Інститут кримінальних проступків: Що потрібно знати про нову методику розслідування злочинів

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

За дрібні правопорушення не будуть позбавляти волі, однак доведеться сплатити чималий штраф

В Україні використовується нова методика розслідування злочинів. Також було змінено класифікацію правопорушень і значно скорочено терміни їхнього розслідування. У деяких випадках при цьому правопорушники можуть уникнути позбавлення волі, а от штраф доведеться сплатити чималий.

Про головні зміни в розслідуванні правопорушень розповідаємо детальніше.

Нова методика класифікації правопорушень

З 1 липня набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень". Документ передбачає створення інституту кримінального проступку.

За словами заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, було кардинально змінене ставлення до фіксації правопорушень. Ті, що раніше в Кримінальному кодексі називалися "легкими", отримали назву "кримінальні проступки". Різниця в тому, що раніше за такі злочини покаранням були штраф або умовне позбавлення волі, наразі лише штраф. "У даному випадку кримінальний проступок можна спокутувати, або заплативши штраф, або заплативши адміністративний арешт, або викупивши провину в будь-який інший спосіб, передбаченим законом", - зазначив заступник міністра.

Новини за темою: Це міжнародний злочинний картель: Кацман про зв'язок Порошенка з Байденом

Кримінальний проступок не обмежує право підозрюваного громадянина на захист. "Підсумок кримінальних проступків в тому, що є базовий принцип невідворотності покарання. Ми його наближаємо, і ми захищаємо права потерпілих. Часто потерпілі від дрібних правопорушень могли роками не чекати рішень суду. Після впровадження інституту кримінального проступку ми очікуємо, що близько 60% всіх правопорушень в країні будуть проходити через інститут кримінальних проступків, розгляд їх в суді та досудове слідство будуть займати всього лише кілька місяців", - повідомив він.

За що і як каратимуть

Вказаним законом введено поняття "кримінальний проступок", що є діянням (дією чи бездіяльністю), за вчинення якого передбачене покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (51 тис. гривень), або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Змінена також класифікація кримінальних правопорушень. Наразі вона така:

  • кримінальні проступки (основне покарання не пов’язане з позбавленням волі, а штраф не перевищує 3000 н.м.д.г.);
  • злочини невеликої тяжкості (основне покарання — до 5 років позбавлення волі або штраф до 10000 н.м.д.г.);
  • тяжкі злочини (основне покарання — до 10 років позбавлення волі або штраф до 25000 н.м.д.г.);
  • особливо тяжкі злочин (основне покарання — понад 10 років позбавлення волі або штраф понад 25000 н.м.д.г.).

Згідно з законом, до кримінальних проступків віднесено такі поширені злочини як крадіжка (ч.1 ст.185 КК); шахрайство (ч.1 ст.190 КК); хуліганство (ст.296 КК); незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів без мети збуту (ч.1 ст.309 КК).

Новини за темою: У США знову застосують смертну кару щодо чотирьох злочинців

Як відбуватиметься розслідування правопорушень

Серед основних змін також варто назвати спрощення процедурі розслідування нетяжких злочинів у формі дізнання.

Проводити розслідування кримінальних проступків будуть дізнавачі - службові особи підрозділу дізнання органу Національної поліції. За словами радника міністра внутрішніх справ Івана Варченка, зараз кількість дізнавачів визначена в межах 4000 осіб. "Проте надалі поліція розглядає і має можливість розширити цю кількістю людей, яким буде надано право дізнавача, до 20-30 тисяч осіб. Дізнавачами можуть бути дільничні поліцейські, слідчі та співробітники кримінальних підрозділів", - зазначив він.

Саме розслідування кримінальних проступків має проводитися у скорочені строки:

- протягом 72 годин з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку чи затримання;

- протягом 20 діб — якщо підозрюваний не визнає вину або необхідно провести додаткові слідчі (розшукові) дії, або кримінальний проступок вчинено неповнолітнім;

- протягом 1 місяця — якщо підозрюваним заявлено клопотання про проведення експертизи.

Прокурор зобов’язаний не пізніше 3 днів після отримання повідомлення про підозру особі разом із матеріалами дізнання (а в разі затримання підозрюваного — протягом 24 годин):

- закрити кримінальне провадження (в разі затримання — негайно звільнити підозрюваного);

- повернути матеріали дізнавачу і подовжити строк дізнання та звільнити затриманого (в разі затримання);

- звернутися до суду з обвинувальним актом;

- у разі встановлення ознак злочину направити провадження для проведення досудового слідства.

Новини за темою: Зеленський підбурює Авакова до вчинення посадового злочину, - Кузьмін

Також зменшені терміни призначення судового розгляду. Суд, отримавши обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку, має протягом 5 днів, а у разі затримання підозрюваного — невідкладно, призначити судовий розгляд.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...