Грядуть вибори у Білорусі: Все, що сталося у передвиборну кампанію – від обшуків і арештів до ув'язнень

Топ-новина
Топ-новина
Олександр Лукашенко Фото з відкритих джерел

Білорусь скоро дізнається ім'я нового президента, але чи нового? 

4 серпня у Білорусі розпочалося дострокове голосування на виборах президента. Воно триватиме до 8 серпня, а вже у неділю, 9 серпня, у країні – основний день виборів. Достроково голосуватимуть ті виборці, які не можуть перебувати за місцем проживання у день виборів.

Напередодні шостих президентських виборів у Білорусі пригадуємо процедуру їх проведення та розповідаємо про головних суперників одноосібного правителя країни Олександра Лукашенка.

Як пройдуть вибори президента Білорусі

Фактично історія цьогорічного волевиявлення народу Білорусі розпочалася 8 травня, коли Палата представників Національних зборів призначила дату президентських виборів — 9 серпня.

Пізніше у травні пройшла реєстрація ініціативних груп з висунення кандидатів у президенти та було утворено територіальні виборчі комісії.

Далі розпочалися пікети на підтримку суперників Олександра Лукашенка, в ході яких багатьох активістів заарештували правоохоронці. Вже у червні низка кандидатів відмовилася від участі у президентських виборах та зняла свою кандидатуру.

У Конституції Республіки Білорусь написано – президента обирають раз на 5 років. Президентом може стати громадянин Білорусі за народженням, не молодший за 35 років, такий, що володіє виборчим правом, не має судимості і проживає у Білорусі перед виборами не менше десяти років безперервно.

Цьогорічні вибори Президента Білорусі є шостими в історії країни після розпаду СССР. Президентські вибори в Білорусі проходили у 1994, 2001, 2006, 2010 та 2015 роках. Всі рази перемагав Олександр Лукашенко. Цікаво, що жодні з попередніх виборів президента Білорусі, окрім перших, міжнародна спільнота не визнавала неупередженими і незалежними.

Нині чинний президент 65-річний Олександр Лукашенко претендує на свій шостий термін на посаді глави держави. Наразі він керує країною 25 років поспіль з 1994 року, перемігши на виборах п’ять разів.

У ЦВК Білорусі зазначили, що створили 5767 виборчих дільниць, в тому числі 44 за кордоном.  

До речі, на дострокових виборах – тих, які до 9 серпня, – на виборчих дільницях присутні не більше трьох спостерігачів. Це нібито потрібно через епідемічну ситуацію, тоді як правозахисники певні: це створює умови для маніпулювання, аби якомога сильніше закрити виборчий процес.

Детальніше про порядок та процедуру виборів у Білорусі можна прочитати у цьому нашому матеріалі.  

Новини за темою: Лукашенко запевнив, що в Україну з Білорусі ніколи не увійдуть війська РФ

Топ-5 кандидатів у президенти Білорусі

На пост президента Білорусі, окрім вже традиційного Олександра Лукашенка, балотуються четверо кандидатів: Світлана Тихановська, Анна Канопацька, Андрій Дмитрієв, Сергій Черачан. Саме їх ЦВК допустила до участі у виборах. 

Світлана Тихановська. 38-річна перекладачка і викладачка іноземних мов, домогосподарка.

Світлана Тихановська

Фото з відкритих джерел

Вона вирішила балотуватися у президенти, коли ЦВК не зареєструвала ініціативну групу її чоловіка, відомого білоруського відеоблогера Сергія Тихановського. Його арештували 29 травня під час пікету на підтримку Світлани і звинуватили у грубому порушенні громадського порядку та у втручанні в роботу виборчих комісій. 

Світлана заявила, що подумає над імовірним об’єднанням з іншими кандидатами. Також вона запевнила, що зареєструвалася кандидаткою лише заради свого чоловіка і тих, хто йому повірив.

"Сергію, я тебе дуже кохаю, я роблю це заради тебе і тих, хто тобі повірив. Я вірю, що він не зламається", - прокоментувала Світлана Тихановська.

Анна Канопацька. 43-річна юристка, ексдиректорка приватної юридичної фірми. З 1995 по 2019 роки була членом Об’єднаної громадянської партії. У 2016 – 2019 роках була депутаткою Палати представників Національних зборів Білорусі.

Анна Канопацька Фото з відкритих джерел

За часів свого депутатства Анна Канопацька розробила законопроєкт, який зберігав недоторканність президента після закінчення його повноважень і надавав йому матеріальну допомогу для нього і його сім’ї.

Білоруські експерти певні, що ця кандидатка є "проєктом" Лукашенка і має на меті критикувати всіх своїх опонентів. Приміром, вона дещо некоректно висловлювалася на адресу інших кандидатів.

Сергій Черечень. 35-річний економіст, котрий планує "набути досвіду" шляхом балотування у президенти. З 2008 року він працював консультантом із кризового менеджменту на різних підприємствах. Протягом останніх двох років займається інвестиційною і консалтинговою діяльністю.

Сергій Черечень Фото з відкритих джерел

Сергій Черечень запевняв, що його мета – "побудувати в Білорусі країну можливостей. Країну, громадянам якої будуть по-доброму заздрити школярі і студенти, робітники і бізнесмени, молоді сім’ї і пенсіонери інших країн".

