live

Карантин спустошив каси банків: Чому в Україні вперше в історії зникла готівка

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Через паніку населення в Україні зникли паперові гроші

На становище на українському ринку валюти неабияк вплинув карантин і панічні настрої українців, що ростуть як снігова лавина. Днями Національний банк України пояснив, чому вийшло так, що у касах вітчизняних банків повністю зникла готівка. Далі розповідаємо, як карантин та світова пандемія коронавірусу разом з економічною кризою "гризуть" українську економіку.

Що значить стрімке подорожчання гривні зараз

Минулого тижня Нацбанк продав $981 мільйон для підтримки курсу гривні. Безпосередньо 17 березня українці купили на міжбанку 300 мільйонів доларів. А у понеділок, 16 березня, Національний банк України виставив на аукціон з продажу валюти 200 мільйонів доларів, тоді як банки хотіли купити більше – 258,9 мільйонів доларів за курсом від 26,37 до 26,56 грн/долар. Але фактично регулятор продав 130,5 мільйонів доларів. А курс долара тим часом подорожчав на 53 копійки, досягнувши позначки у 27,05 гривні станом на ранок 18 березня. У ПриватБанку, Альфа-Банку та ОТП Банку вартість долара у купівлі підскочила аж до 29 гривень. Власне, це значить, що в Україні "увімкнувся" режим плаваючого курсу долара – Нацбанк не фіксує його на конкретному рівні і не змінює тренд, який диктує ринок тут і зараз.

У Нацбанку пояснили: такий курсовий стрибок свідчить про панічні настрої, котрі охопили значну частину українців. Саме паніка, до речі, вплинула на фізичний дефіцит готівки у касах банків та банкоматах.  

Також у регулятора зазначили, що минулоріч НБУ викупив з ринку $8 млрд у резерви, тож зараз в України є "подушка безпеки", аби валютні коливання їй не надто нашкодили. Всього у міжнародних резервах України $25 млрд. 

Правда, щоб дещо "згладити" незвичні курсові коливання, 17 березня Нацбанк все ж продав на міжбанківському валютному ринку $300 мільйонів. Купують долари українські компанії, населення та іноземні інвестори.

Куди поділася готівка і чому у нас дефіцит грошей

Українці мають одну усталену традицію: що б не сталося – революція, вибори, страйк під стінами парламенту, теракт за кордоном, – вони скуповують долари і одним махом знімають всі гроші з усіх карток. Коронавірус, звісно, не став винятком. І через це сьогодні маємо таке.

Через неймовірний тиск з боку українців, котрі хутко побігли знімати гроші зі своїх банківських карток та рахунків, готівка просто зникла з кас банківських відділень та банкоматів. Так, ті, хто зняв гроші, сховав їх, за гарною українською традицією, під матрац, залишивши ринок з нульовим запасом готівкової гривні – настав дефіцит готівки.

Проаналізувавши ситуацію, у Нацбанку попросили українців не знімати усі свої гроші ані з рахунків, ані з карток. А деякі фінустанови взагалі тимчасово зачиняються. Так, через нестачу банкнот готівки Альфа-Банк припинив продаж готівкової валюти в усіх своїх відділеннях. "Видачу готівкового долара США з будь-яких клієнтських рахунків (поточних, в тому числі карткових, депозитних, ощадних) тимчасово припинено", - сказали у банку, при цьому зазначивши, що деякі його відділення зачинені.

Так само вчинив і ПриватБанк – у банку повідомили, що з 18 березня призупиняють продаж готівкової валюти та переходять виключно на онлайн-валютообмін через запровадження профілактичних заходів для запобігання поширенню коронавірусу.

До того ж не виключено, що до липня цього року банки припинять виплачувати дивіденди своїм клієнтам, щоб дещо врівноважити банківську систему та задля того, аби банки мали додатковий запас міцності. Принаймні про це попросили в НБУ.  

Цікаво, що у регулятора пояснюють нестачу готівки ще одним фактором – припиненням авіаперевезень. Мовляв, через зупинку авіаперевезень та закриття кордонів готівкові долари та євро просто не можуть потрапити в Україну та доставляються із затримкою.

Готівка ще й поширює коронавірус?

Готівка мало того, що зникла, так ще й підготувала для українців черговий "сюрприз". У Нацбанку заявили, що готівкові кошти можуть бути носіями коронавірусу, тож варто обмежити контакт з ними. За словами заступниці голови НБУ Катерини Рожкової, регулятор проводить заходи з дезінфекції готівки, проте зрозуміло, що вірус передасться, якщо знезаражену купюру візьме носій вірусу. Тож у Нацбанку порекомендували користуватися дистанційними засобами платежів.

*************

Тим часом у світі економіка починає "зсуватися", що не може не позначитися і на українській економіці. Приміром, акції Нью-Йоркського S&P впали на 12%, побивши тридцятирічний рекорд. У Китаю інвестиції впали на 25%, а промислова активність за лютий – на 13%, це найсерйозніше падіння за 30 років. До речі, саме через це супутники з космосу вперше за останні десять років зафіксували над Китаєм чисте небо без попелу і диму від заводів і фабрик.

Це перший дзвіночок у напрямку рецесії української економіки. Не впасти у розпач допоможе усвідомлення того, що рецесія торкнеться всіх країн, а значить ми на цьому уламку економіки будемо не одні.

Аналітики прогнозують долар по 30 гривень, правда, кажуть, що падіння гривні можна зупинити, якщо припиниться паніка серед населення. З приводу зменшення паніки – побачимо, бо сьогодні ж лише третій день офіційного карантину.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...