Новини » Політика Читать эту новость на русском

Другий тур виборів 22 листопада: Як минуло голосування в 11-ти містах і які попередні результати

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Нарешті скоро виборчий процес в Україні повністю завершиться, а нові мери почнуть роботу

У неділю, 22 листопада, другий тур виборів мера відбувся в одинадцяти великих містах України. Давно не новина, що на будь-яких виборах фіксуються порушення різного масштабу. Це і президентські, і парламентські, і місцеві вибори. Тож вчора, без сумніву, мали місце кілька порушень виборчого процесу, які могли вплинути на результат, а могли і не вплинути.

Далі ми розповімо, як пройшов другий тур виборів в Україні, про які порушення на виборчих дільницях розповідає Національна поліція та якими є попередні результати голосування.

Кандидати на посаду мера в одинадцяти містах України

Вчора пройшов так би мовити другий епізод повторного голосування – бо 15 листопада ми вже мали другий тур у семи містах України. Цього разу більше міст, більше і порушень. Голосували у Дрогобичі (Львівська область), Нікополі (Дніпропетровська область), Полтаві, Бердянську (Запорізька область), Слов'янську (Донецька область), Дніпрі, Ужгороді, Львові, Черкасах, Миколаєві та Рівному.

Загалом сценарій був такий самий, як і раніше – на повторне голосування у кожному місті зібралися два лідери першого туру виборів, які набрали найбільшу кількість голосів.

За крісло мерів боролися такі кандидати:

Львів – Андрій Садовий (чинний мер) і Олег Синютка (кандидат від партії "Європейська солідарність").

Дніпро – Борис Філатов (кандидат від партії "Пропозиція" і чинний мер) і Загід Краснов (кандидат від партії "Громадська сила").

Нікополь – Олександр Саюк (кандидат від партії "За майбутнє") і Руслан Олійник (кандидат від партії "Слуга народу").

Миколаїв –  Олександр Сєнкевич (чинний мер) і Владислав Чайка (кандидат від партії "Опозиційна платформа – За життя").

Дрогобич – Андрій Веселий (самовисуванець) і Тарас Кучма (самовисуванець, чинний мер).

Ужгород – Богдан Андріїв (чинний мер) і Віктор Щадей (кандидат від партії "Слуга народу").

Слов’янськ – Павло Придворов (кандидат від партії "Опозиційна платформа – За життя") і Вадим Лях (кандидат від партії "Опозиційний блок").

Черкаси – Анатолій Бондаренко (чинний мер, кандидат від партії "За майбутнє") і Віктор Євпак (кандидат від партії "Голос").

Полтава – Олександр Мамай (колишній міський голова) і Сергій Іващенко (кандидат від партії "Слуга народу").

Бердянськ – Валерій Баранов (кандидат від партії "За майбутнє") і Олександр Свидло (кандидат від партії "Опозиційна платформа – За життя").

Рівне – Віктор Шакирзян (кандидаті від партії "Рівне разом") і Олександр Третяк (кандидат від партії "Європейська солідарність").  

Новини за темою: На Львівщині близько 100 молодиків під виглядом журналістів планували "охороняти виборчі дільниці"

Як пройшов процес голосування

У Центральній виборчій комісії заявили, що на другому турі виборів мерів в одинадцяти містах працювало 1 648 виборчих дільниць, і всі вони відкрилися вчасно. Лише у Полтаві дільниця № 531254 відкрилася із невеликим запізненням.

Серйозних системних порушень, які могли б вплинути на результати голосування у ЦВК не зафіксували – вибори пройшли у штатному режимі.

У звʼязку з пандемією коронавірусу та "карантином  вихідного дня" по всій Україні, члени ДВК контролювали дотримання виборцями правил безпеки.

На дільницях були організовані протиепідемічні заходи, спрямовані на запобігання поширенню коронавірусу. Йдеться про розмітку на підлозі для дотримання дистанції, температурний скринінг на вході на виборчих дільниць та окремі кабінки для голосування для виборців з ознаками застуди.

Цікаво, що у регіонах мали місце різноманітні акції та навіть конкурси, що мали на меті заохотити громадян голосувати або навпаки – не йти на вибори взагалі.

Приміром, у парках Дніпра поставили намети, де всіх охочих частували безкоштовним чаєм та пиріжками. А біля наметів тим часом з колонок лунала агітація іти на вибори.

А у Дрогобичі у центрі міста приїхала на автобусах зі львівськими номерами майже сотня молодиків. Вони представилися журналістами, а правоохоронцям сказали, що будуть охороняти виборчі дільниці.

У Миколаєві та Слов’янську активісти запрошували людей іти на вибори за допомогою конкурсів. Містян закликали проголосувати, зробити фото біля виборчої урни та оприлюднити його у соцмережах з відповідним тегом. Серед них обіцяли провести конкурс та розіграти техніку.  

У тій же у Полтаві і виборцям, і членам комісій вчора приходили повідомлення з закликом не йти на вибори. Начебто на тих, хто отримав продуктові набори, чекала поліція.

Що кажуть у ЦВК про явку

За офіційними даними Центральної виборчої комісії, станом на 20:00 22 листопада загальний показник явки по Україні склав 29,53 %.

По регіонах вона була такою:

 • Дніпро – 23,93%
 • Нікополь – 24,20%
 • Слов’янськ – 32,40%
 • Ужгород – 27,94%
 • Бердянськ – 39,23%
 • Львів – 38,94%
 • Дрогобич – 30,21%
 • Миколаїв – 28,40%
 • Полтава – 25,52%
 • Рівне – 30,35%
 • Черкаси – 26,02%.

