Е-декларування як наріжний камінь: Головне із закритого засідання РНБО та відповідь голови КСУ

Реєстр е-декларацій відкрили, однак проблеми з антикорупційною стратегією в Україні залишилися

Топ-новина
Топ-новина
Конституційний суд України Фото з відкритих джерел

Напередодні ввечері відбулося термінове засідання РНБО. Раду скликали через рішення Конституційного суду, яким він скасував право НАЗК перевіряти декларації та виявляти конфлікт інтересів. Влада та КСУ висловили своє бачення ситуації, яка склалася.

Про все це розповідаємо детальніше.

Що вирішили на засіданні РНБО

Ввечері 29 жовтня президент України Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради національної безпеки та оборони для визначення заходів невідкладної належної реакції держави на нові загрози та виклики національній безпеці та обороні країни. Учасники обговорили рішення Конституційного суду щодо е-декларування.

"Нищівні удари, які завдаються досягненням країни у сфері боротьби та ефективної протидії корупції в Україні, не можуть залишатися поза увагою. Необхідна негайна та жорстка оцінка рішенням окремих суб’єктів, дії яких стають дедалі суспільно небезпечнішими", – заявив очільник країни.

За словами Зеленського, рішення КСУ про визнання неконституційною кримінальної відповідальності за недостовірне декларування і закриття Реєстру декларацій фактично паралізувало роботу Національного агентства з питань запобігання корупції.

"Відразу скажу про головне, щоб ні у кого не було навіть найменшого сумніву. Система електронного декларування в Україні буде працювати. Законопроєкти для її відновлення повинні бути підготовлені та направлені до Верховної Ради як невідкладні", - запевнив президент.

Володимир Зеленський Офіс президента України

Він вніс у Верховну Раду законопроєкт, згідно з яким мають припинитися повноваження всіх суддів Конституційного суду України.

Законопроєкт Володимира Зеленського передбачає, що Закон України "Про запобігання корупції" та Кримінальний кодекс України будуть діяти у старій редакції, тобто тій, що діяла до прийняття КСУ рішення від 27 жовтня.

Також президент виступив за припинення повноваження всіх суддів.

"Повноваження складу Конституційного суду України, діючого на момент прийняття рішення Конституційного суду України від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020 у справі № 1-24/2020(393/20), припиняються з дня набрання чинності цим законом", - зазначається в тексті документу, який наразі переданий на розгляд комітету Ради.

Очільник країни також повідомив, що звернувся до правоохоронних органів у зв’язку з рішенням Конституційного суду, щоб встановити всі деталі.

Після засідання РНБО Кабінет міністрів України опублікував розпорядження № 1363-р від 29 жовтня "Деякі питання діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції", яке передбачає відновлення доступу до публічної частини системи електронного декларування.

Окрім цього, уряд доручив НАЗК забезпечити проведення спеціальних перевірок відповідно до вимог Закону України "Про запобігання корупції".

Також державні органи, органи місцевого самоврядування повинні забезпечити:

  • безпосередній автоматизований доступ Національного агентства з питань запобігання корупції до інформаційно-телекомунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких вони є;
  • користування Національним агентством з питань запобігання корупції державними, у тому числі урядовими, засобами зв’язку і комунікацій, мережами спеціального зв’язку та іншими технічними засобами;
  • надання інформації, у тому числі з обмеженим доступом, за письмовими запитами Національного агентства з питань запобігання корупції.

Новини за темою: Голова КСУ Тупицький не має наміру йти на допит до ДБР

З чого все почалося

У середу, 28 жовтня, Конституційний суд України скасував право НАЗК перевіряти декларації та виявляти конфлікт інтересів.

Зазначалося, що повноваження НАЗК стосовно перевірки декларацій суд визнав такими, що не відповідають Конституції України. "КСУ доходить висновку про неконституційність окремих положень закону №1700, що стосуються повноважень НАЗК у частині контролю виконавчої влади над судовою гілкою влади, а саме... особливостей врегулювання конфлікту інтересів, що виник в діяльності окремих категорій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; контролю та перевірки декларацій", – вказано в тексті рішення.

Крім того, суд постановив, що будь-які форми та методи контролю у вигляді перевірок, моніторингу тощо функціонування і діяльності судів і суддів мають реалізовуватися лише органами судової влади та виключати створення таких органів у системі як виконавчої, так і законодавчої влади.

Наступного дня, 29 жовтня, суддя-доповідач КСУ Ігор Сліденко пояснив, що рішення було ухвалене задля захисту суддів від тиску на них органів виконавчої влади. КСУ не міг виділити у своєму рішенні право не перевіряти декларації тільки суддів, тому скасував цю норму для всіх категорій чиновників.

За його словами, перевіряти суддів повинні мати право лише органи судової гілки влади.

