Імунні паспорти чи свідоцтва про вакцинацію в Україні: Чи будуть ділити людей залежно від наявності щеплення чи імунітету від COVID-19

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

При введенні "паспортів вакцинації" головне побоювання виникає з приводу конфіденційності даних

У деяких країнах уже розпочали вакцинацію громадян від COVID-19, після щеплення видають офіційні документи про наявність захисту від хвороби. Ймовірно, в недалекому майбутньому такий "паспорт" чи "свідоцтво" допоможе людям подорожувати без дотримання обов’язкового карантину. Однак таку практику запровадили не всі країни. Розглядає це питання і уряд України.

Про все розповідаємо детальніше.

Чи запровадять свідоцтва про вакцинацію

Напередодні головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що Україна розглядає можливість запровадження свідоцтв про проведення вакцинації від коронавірусу COVID-19.

За словами Ляшка, у період пандемії країни, серед яких і Україна, встановили додаткові вимоги при перетині держкордону іноземцями, які прилітають. Так, особа повинна мати поліс страхування, який покриє лікування від коронавірусу на території України, а також мати негативний ПЛР-тест.

"Після появи вакцини від коронавірусу деякі країни скористались можливістю і замінюють поліси страхування, ПЛР-тести на міжнародні свідоцтва про проведення вакцинації. Україна це питання поки розглядає", - пояснив санітарний лікар.

Однак влада буде більш детально вивчати це питання, коли отримає інформацію, чи унеможливлює поширення коронавірусу вакцинована людина.

За словами Ляшка, до пандемії COVID-19 такі свідоцтва видавали після проведення вакцинації проти жовтої лихоманки. Документ вимагали при перетині кордону в країни, в яких є імовірність інфікування лихоманкою.

А ось впровадження імунних паспортів наразі не розглядають. "Сьогодні питання впровадження імунних паспортів не стоїть, а питання видання міжнародних свідоцтв про проведення вакцинації, воно чітко врегульовано міжнародними медико-санітарними правилами", - підсумував головний санітарний лікар.

У грудня міністр охорони здоров'я Максим Степанов не виключив запровадження в Україні додаткових заходів під час перетину кордонів громадянами. За словами Степанова, тоді це питання перебувало на стадії обговорення з міжнародними колегами.

"Якісь додаткові речі, які будуть покращувати життя людей, я думаю, що так, таке може бути. Я не кажу, що це буде імунний паспорт або ще щось. Це зараз не є тим питанням, яке вирішене. Поготів, якщо ми говоримо про перетин кордону. Це треба говорити з нашими колегами. Я не виключаю цього", — пояснив він.

Водночас очільник МОЗ наголосив, що про колективний імунітет можна говорити за умови вакцинації не менше 60% населення країни. Однак щеплення українцям будуть робити добровільно.

Дізнатися детальніше, коли та як українці отримають захист від коронавірусу, можна за посиланням.

Новини за темою: Якщо ефективність препарату буде менше 70%, то Україні повернуть гроші, - Степанов про вакцину Sinovac

Іноземний досвід реєстрації вакцинованих громадян

Ще в квітні минулого року у Всесвітній організації охорони здоров'я заявили, що держави не повинні видавати так звані паспорти імунітету або "безризикові сертифікати" тим, хто одужав від коронавірусу, адже це може сприяти поширенню хвороби.

Тоді не було офіційних доказів того, що люди, організм яких виробив антитіла після одужання від COVID-19, захищені від повторного зараження. "Станом на п’ятницю (25 квітня 2020 року, – ред.) жодне дослідження не оцінювало, чи наявність антитіл до вірусу надає імунітет до подальшого зараження вірусом у людей", - наголосили у ВООЗ. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко розповів, що позиція ВООЗ щодо цього питання поки не змінювалась.

А тим часом в Іспанії планують створити реєстр людей, які відмовляться від вакцинації проти коронавірусу, також цією інформацією поділяться з іншими членами ЄС. Міністр охорони здоров'я Іспанії Сальвадор Ілля розповів, що цей список не буде відкритим для громадськості та роботодавців. Він запевнив, що єдиний спосіб перемогти вірус - це зробити щеплення всім громадянам, адже "чим більше, тим краще". Водночас наголосив, що вакцинація не буде обов'язковою.

Паспорти вакцинації уже видають громадянам деяких країн. У січні планують відавати офіційні документи людям, яким зробили щеплення від коронавірусу у Данії.

Вакциновані люди в країні зможуть завантажити документацію через спеціальний сайт, увійшовши в систему за допомогою захищеного цифрового ідентифікатора. Очікується, що доказ вакцинації COVID-19 буде корисним для тих, хто подорожує за кордон.

У Франції, де кілька тижнів тому ще обговорювали проєкт про обмеження доступу до громадських місць невакцинованим особам, зараз відкидають ідею про "паспорт вакцинації" для допуску на авіарейси.

"Ми зараз у процесі вакцинації, і саме вакцини допоможуть нам знову отримати свободу. І саме це (процес вакцинації) ми повинні підтримувати, а не ділити населення за тим, вакциновані люди чи ні", - відповів міністр транспорту Франції Жан-Батіст Джеббарі.

У Росії громадяни, які зробили щеплення від коронавірусу, можуть отримати паспорт вакцинації. З 1 січня на порталі держпослуг доступний сертифікат про вакцинацію. Документ можна отримати в особистому кабінеті. Поки неясно, чи даватиме цей паспорт будь-які преференції щепленим.

Так званий паспорт вакцинації тестують в Ізраїлі – спеціальний додаток дозволятиме тим, хто отримав дві дози вакцини, відвідувати культурні, спортивні заходи, виходити на роботу та за покупками, а також їздити за кордон без обов’язкового карантину.

У Європейському Союзі дискусія про необхідність ввести "паспорти вакцинації" і їхні можливі ризики набирає обертів. Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс закликав Європейську комісію терміново розробити єдиний сертифікат про вакцинацію проти коронавірусу. Такий документ повинен спростити пересування між країнами блоку, при цьому він не буде обов'язковою умовою для подорожей. Це питання грецький прем'єр має намір підняти на саміті ЄС 21 січня.

Новини за темою: Ізраїль розглядає можливість вакцинації дітей від COVID-19

При цьому інші країни Євросоюзу поки не проявляють в цьому питанні особливого завзяття. Головне побоювання виникає з приводу конфіденційності даних.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...