Хто постраждав найбільше і що робити далі: В ООН відзвітували про коронавірус в Україні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Фахівці з ООН відстежують темпи поширення коронавірусу в Україні та його негативні наслідки і намагаються покращити ситуацію  

Україна, яка 3 березня зіштовхнулася з першим випадком інфікування коронавірусом, за пів року загрузла у пандемії та щоденних антирекордах захворюваності. За весь час з березня до нині стало зрозуміло, що пандемія найбільше вдарила по вразливих групах населення України.

Далі розповідаємо, хто найбільше постраждав від COVID та його наслідків і що з цього приводу кажуть в ООН і як радять протидіяти хворобі.

ООН про масштаби коронавірусу в Україні

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оформило та опублікувало доповідь-звіт про поширені порушення прав людини під час пандемії коронавірусу. Звіт охоплює період з 16 лютого до 30 липня 2020 року та показує, власне, ті порушення прав, які вдалося зафіксувати протягом цього часу в Україні.

З документу стає зрозуміло, що окремі групи населення зазнали певного соціального дискомфорту та опинилися під ударом не лише безпосередньо через коронавірус та його вплив на здоров’я, а й через запровадження жорсткого карантину.

З початку коронавірусної кризи Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні документує порушення прав людини і виступаючи від імені тих, хто опинився у найбільш несприятливих умовах. Відомо, що ще з кінця березня під ударом знаходяться особи, що перебувають під вартою, ромські громади, безхатченки, літні люди та люди з інвалідністю.

"Найбільших обмежень зазнали права на здоров'я, роботу, освіту та достатній життєвий рівень. Жінки також зазнали непропорційного впливу пандемії", - йдеться у звіті.

Донбас і перетин кордону. Обмеження, спричинені карантином, вдарили і по жителям тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщеним особам. Тут йдеться про обмеження руху через контрольно-пропускні пункти на лінії розмежування. З кінця березня до середини червня 2020 року кордон перетинали в десятки разів рідше. З колишніх 1,3 млн перетинів на місяць (до спалаху коронавірусу) їхня кількість впала до кількох сотень, бо з кінця березня всі пункти перетину зачинилися. Це означає, що кілька тисяч людей фактично були відірвані від своїх родин і втратили доступ до медичного обслуговування, пенсій та своєї роботи, - констатують у звіті.

Проте в ООН намагалися донести до уряду необхідність спрощеного перетину лінії для реалізації гуманітарних цілей. І з середини червня це дало результати – пункти перетину відкрилися і сотні людей щодня почали їздити за лінію перетину.

Коронавірус і протести. Цікаво, що в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини занепокоєні тим, що правоохоронці використовують коронавірусні обмеження, щоб запобігати різноманітним протестам. Сюди відноситься ріст кількості нападів крайніх правих груп на зібрання та офіси політичних партій, на політичних активістів і їхні домівки.

Управління задокументувало за період карантину в Україні п'ять нападів на представників ЛГБТ-спільноти та активісток феміністського руху. Нападниками були країні праві групи.

Насилля на карантині. Виявилося, що карантинні обмеження понад усе вплинули на життя тих, хто знаходився у складному становищі ще до пандемії. Це стосується представників ромського народу – для них було обмежено доступ до достатнього життєвого рівня, доступ до води, санітарії, харчування і соціального захисту.

Це ж стосується і безхатченків. Їм стало в рази важче отримувати доступ до базових умов та ресурсів під час коронавірусної пандемії.

До того ж гендерне насилля зросло по відношенню до жінок та дівчаток через обмеження їхньої фінансової незалежності знову-таки через карантинні обмеження. Це вплинуло на тих, хто живе в ізольованих місцях та неподалік лінії розмежування на сході України.

Правосуддя і коронавірус. За даними звіту ООН, карантин для боротьби з COVID-19 має неабиякий вплив на здійснення правосуддя в Україні. Подекуди затягнуті судові слухання гальмуються, а багато хто не може звернутися до суду через карантинні обмеження.

Новини за темою: Київ переходить в "жовту", а Тернопіль - у "червону": В Україні оновлюють карантинне зонування

Рекомендації ООН з протидії коронавірусу

Представники Управління Верховного комісара ООН з прав людини продовжують документувати інформацію про мирних жителів, які постраждали у результаті конфлікту та чиї права були порушені у період коронавірусу.

У своїй доповіді фахівці ООН сформулювали низку рекомендацій для українського уряду для забезпечення соціального захисту тих, хто постраждав через коронавірус. В рамках боротьби з хворобою українській владі рекомендують "усунути існуючи перешкоди та протидіяти будь-якій дискримінації" у доступі до медичних послуг за ознакою віку, раси, етнічного походження, статі, сексуальної орієнтації тощо. До того ж серед нагальних порад – забезпечення належного рівня тестувань та доступу до інформації про COVID-19.

Представники Управління ООН з прав людини продовжують збирати інформацію, спілкуватися з жертвами та свідками порушень прав людини та, безумовно, моніторити ситуацію як безпосередньо на місцях, так і в інтернеті.

Вони наголошують на найважливішому посилі – на необхідності беззаперечної допомоги людям. Захищати права людини особливо важливо у період пандемії. До того ж ООН закликає уряд, громадянське суспільство та приватний сектор зробити права людини центральним орієнтиром у ситуації пандемії та кризи, викликаної нею, боротьба з COVID-19 стане ефективнішою.

Новини за темою: В Україні набули чинності нові обмеження для регіонів червоної зони

*************

За останню добу виявлено 3 565 нових випадків коронавірусу по Україні. Станом на 25 вересня по країні зафіксовано 191 671 лабораторно підтверджений випадок COVID-19. З цієї кількості хворих 3827 осіб померло, а 85 133 пацієнти одужали.

Найбільше хворих виявлено у м. Київ (21 045 випадків), Львівській області (19 465 випадків), Харківській (16 490 випадків) та Чернівецькій (13 736 випадків) областях.

Найменше захворіло у Луганській області (894 випадки), Херсонській (954 випадки), Кіровоградській (1 052 випадки), Миколаївській (2 782 випадки) та Черкаській (3 459 випадків) областях. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...