А у своїй передвиборчій програмі Черечень пропонує скасувати "податок на дармоїдство", транспортний податок і обов’язковий розподіл випускників вишів, виступає за введення мораторію на смертну кару, повернення історичного прапора і герба.

Андрій Дмитрієв. 41-річний лідер громадянської кампанії "Говори правду".

Андрій Дмитрієв Фото з відкритих джерел

На президентських виборах 2010 і 2015 років він був керівником штабів Володимира Некляєва і Тетяни Короткевич. Своєю метою участі у президентській кампанії Андрій Дмитрієв назвав необхідність розповісти всім про беззаконня і домогтися звільнення Бабарико, Тихановського, Лосика та інших політв'язнів.

Олександр Лукашенко. Передвиборна кампанія чинного президента Білорусі найдетальніша та найґрунтовніша за програми інших кандидатів, бо Лукашенко має у цьому неабиякий досвід. Зокрема, він обіцяє, що за 5 років середня зарплатня виросте вдвічі, інвестори отримають підтримку від держави, будуть збережені традиційні виробництва, у Конституцію внесуть певні зміни, а освіту зроблять доступною і сучасною. 

Новини за темою: Чи видавати "вагнерівців" Україні, вирішуватимуть після отримання відповідних запитів, – генпрокурор Білорусі

Протести, арешти, затримання "вагнерівців" – все, що передувало виборам

За цими президентськими виборами без перебільшень слідкує весь світ. І у певній мірі через те, що напередодні у Білорусі відбулася низка подій, котрі можуть бути трактовані як тиск на суперників Лукашенка.

Арешти і обшуки. Йдеться про масові арешти та ув’язнення опонентів чинного білоруського лідера. Все почалося майже одразу зі старту передвиборної кампанії – 11 червня Департамент фінансових розслідувань порушив кримінальну справу стосовно низки співробітників Белгазпромбанка, главою якого був Віктор Бабарико, котрий планував балотуватися у президенти. Тоді у банку було проведено обшуки, а 15-х осіб затримали. Через кілька днів рахунок виборчого штабу Віктора Бабарико на 100 тисяч білоруських рублів було заблоковано.

Далі більше – 18 червня затримали Віктора та Едуарда Бабарико, а ввечері у Мінську пройшли багатотисячні мітинги на їх підтримку.

19 червня у багатьох білоруських містах: Мінську, Гомелі, Могильові тощо – відбулися "Акції солідарності", на яких затримали багатьох активістів. Тоді ж відбулися зіткнення з ОМОНом, коли затримали 270 осіб.

Протягом червня білоруська ЦВК відмовила у реєстрації кандидатами ще п’ятьом претендентам.

Серед найгучніших переслідувань кандидатів – дії правоохоронців проти Віктора Бабарико та Сергія Тихановського.

Віктору Бабарико пред'явили обвинувачення у дачі та отриманні хабаря, а Тихановського заарештували ще 29 травня під час пікету зі збору підписів. Було порушено кримінальну справу за фактом заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості співробітникам органів внутрішніх справ. Тихановського досі тримають під вартою через звинувачення в організації і підготовці дій, які грубо порушують громадський порядок.

Ще один кандидат Валерій Цепкало навіть виїхав з Білорусі до Росії разом з дітьми, заявивши, що його хотіли затримати, а його дружину – позбавити батьківських прав.

Детальніше про передвиборчі мітинги у Білорусі, протести проти чергового висування Лукашенком своєї кандидатури та обшуки і затримання його головних суперників можна прочитати у великому матеріалі за цим посиланням.  

Епопея з "вагнерівцями". 29 липня під Мінськом затримали 33 бійців російської приватної військової компанії Вагнера. Повідомлення про це пройшло на державному рівні – інформаційне агентство БЕЛТА опублікувало перелік прізвищ затриманих та зазначило, що вони прибули до Білорусі для втручання у вибори.

Оперативно прокоментував ситуацію і президент Лукашенко. Він заявив, що прибуття "вагнерівців" у Білорусь – це витівки Росії, яка бажає дестабілізувати ситуацію у країні перед виборами.

Максимально детально про історію з появою представників ПВК Вагнера у Мінську можна прочитати у нашому ексклюзивному тексті за цим посиланням.

Новини за темою: Для "роз'яснювальної бесіди": У Білорусі перед виборами затримали керівника штабу суперниці Лукашенка

**************

Варто сказати, що білоруську Конституцію було оновлено після державних референдумів у 1996 та 2004 роках. Перший референдум розширив повноваження президента і створив двопалатний парламент — Національні збори. Другий референдум прибрав з Конституції обмеження президентських термінів.

Фактично Олександр Лукашенко підлаштував під себе Конституцію і встановив суперпрезидентську форму правління, зосередивши всю владу у своїх руках. Сьогодні саме Лукашенко має всі важелі впливу у державі та всі важливі рішення приймає лише він: може розпустити палати парламенту, видавати декрети зі статусом законів, призначати та знімати суддів і голову Конституційного суду, Верховного суду та всіх інших судів країни.

І що б Лукашенко не казав про те, що не збирається перебувати на посаді президента до кінця життя, він все ж намагатиметься утримати її будь-якими способами.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...