі, а кількість пацієнтів, які скористалися послугами лікарні. Оплата залежатиме від результату лікування.

Передбачалося, що чим вища якість лікування, тим більше коштів будуть отримувати лікарі за свою роботу. Відповідно, чим більше пацієнтів, тим більше коштів отримає лікарня.

Такий підхід, за даними дослідження Асоціації психіатрів України, призвів до зменшення фінансування психіатричних лікарень майже вдвічі. До того ж лікарні, в яких перебувають пацієнти із хронічним перебігом захворювань, із втраченими соціальними зв’язками й навичками, отримали найменше фінансування.

Лікарі наголосили, що тариф на лікування профільних хвороб в лікарнях (який відшкодовує держава) не враховує лікування соматичних супутніх захворювань у стаціонарних відділеннях. "До надання медичної допомоги крім лікарів-психіатрів залучаються лікарі й фахівці інших спеціальностей (терапевти, кардіологи, невропатологи, окулісти, ендокринологи, психотерапевти, фахівці-реабілітологи, логопеди, психологи). Тариф також не передбачає реабілітацію", - переконаний директор КНП "Клінічна лікарня "Психіатрія", доктор медичних наук, професор В'ячеслав Мішиєв.

Тож склалася ситуація, при якій психічно хвору людину потрібно відправляти на лікування супутнього захворювання до іншого медзакладу.

Новини за темою: Бужанський назвав причину провалу з виплатами 300% медикам, які лікують хворих з COVID-19

Надання платних послуг не вирішить проблему фінансування, адже у людей з психічними захворюваннями вкрай низька платоспроможність.

*****

Проблеми недостатнього фінансування виникли не тільки в психіатричних лікарнях. Ще на початку травня очільник МОЗ Максим Степанов повідомив, що відомство планує змінити медреформу. За його словами, усі заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу, отримують фінансовий ресурс з державного бюджету не менше, ніж у 2019 році.

Також з 2021 року будуть функціонувати нові медичні тарифи, які ґрунтуватимуться на ринкових заробітних платах для працівників галузі та якісних стандартах надання медичних послуг.

Зміни в системі реформування медицини мають запровадити з 1 червня.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...