Головне із засідання Генасамблеї ООН: Як вісім країн стали на захист суверенітету України

Топ-новина
Топ-новина
Вадим Пристайко на засіданні Генасамблеї ООН 20 лютого Фейсбук МЗС України

На засіданні 74-ї сесії Генасамблеї ООН обговорили ситуацію на Донбасі та у Криму

20 лютого у Генеральній асамблеї Організації об’єднаних націй відбулося пленарне засідання, де розглядалося питання непідконтрольних територій України та територіальної цілісності нашої країни. Далі розповідаємо про головні тези з виступів сторін та загальні результати засідання.

Про що говорили на Генасамблеї

Засідання Генеральної асамблеї ООН було присвячене безпосередньо Україні та її проблемам, передусім територіальним. Зокрема, за словами речника постійного представництва України в ООН Олега Ніколенка, мета України – приділення уваги низці політичних, безпекових, гуманітарних, економічних, соціальних, культурних проблем на непідконтрольних територіях Донбасу та у Криму.

Заступник постійного представника Євросоюзу в ООН Сільвіо Гонзато у своєму виступі стосовно ситуації на тимчасово окупованих територіях України зазначив, що російська мілітаризація Криму негативно впливає на ситуацію з безпекою у чорноморському регіоні. Також дипломат закликав Росію звільнити українських рибалок та повернути човен, затриманий в Азовському морі 15 лютого. 

Сільвіо Гонзато Фото з відкритих джерел

"Ми продовжуємо закликати Росію забезпечити безперешкодний прохід Азовським морем і до нього відповідно до міжнародного права", - заявив Сільвіо Гонзато.

Позиція України

Про населення Донбасу. Продовжуючи обговорення ситуації на тимчасово окупованих територіях України, виступив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко. Він заявив, що важка гуманітарна ситуація у постраждалих від конфлікту районах Донецької та Луганської областей продовжує погіршуватися. Він наголосив, що у 2020 році майже 3,4 мільйони осіб потребуватимуть гуманітарної допомоги. При цьому пів мільйона українців уже зараз мешкають у районах, що безпосередньо постраждали від конфлікту.

Про окупацію територій. Міністр зазначив, що окуповано 44 тисячі квадратних кілометрів (майже 7% території України), загинуло 14 тисяч осіб, а 27 тисяч були поранені. До того ж 2 мільйони мешканців Криму і Донбасу стали внутрішніми переселенцями, покинувши свої домівки.

Пристайко підкреслив, що окупована територія Донбасу та Крим відтепер є "територією страху і терору, а окупаційна влада – чи то Крим чи частина Донбасу – застосовує репресії, вдаючись до систематичних і масштабних порушень прав людини та основних свобод".

"Не можна сподіватися на мир, доки 400-кілометрова зона кордону між Україною і Росією залишається відкритими дверима для надходження російської зброї і військових. Відповіддю на це може бути міжнародна присутність вздовж кордону з мандатом ООН", - певен Пристайко.

Про домовленості. Міністр резюмував, що Росія має виконати домовленості з безпеки, досягнені лідерами нормандської четвірки на зустрічі у Парижі, а зупинити агресію проти України може лише міжнародна єдність та солідарність.

"Було досягнуто двадцять рекомендацій про всеосяжне припинення вогню. Україна дотримується цього, тоді як російські війська і їхні представники продовжують обстріли і атаки. Тільки у січні 2020 року в результаті нападів збройних формувань 11 українських військових загинули і 33 отримали поранення", - підкреслив Пристайко.

Підтримка України іншими країнами

Україну підтримали й інші країни-учасниці засідання. Так, політичний директор МЗС Естонії Лембіт Уйбо заявив, що північно-балтійські країни засуджують "анексію Автономної республіки Крим та міста Севастополь і рішуче налаштовані втілювати політику ЄС щодо невизнання, у тому числі й стосовно обмежувальних заходів".

У спільній заяві Естонії, Данії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії та Швеції ішлося про рішучу підтримку суверенітету й територіальної цілісності України.

"Сьогодні, вшановуючи шосту роковину трагічних подій на Майдані та початку російської агресії проти України, північно-балтійські країни підтверджують свою міцну підтримку суверенітету України, її незалежності та територіальної цілісності у межах міжнародно визнаних кордонів, у тому числі територіальних вод", - підкреслив Лембіт Уйбо. 

При цьому у заяві йдеться про необхідність збільшення фінансової підтримки Україні через важкий гуманітарний стан нашої держави. Ще один пункт заяви стосується заклику світової спільноти підтримувати санкційний тиск на Росію.

"Ми закликаємо Росію дотримуватися міжнародного права. Необхідно підтримувати тиск міжнародної спільноти на Росію, поки суверенітет України не буде повністю відновлено та закріплено, відповідно до міжнародного права. Нордично-балтійські країни залишаються непохитними у своїй підтримці України та її народу", - резюмував представник Естонії.

У свою чергу Угорщина в ООН закликала Україну врегулювати мовну проблему для національних меншин в Україні.

За словами міністра закордонних справ Угорщини Петра Сіярто, за часів президентства Петра Порошенка та роботи попереднього складу парламенту були прийняті закони, які порушували міжнародно визнані права угорців на заході України. 

Петро Сіярто

Фото з відкритих джерел

"Боротьба України з Росією призвела до того, щоб були прийняті нормативно-правові положення, які серйозно ускладнюють проживання угорців на території України. Утискаються права на самобутність, мову і самовизначення. Зміцнення ролі державної мови не повинно призводити до того, що нацменшинам практично забороняють використовувати свою власну мову. Хотіли б очікувати, що нове законно вибране керівництво України врегулює проблему", - сказав Сіярто.

Чиновник сподівається, що на це звернуть увагу чинні народні депутати українського парламенту. 

*************

Нагадаємо, 18 лютого Рада безпеки ООН провела у Нью-Йорку засідання у зв'язку з п'ятою річницею укладання Мінських угод. Детальніше прочитати про головні напрями обговорення і про результати зустрічі можна за цим посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...