Інтерв’ю Гордона з Гіркіним: Кому це потрібно і до чого тут СБУ, ГПУ та Гаазький суд

Топ-новина
Топ-новина
Ігор Гіркін Фото з відкритих джерел

Вчора Дмитро Гордон оприлюднив інтерв’ю, яке спричинило справжній хайп у вітчизняному медіапросторі

18 травня ввечері на YouTube-каналі Дмитра Гордона було опубліковано відеоінтерв’ю з Ігорем Гіркіним – одним з колишніх ватажків так званої "ДНР". Інтерв’ю справило ефект інформаційного вибуху та відгукнулося десятками реакцій – від подяк до висловлення відвертої зневаги журналістові. За понад 12 годин відео набрало 880 тисяч переглядів – ймовірно, через одіозність Гіркіна та неймовірні факти, що були озвучені ним. 

Аби дізнатися, про що ж говорив Гіркін в інтерв’ю, не варто витрачати майже чотири години на перегляд відеоверсії. Про найголовніше зі скандального інтерв’ю – далі у нашому матеріалі.

Інтерв’ю Дмитра Гордона з Ігорем Гіркіним – про що

В інтерв’ю йшлося про низку подій, ситуацій та осіб, що так чи інакше стосуються подій на сході України та участі у них незаконних збройних формувань (НЗФ). Далі – витримки з риторики Гіркіна.  

Про територіальну цілісність України. "Значна частина нинішньої України відноситься до території історичної Росії. Рано чи пізно це возз'єднання відбудеться. [...] Росіяни і українці – це один народ зі своїми невеликими регіональними відмінностями".

Про Одесу та Харків. "Возз’єднаний з Росією Крим – це діамант у короні Російської імперії. Це стосується і Одеси, і Києва також… Київ я вважаю російським містом, у якому я б дуже хотів жити... Якби я керував Росією, то зараз Україна була б у складі Росії. Скоріш за все повністю. Від Харкова до Одеси точно. А стосовно Києва. Якби від України "відвалилася" "Новоросія", то залишившись без електроенергії, виходу до моря і промисловості, западенці перебилися б і через деякий час самі би попросилися".

Росія контролює "Л/ДНР". "Це сіра зона, яка повністю керована ззовні. При чому керована огидно. І огидними за своїми моральними і діловими якостями людьми. Ззовні – це з Російської Федерації".

Про вбивство двох українців. "Рибак, який виступав активно проти ополчення, в моїх очах був ворогом. І його смерть у якійсь мірі є під моєю відповідальністю. [...] Ці люди (Юрій Поправка та Юрій Дяковський) були розстріляні за моїм наказом".

Про збитий "Боїнг" MH17. "Я розумів, що оскільки бойові дії на Донбасі ведуться за моєї участі, я теж несу опосередковану відповідальність за цю загибель [...] Не стежу за ходом суду, мені це зовсім не цікаво. Я чудово знаю лицемірство західного правосуддя".

Про свою участь у Гаазькому суді. "Теоретично все можливо, звичайно. Якщо в Російській Федерації відбудуться які-небудь політичні події, хто може поручитися за те, що мене не видадуть або не захоплять? Усе можливо в цьому житті. Також можливо, що мені впаде на голову цеглина, щойно я вийду після цього інтерв'ю. Або я де-небудь поп'ю чаю і після цього раптово помру. Можливо все, усе просто. Зокрема потрапляння до Гааги".

Новини за темою: Українська журналістика на цьому закінчилася: Кузьмін про Гордона і його інтерв'ю з Гіркіним

Пояснення Гордона та реакція Генпрокуратури

Для української аудиторії інтерв’ю українського журналіста з персоною, що має прямий стосунок до незаконних збройних формувань на сході України, стала м’яко кажучи неочікуваною. 

Дмитро Гордон, вірогідно, припускаючи, що Служба безпеки України ґрунтовно зацікавиться його бесідою з Гіркіним, пішов на випередження. Він заявив, що "вирішив взяти інтерв’ю у Гіркіна, бо вважає його символом і одною з найголовніших діючих осіб російської агресії на Донбасі". До речі, майданчиком як для інтерв’ю, так і для усіх заяв та коментарів Гордона з цього приводу – його новинний сайт "ГОРДОН". Тому далі ми посилаємося на матеріали саме з цього інформаційного ресурсу.

Майже одразу після виходу відеотрансляції інтерв’ю – ввечері 18 травня – під офісом Гордона зібралися активісти та влаштували акцію протесту проти журналіста та його останньої роботи – розмалювали вивіски і асфальт.

А вже за кілька годин після виходу інтерв’ю – опівночі – на сайті "ГОРДОН" виходить новина-звернення. У ній Дмитро Гордон заявляє, що записав бесіду з колишнім ватажком НЗФ на Донбасі Ігорем Гіркіним за сприяння українських спецслужб, а флешки з розмовою вже відправив до Гаазького суду.

"Щойно на моєму YouTube-каналі закінчилася трансляція інтерв'ю з терористом Гіркіним. У багатьох людей виникло нерозуміння, чому Дмитро Гордон, який відомий своєю українською позицією, бере інтерв'ю в Наталії Поклонської та Ігоря Гіркіна. Багато недалекоглядних, неосвічених людей, які не розуміють, поспішило затаврувати мене ганьбою. Зараз під моїм офісом триває акція нерозпізнаних об'єктів, які протестують проти так званого протягування в український громадський та журналістський простір сепаратистів і терористів. Тепер для тих, хто розуміє, і для розумних кажу офіційно: інтерв'ю з Поклонською та Гіркіним я зробив у співдружності з українськими спецслужбами. […] Сьогодні флешки з матеріалами з цих інтерв'ю в Гаазі, і ці свідчення стануть одними з основних свідчень на процесі в Гаазі у справі про анексію Криму і розв'язування кривавої бійні на Донбасі. Щойно перший заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов опублікував від імені Генеральної прокуратури подяку мені за допомогу Україні в розслідуванні гучних справ", – заявив Гордон.

