Холодницький vs Венедіктова: "Корупційна" суперечка та взаємні звинувачення Офісу генпрокурора і САП

Топ-новина
Топ-новина
Ірина Венедіктова закидає Назару Холодницькому бездіяльність Фото з відкритих джерел

Очільники двох слідчих відомств сперечаються лише другу добу, а взаємних звинувачень наговорили – хоч греблю гати!

Питання, пов'язані з корупцією та викриттям хабарників, давно гостро стоять перед командою слідчих-антикорупційників та Офісом генпрокурора в цілому. Певні зрушення у вирішенні цієї проблеми є, проте до великих перемог ще далеко. Хабарників, що є "кістяком" української корупції, поки ніхто не спіймав. Тому керівництво починає шукати гальмівний механізм, що уповільнює антикорупційну роботу в Україні.  

На думку генеральної прокурорки України Ірини Венедіктової, Спеціалізована антикорупційна прокуратура бездіяльна у резонансних випадках корупції. Про що очільниця ГПУ і заявила у вівторок, 26 травня, привселюдно – у мережі інтернет.

Далі ми спробуємо роз’яснити, чому генпрокурорка так вважає, що про це думають в антикорупційній прокуратурі та звідки ростуть ноги у конфлікту Офісу генпрокурора та САП.

Суть претензій Офісу генпрокурора до САП

Головним каменем спотикання на шляху до порозуміння між САП та Офісом генпрокурора стала, на думку Венедіктової, погана робота антикорупційної прокуратури.

Генпрокурорка заявила, що слідчі САП так і не закінчили низку резонансних процесів, через що винні не покарані, а багатомільйонні збитки не відшкодовані державі. Зокрема, вона згадала про таке:

  • стосовно самовільного захоплення топ-керівником правоохоронного органу земельної ділянки в Пущі Водиці у 2009 році;
  • неналежне розслідування слідчими САП справи щодо народного депутата Валерія Іщенка, якого з жовтня 2019 року підозрюють у заволодінні 93 мільйонами гривень "Укрзалізниці";
  • провадження щодо розкрадання коштів під час виконання оборонного замовлення з боку держави. Доки слідство велося у ДБР, керівникам оборонного підприємства повідомили про підозру, проте після зміни підслідності САП продемонструвала бездіяльність, тому суд відмовив у продовженні строків досудового слідства.
  • САП не забезпечила прийняття остаточних процесуальних рішень стосовно топ-керівників Мін'юсту, Міноборони, МОЗ, колишніх нардепів, керівників держпідприємств та посадовців режиму Віктора Януковича щодо мільйонних розтрат і розкрадань.

Загалом усі свої претензії Ірина Венедіктова озвучила у кількахвилинному ролику, зробивши висновок, що робота САП не може бути визнана гідною, а скоріше є ганебною. Цим вона фактично перевела негласне протистояння ГПУ та САП у публічну площину.

Новини за темою: "Атакою" на Холодницького Венедіктова намагалася зупинити розслідування справ про корупцію, які вели проти неї САП і НАБУ, - Кузьмін

Реакція САП та Назара Холодницького 

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не міг залишитися осторонь різких звинувачень керівництва і заявив, що готується детально відповісти на кожне звинувачення Венедіктової посекундно.

В ніч на середу прокурори САП опублікували відкритий лист, у якому зазначили, що генеральний прокурор не має права давати їм вказівки. В цілому у САП категорично не згодні зі словами Венедіктової про відсутність результатів роботи та бездіяльність. До того ж зазначили, що ані Генпрокурор, ані його заступники не мають права вказувати прокурорам САП що завгодно щодо їхніх повноважень. 

Конфлікт продовжується

У середу, 27 травня, Ірина Венедіктова зробила другий хід – відповіла на заяву прокурорів САП. І знову публічно вщент їх розкритикувала.

Вона закликала Назара Холодницького та прокурорів САП навести яскраві приклади судових вироків корупціонерам у 2019-2020 роках, аби довести ефективність своєї роботи.

"Вчора я звернулась до громадськості із заявою про бездіяльність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У відповідь отримала відкритого листа антикорупційних прокурорів. Шановні колеги - прокурори САП! Оцінку роботи прокурора дає суд. Не потрібно виправдань, пояснень, посилань на поважні причини чи дорікань вашим колегам з інших правоохоронних органів. Наведіть яскраві приклади судових вироків корупціонерам у 2019-2020 роках, за які вам не соромно, якими ви можете пишатися, чи хоча б за 5 років вашого існування. Цього буде достатньо. І покажіть цей результат зараз", - пише генпрокурорка на своїй сторінці у Facebook. 

