Хелловін, або день всіх святих: Яка історія у "найжахливішого" свята сучасності та як воно проходить в Україні

Топ-новина
Топ-новина
Хелловін давно став костюмованим святом Фото з відкритих джерел

Це свято лише набуває справжньої популярності в Україні, тоді як у світі на нього "захворіли" вже дуже давно

Хелловін щорічно відзначають з 31 жовтня на 1 листопада. Він давно став популярним у всьому світі, проте дещо втратив свій початковий сенс і став "іграшкою", несерйозною забавкою з костюмами та вигаданими жахами. Насправді цей день глибший і цікавіший, ніж ми думаємо.

Розповідаємо, звідки прийшло це свято, як воно набуло сучасного вигляду і як його відзначають в Україні.

Історія і традиції Хелловіну

Сьогодні люди по всьому світу переодягаються у моторошні костюми, щоб "налякати" смерть і продемонструвати, що не бояться її. Так виходить, що Хелловін – це ніби день боротьби зі смертю.

Історія цього свята бере свій початок 2000 років тому на території сучасної Великої Британії у древніх кельтів. Вони мали календар, що "розділяв" рік на світлу (літо) і темну (зиму) частини.

Кельти вірили, що головний бог – Сонце – з 1 листопада і всю зиму перебуває у полоні у володаря царства мертвих Самхейну. Дні наприкінці жовтня, під час переходу до зими, кельти відзначали пишними гуляннями. Кельти вірили, що землю окутує холод, настає зима, а тому час збирати врожай і готуватися до морозів.

Так би мовити "переламною" ніччю була ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Тоді нібито відбувалися паранормальні речі – між світами живих і мертвих зникала межа, і потойбічні сили приходили на землю. Кельти знали, як боротися зі злими духами, що спустилися до них. 

Щоб випровадити духів подалі від своїх осель, кельти гасили вогонь у домі, біля будинків клали їжу, аби задобрити духів, а самі одягалися у шкури тварин та збиралися навколо вогнища, щоб принести в жертву тварину. Далі потрібно було взяти з вогню іскру і принести її до будинку та помістити у порожнього гарбуза. Таким був ритуал захисту від духів. 

Минали віки і от у УІІІ сторіччі папа Римський Григорій III призначив свято всіх святих на 1 листопада. А його наступник Григорій IV визнав цей день загальним святом католицької церкви, присвяченим всім Святим. 

Ніч на 1 листопада з вогнищем та гарбузами у римлян стала називатися "All Hallows Even" ("Меса Всіх Святих"). Далі фраза скоротилася до Hallowe`en, і тепер ми маємо знайоме всім Halloween.

Новини за темою: На Хелловін українці зможуть побачити "блакитний" Місяць

Символи Хелловіну

Хелловін віддавна має традиційними кольорами чорний та помаранчевий. Перший – це ніби уособлення смерті та темряви, а другий – символ збору врожаю у році, що минає.

Гарбуз став символом свята у Північній Америці, тоді як у Шотландії ним тривалий час була звичайна ріпа. Становлення гарбуза символом гарно пояснено у легенді про п’яничку Джека. Він нібито обдурив диявола, за що пізніше був покараний.

Очікуючи судного дня, Джек ходив по землі, освітлюючи собі шлях вуглинкою, яку поклав до порожнього гарбуза. Саме тому, вважається, що вирізаний гарбуз зі свічкою всередині відганяє злих духів.

У кельтських традиціях гарбуз мав схоже значення – слугував своєрідним світильником, який допомагає душам дійти до чистилища.

"Жахливі" костюми на Хелловін вигадали, аби захиститися від привидів та духів померлих. Стародавні кельти одягалися у звірячі шкури, гасили вогні в будинках і виставляли на вулиці їжу, аби задобрити духів. А ми ж тепер купуємо або самі майструємо собі костюми і "бавимося" у привидів та монстрів.

А ще Хелловін – це день, коли діти переодягаються у костюми страхіть, приходять до сусідів та кажуть біля дверей: "Цукерки або життя!" З цим гаслом вони очікують на солодощі від дорослих. 

Як відзначають Хелловін в Україні

Святом "жахів" Хелловін став у ХІХ столітті у ірландців. Вони поширили це свято у Японію, США і Канаду, а далі – по всьому світу. Порівняно нещодавно – десятиліття тому чи трохи більше – традиція відзначати Хелловін прийшла і в Україну.

Хелловін в Україні – відносно нове і молоде свято, яке не встигло набути якихось власне українських традицій святкування. Ми маємо американські та європейські звичаї, на основі яких формуємо стиль святкування цього дня.

Так, з року в рік молодь влаштовує костюмовані вечірки у камерних барах і нічних клубах, зомбі-паради на вулицях міст, організовує квести, хорор-шоу, тематичні святкування з костюмами, масками та гримом.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...