"Так, так буде якийсь час, поки законодавець не врегулює ситуацію. Так, зараз за фактом ці норми (про перевірку декларацій, - ред.) ні до кого не застосовуються, тому що так законодавець сформулював норму, що її не можна розділити", - зазначив Сліденко.

Водночас суддя підкреслив, що е-декларування зберігається в повному обсязі та поширюється на всіх осіб.

Ігор Сліденко переконаний, що немає жодної країни у світі, де виконавча влада контролює судову.

Сьогодні в судовій установі вчергове підтвердили правомірність ухваленого раніше рішення, наголосивши, що антикорупційна і судова реформи повинні реалізовуватися без порушення принципу незалежності судової влади та з дотриманням принципу конституційності.

А у вівторок, 27 жовтня, у ЗМІ з’явилася інформація, що Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за недостовірне декларування. Водночас зобов'язання декларувати майно суд визнав конституційним.

Новини за темою: Не знав як: Голова КСУ пояснив, чому не вніс у декларацію земельну ділянку в Криму

На яких проблемах наголосили в НАЗК

Після ухвали рішення Конституційним судом, в Національному агентстві з питань запобігання корупції заявили про закриття реєстру електронних декларацій.

За словами очільника відомства Олександра Новікова, реєстр закрили з 28 жовтня.

"Конституційний суд визнав 27 числа – і сьогодні (28 жовтня – ред.) рішення опубліковане – неконституційним доступ громадян до інформації про доходи, видатки і майно як себе, так і всіх осіб, які отримують зарплату за рахунок податків України", – сказав Новіков.

Повідомлялося, що реєстр не працюватиме доти, доки Верховна Рада не ухвалить новий закон, яким надасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.

В НАЗК також повідомили, що рішення КСУ фактично заблокувало призначення переможців місцевих виборів. Адже Конституційний суд України позбавив відомство доступу до державних реєстрів, необхідних для проведення спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади.

В агентстві заявили, що без цієї перевірки жоден керівник державного органу не може бути офіційно призначений.

"КСУ фактично заблокував реалізацію результатів місцевих виборів. Оскільки призначення кандидатів, обраних на посади, зокрема голів обласних, районних рад та їх заступників, можливе лише після проходження ними спецперевірок", - йдеться в повідомленні.

В НАЗК заявили, що попри відкриття реєстру, лишилися наслідки шкоди, завдані антикорупційній системі рішенням КСУ, а саме:

- електронні декларації фактично не можуть бути перевірені;
- звільнено від відповідальності тисячі осіб, які вчинили корупційні правопорушення;
- НАЗК заборонено розглядати заяви про корупцію. Тобто питання викривачів знаходиться під загрозою;
- заборонено притягати до адміністративної та дисциплінарної відповідальності всіх осіб, які вчинили корупційні правопорушення та займають відповідальне та особливо відповідальне становище (судді, прокурори, народні депутати тощо);
- НАЗК не може перевіряти звіти політичних партій, а отже фінансувати їх (здійснювати заходи щодо контролю за фінансуванням партій - ред.).

Крім того, фактично було дозволено безкарно "брехати" в деклараціях. Головне, щоб це було на суму більшу, ніж 263 тис. грн.

В Міністерстві юстиції повідомили, що Національне агентство із запобігання корупції та система електронного декларування зможе повноцінно запрацювати за декілька місяців.

Новини за темою: Щодо суддів КСУ відкрили кримінальне провадження, - "Голос"

Про що розповів голова КСУ

Голова Конституційного суду України Олександр Тупицький назвав законопроєкт президента Володимира Зеленського щодо перезавантаження КСУ конституційним переворотом. Про це він заявив під час брифінгу.

Глава КСУ Олександр Тупицький Конституційний суд України

Суддя також додав, що не розуміє, чому Конституційний суд має відповідати за якість законів. Він вважає, що Верховній Раді потрібно приймати такі закони, щоб їх не направляли в КСУ.

Він також зазначив, що хоче зустрітися з президентом Володимиром Зеленським задля врегулювання конституційної кризи в країні. Голова КС зазначив, що готовий зустрічатися з головою парламенту, за потреби з прем’єр-міністром, для вирішення кризи, яка склалася.

Також він закликав не оцінювати рішення КС щодо визнання неконституційним антикорупційного законодавства поспішно, а ознайомитися з ним детально. Він просить президента утриматися від неконституційних дій і "не піддаватися не заклики провокаторів".

Брифінг голови КСУ відбувся на фоні протестів, який відбувся під будівлею суду. Присутні висловлювали переконання, що після ухвали скандального рішення суду опинилося під загрозою покарання корупціонерів, безвіз і фінансова допомога від Заходу.

Активісти палили фаєри, димові шашки та кидали їх в паркан, вимагаючи відставки суддів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...