Сам Мамедов прокоментував цю ситуацію виданню "ЦЕНЗОР.НЕТ". Він заявив, що  кожен виконує свою роботу – журналіст бере інтерв’ю, а прокурор, який відповідає за розслідування військових злочинів, аналізує сказане і досліджує факти.

"У цьому випадку можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. У тому числі і про катастрофу літака MH17. Міжнародна слідча група, в якій я представляю інтереси України, нині займається збором доказів. Слідство нерідко використовує відкриті матеріали, які згодом слугують аргументами в суді", - сказав Мамедов.

За його словами, використання органами прокуратури та досудового розслідування інформації з інтерв'ю як підозрюваних, так і обвинувачених осіб є поширеною у світі практикою, бо подібні інтерв'ю є додатковими фактажем та деталями.

Новини за темою: Абсолютно не розумію і не сприймаю нападок: Саакашвілі заступився за Гордона після скандального інтерв'ю з Гіркіним

Позиція СБУ протилежна словам Гордона

При цьому СБУ не підтвердила "подяки" Гордону. Більше того у Службі безпеки не сказали, що використають інформацію з інтерв’ю у реальних кримінальних справах проти представників НЗФ. У коментарі BBC News Україна представники пресслужби СБУ лише повідомили, що відомство проведе перевірку у зв'язку з інтерв'ю, яке Дмитро Гордон взяв у ексміністра оборони "ДНР" Гіркіна.

"СБУ вивчить ситуацію навколо інтерв'ю з Гіркіним", - лаконічно зазначили в СБУ одразу після виходу інтерв’ю.

А вже наступного дня – 19 травня – о 12:30 СБУ оприлюднила офіційний коментар щодо інтерв’ю Гордона з Гіркіним. 

"Служба безпеки України повідомляє, що проведення інтерв’ю з Наталією Поклонською та Ігорем Гіркіним (Стрєлковим) є ініціативою журналіста Дмитра Гордона. Між тим, вся інформація, озвучена в цих інтерв’ю, вже детально аналізується співробітниками Служби на предмет її використання, як додаткових доказів захоплення Російською Федерацію території України та фактичного розв’язання війни на сході нашої держави", - йдеться у повідомленні СБУ.

Фактично Служба безпеки заперечила існування попередньої домовленості з журналістом та факт його роботи на себе.

Трохи про антагоніста – Ігоря Гіркіна

Ігор Гіркін – справжнє ім’я одного з найвідоміших учасників конфлікту на сході України, відомого ще й як Ігор Стрєлков. Йому 50 років, у 1996 – 2013 роках він  працював на ФСБ Росії, а з 2014 року керував громадським рухом "Новоросія".

У 2014 році став політичним діячем самопроголошеної Донецької народної республіки. Керував представниками незаконних збройних формувань у місті Слов’янську. Також у 2014 році був "командувачем збройними силами ДНР" та міністром так званої республіки. Гіркін не раз казав, що брав активну участь у процесі анексії Криму.

Свого часу саме він повідомив у соцмережі, що представниками НЗФ було збито літак – пасажирський малайзійський "Боїнг" MH17.

Важко не помітити, що Гіркін є дещо зверхньою та самовпевненою особою. Він часто заявляє, що є чи не найголовнішою особою у "ДНР" та ключовою персоною в організації руху повстанців. До того ж він любить критикувати і "ДНР", і "ЛНР", і Росію.

Новини за темою: Наперсткова журналістика: По кому дзвонить Гордон?

Що ж це було насправді?

Цікаво, що інтерв'ю з Ігорем Гіркіним, що вийшло по-справжньому скандальним, не єдине такого роду в арсеналі журналіста Дмитра Гордона. Приміром, кілька днів тому на його YouTube-каналі вийшло схоже за смисловим обрамленням інтерв’ю з юристкою Наталією Поклонською – колишньою так званою прокуроркою Криму. В Україні вона оголошена органами МВС в розшук за статтею 109 ч. 1 ККУ – за дії, розпочаті з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади.  

Попередні інтерв’ю Гордона були не такими суперечливими, як вчорашнє. Приміром, місяць тому він записав бесіду з ексначальником охорони першого президента Росії Бориса Єльцина Олександром Коржаковим, а ще пізніше – з ексміністром фінансів України Ігорем Уманським.

Навіщо насправді Дмитро Гордон взяв інтерв’ю у Ігоря Гіркіна – людини, котра не раз порушила як українське, так і міжнародне законодавство, та чию поведінку і вчинки не можна назвати ані людяними, ані законними, ані моральними? Важко сказати.

Якщо це справді було прохання СБУ та Генпрокуратури і офіційна співпраця з українськими спецслужбами, то це мало б бути задокументовано задовго до інтерв’ю. Проте наразі ані силові відомства, ані Гордон таких документів не надали.

Цікаво, що Дмитро Гордон не публікував жодних анонсів цього інтерв’ю та роз’яснень для глядачів – мовляв які причини підштовхнули його до запису бесіди з Гіркіним.

Ну а якщо інтерв’ю дійсно є допомогою Генпрокуратурі у розслідуванні та сплановане заздалегідь, Дмитрові Гордону варто видалити запис бесіди зі свого YouTube-каналу якомога швидше.

Це видається логічним – інформація отримана та буде долучена до кримінальних справ, а Генпрокуратура та СБУ мають фактичні зізнання у злочинах з перших вуст. Відкритий доступ такій інформації ні до чого і більше немає необхідності її зберігати.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...