Що відомо про порушення під час голосування

У Національній поліції повідомили, що у день голосування загалом було зареєстровано 407 повідомлень, пов’язаних із порушеннями виборчого процесу. Найбільше порушень зареєстрували у Дніпропетровській – 206, Львівській – 46, Полтавській – 41, Рівненській – 34 та Миколаївській областях – 26.

Прецеденти стосувалися фотографування виборчого бюлетеня або виборчих документів,  незаконної агітації, підкупу виборців, різноманітних конфліктів, знищення або псування бюлетенів, фальсифікації виборчих документів, незаконного опитування та спроби або винесення виборчого бюлетеня.

Правоохоронці здійснили перевірки за фактами порушень та склали 10 адміністративних протоколів: щодо пошкодження / знищення бюлетенів, публічного розголошення виборцем результату волевиявлення у приміщенні для голосування та порушення правил карантину.

Також до ЄРДР було внесено дані щодо 11 кримінальних проваджень: стосовно фальсифікації, підробки, викрадення, пошкодження / знищення виборчої документації, підкупу виборця, незаконного використання бюлетеня, порушення таємниці голосування, хуліганства, підробки документів / печаток / штампів / бланків).

Водночас Громадська мережа "ОПОРА" оприлюднила власний дайджест новин з регіонів від спостерігачів щодо порушень на дільницях. Детально про них можна прочитати за цим посиланням, а також тут і у цьому звіті.  

Про попередні результати голосування

Звісно, остаточних результатів ніхто не знає, бо їх просто не існує – територіальні виборчі комісії ще не закінчили підрахунок голосів. Проте маємо попередні результати, які здебільшого зображають реальну картину волевиявлення українців.

Отож, далі – інформація від соціологічних груп та компаній, котрі проводили опитування виборців на виходах з виборчих дільниць щодо підтримки того чи іншого кандидата. Картина така:

У Дніпрі, за результатами екзит-полу компанії SOCIS, перемагає чинний мер Борис Філатов з результатом 78,75%.

У Черкасах, за даними екзит-полу студії Савіка Шустера та соціологічної компанії Liberty Report, із результатом 54,25% перемагає чинний мер, кандидат від партії "За Майбутнє" Анатолій Бондаренко.

У Львові, згідно з даними екзит-полу студії Савіка Шустера та соціологічної компанії Liberty Report, найбільше голосів, 62,8%, отримав чинний мер Андрій Садовий.

У Миколаєві, відповідно до результатів екзит-полу, проведеного виданням "Никвести", лідирує чинний мер міста Олександр Сєнкевич з 61,6% голосів виборців.  

У Слов'янську, за даними екзит-полу, проведеного компанією R&B Group, перемагає чинний мер міста Вадим Лях, отримавши 58,8% голосів.

У Полтаві, за результатами екзит-полу, проведеного місцевим інтернет-виданням "Полтавщина", лідирує Сергій Іващенко з 41,6% голосів. При цьому за даними виборчого штабу партії "За майбутнє", перемагає все ж Олександр Мамай з 54% голосів.

У Рівному, за даними екзит-полу від компанії "Социс", перемагає Віктор Шакирзян з 50,94% голосів.

У Нікополі екзит-полу не проводили. Тут, посилаючись на результати попереднього паралельного підрахунку голосів, про перемогу заявив Олександр Саюк. Повідомляється, що він набрав 55% голосів.  

В Ужгороді екзит-полу також не проводили. Посилаючись на попередній паралельний підрахунок голосів, видання Mukachevo.net, переміг чинний мер Богдан Андріїв з результатом 52,8%.

У Дрогобичі перемагає чинний мер Тарас Кучма з 50,57%, за інформацією видання "ВАРТО - Галицькі новини" (з посиланням на джерело в ТВК).  

У Бердянську, згідно з результатами паралельного підрахунку голосів, оприлюдненого "Бердянськ 24", переміг Валерій Баранов з 51,42% голосів.

Попри точність проведених опитувань та результатів екзит-полів, остаточні результати виборів можуть і мають право оприлюднювати виключно виборчі комісії.

Поки Центрвиборчком їх не оприлюднив. У кожному регіоні це зроблять територіальні виборчі комісії. Вони встановлюють результати виборів мерів та оприлюднюють їх у місцевих ЗМІ не пізніше ніж на пʼятий день після дня встановлення.

Остаточні офіційні результати голосування по одинадцяти містах України мають бути встановлені до 27 листопада 2020 року включно.

Що відомо про другий тур 15 листопада 

Відповідно до Виборчого кодексу України, результати другого туру місцевих виборів мають бути визначені та оголошені не пізніше, ніж на п'ятий день після їх проведення.

ЦВК, дотримуючись цього правила, уже оприлюднила на своєму офіційному сайті результати виборів мера у Луцьку, Одесі, Херсоні, Сумах, Кам'янець-Подільському, Краматорську та Українці. Їхні імена можна дізнатися за цим посиланням

Вибори закінчилися – що далі?

Мерів обрали практично по всій Україні. Залишилося провести повторне голосування лише у Чернівцях та Борисполі. У першому випадку вибори призначені на 29 листопада, а у другому – на 31 січня. Річ у тім, що 28 жовтня чинний мер Борисполя 60-річний Анатолій Федорчук помер від коронавірусу. Він був одним з кандидатів на виборах, тому після його смерті повинні пройти перевибори – для дотримання коректності процесу вибору нового міського голови. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...