І на цю заяву Венедіктової прокурори САП відповіли. Вони заявили, що спілкування між структурними підрозділами Офісу Генерального прокурора шляхом зйомки та розміщення відеороликів та повідомлень у соціальних мережах не відповідає світовим стандартам роботи правоохоронних органів.  

"В силу специфіки роботи ми володіємо інформацією і добре розуміємо запущені так званими політичними елітами процеси перепідпорядкування нашої діяльності певним цілям, які не узгоджуються із завданнями кримінального судочинства. З огляду на це, закликаємо генерального прокурора не бути частиною таких процесів, не чинити тиску на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і не ганьбити правоохоронну систему", – йдеться у заяві прокурорів САП.

Також у САП вказали на те, що наразі на розгляді Вищого антикорупційного суду знаходиться більше 200 кримінальних проваджень за звинуваченням тих, хто ще кілька років тому міг зателефонувати генпрокурору і вирішити всі проблеми. Тепер ці люди є підозрюваними  або підсудними, так само, як і сотні інших чинних і ексчиновників, політиків, нардепів, - апелюють у САП.

Тим часом Офіс генерального прокурора розпочав підготовку до обрання нового очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Відомо, що генпрокурорка надіслала листа на ім'я голови Верховної Ради з повідомленням про початок відбору членів комісії для обрання глави САП. Нового голову САП обиратимуть у листопаді, коли закінчиться термін повноважень Назара Холодницького. 

Новини за темою: Кузьмін: Спроба ревізувати діяльність САП - це перевищення повноважень генпрокуратури

Ще трохи про конфлікти Офісу генпрокурора з силовими структурами 

Нещодавній публічні заяви Офісу генпрокурора та САП не є першими в історії українських слідчих структур. Відносини між органами кримінальної юстиції багаті на конфлікти, скандали та взаємні звинувачення. 

Приміром, Ірина Венедіктова, перебуваючи на посаді керівника Державного бюро розслідувань, сама звинувачувала прокурорів Офісу генпрокурора у блокуванні її роботи. Мовляв, через це вона не могла продемонструвати результат у Бюро.  

А у 2016-17 роках надзвичайно загострився конфлікт між Генпрокуратурою і Національним антикорупційним бюро. 

Після того, як у травні 2016 року Юрій Луценко став Генпрокурором, протистояння стало безпрецедентним. Тоді НАБУ затримало прокурора АТО Костянтина Кулика. У Генпрокуратурі сприйняли це негативно. Голова НАБУ Артем Ситник заявив, що, мовляв, новий генпрокурор Луценко таким чином "піариться".  У свою чергу тодішній головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявив, що в антикорупціонерів немає ані досвіду, ані терпіння. 

Далі більше – ГПУ обшукує приміщення НАБУ, керуючись підозрою у незаконному прослуховуванні одного із фігурантів кримінального провадження. 

Пізніше, теж у 2016, НАБУ затримує сімох співробітників Антикорупційного бюро, котрі були детективами "під прикриттям". ГПУ та СБУ звинувачують їх у провокації дачі хабарів. У свою чергу антикорупціонери заявляють, що дії ГПУ та СБУ – це "спланована диверсія щодо працівників антикорупційних органів" та намагання "звести нанівець пів річну роботу детективів". 

Тодішній генпрокурор України Юрій Луценко та глава НАБУ Артем Ситник заявили тоді, що хочуть вирішити цей конфлікт. Луценко передав розслідування інциденту до СБУ. Здавалося б, після цього конфлікти дещо стихли. Проте ні. Тепер ось маємо новий виток. 

Новини за темою: Кацман: Прокурори вперше об'єдналися проти незаконних дій генпрокурора і тиску з боку зарубіжних посольств

*************

Суперечка триває – Венедіктова пообіцяла реакцію з боку Офісу генпрокурора на бездіяльність САП. Тоді як Холодницький стверджує, що вона не має права вказувати йому та антикорупційним прокурорам. Можливо, ми побачимо ще кілька публічних відеозвернень на сторінках у соцмережах з цього приводу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...