Домовленість України у ТКГ: Що відомо про нові ділянки розведення сил на Донбасі

Топ-новина
Топ-новина
Розведення сил має відбутися вже скоро Фото з відкритих джерел

Розведення скоро відбудеться, і у цьому є заслуга нового голови української делегації у ТКГ

Тристороння контактна група з врегулювання ситуації на Донбасі погодила кілька нових ділянок розведення. Далі розповідаємо, що значить така нова домовленість Тристоронньої групи, та згадуємо попередні розведення на Донбасі.

Про що домовилися на засіданні ТКГ

У четвер, 20 серпня, засідання Тристоронньої контактної групи у Мінську вперше пройшло з новим головою та його заступником: Леонідом Кравчуком та Вітольдом Фокіним. Були обговорені та узгоджені ключові для миру на Донбасі питання. До речі, успішність та результативність зустрічі за участі Леоніда Кравчука стала гарним сюрпризом для України.

Про розмінування. У форматі відеоконференції представники України, Росії та ОБСЄ обговорили та погодили подальше розмінування на 20-х ділянках на Донбасі. Про такий "сценарій" йдеться у межах оновленого плану, передбаченого комюніке Паризького саміту "нормандської четвірки" від 9 грудня 2019 року.

В Офісі президента України поспішили заявити, що це допоможе рухатися у напрямку виконання домовленостей лідерів "нормандського формату", досягнутих у Парижі. До того ж це може наблизити проведення саміту "нормандської четвірки" у Берліні. Також українська сторона підтримала необхідність розробки рамкового рішення ТКГ щодо протимінної діяльності. Очевидно, що це допоможе оптимізувати подальшу роботу з цього питання та прискорити подальше розмінування на території Донбасу.

Про розведення сил. Українська делегація підтримала пропозиції щодо чотирьох нових ділянок розведення сил і засобів. Правда, в Офісі президента України не зазначили, про які конкретно території йдеться.  

24 липня – за три дні до початку всеосяжного припинення вогню на Донбасі – віцепрем'єр-міністр з питань реінтеграції окупованих територій, представник України у мінській ТКГ Олексій Резніков розповів про ймовірні локації для розведення сил і засобів на сході України. Він зазначив, що "є просування у питанні розведення сил і засобів на Донбасі і найімовірніше, це станеться в Золотому та Щасті".

Про підтримку населення Донбасу. Було вирішено, що українське підприємство з водозабезпечення продовжить постійно постачати питну воду українському населенню, що проживає на тимчасово окупованій території Донбасу.

Про обмін утримуваними. До того ж у межах гуманітарної робочої групи було досягнуто прогресу в питаннях взаємного звільнення утримуваних осіб. Щоправда, нових списків на обмін поки не затверджено.

Новини за темою: Єрмак у Берліні назвав головну вимогу для розведення сил на Донбасі

Як буде проходити розведення

Поки ані в Офісі президента, ані у Тристоронній групі офіційно не заявили, як пройде розведення. Проте є привід, враховуючи досвід у попередніх кількох розведеннях, уявити та спрогнозувати, як воно має пройти і цього разу.

Отож, з огляду на розведення сил і засобів у 2019 році, можна припустити, що все розпочнеться із залпів ракетниць білого кольору, запущених з обох сторін. Це свідчить про готовність до розведення. Далі мали б слідувати ракетниці зеленого кольору – це сигнал початку процесу.

Безпосереднє розведення сил має відбуватися дзеркально на відстані 1 км від визначеної лінії розмежування (про яку поки не повідомлено).  

Також обидві сторони мають відвести від лінії зіткнення всі військові, бойові броньовані машини та прибрати стрілецьку зброю.

Весь процес розведення триватиме кілька днів. Після цього ділянку розведення розмінують та демонтують там оборонні споруди. Далі українська сторона інформує, що необхідні заходи проведено, а наступного дня представники СММ ОБСЄ проводять верифікацію виконаних заходів, інакше кажучи – перевіряють.

Ймовірно, командири ЗСУ припускають, що може виникнути необхідність повернутися на свої позиції. Це може статися внаслідок невиконання представниками НЗФ домовленостей щодо розведення.

Якщо будуть зафіксовані обстріли чи провокації з боку НЗФ, то командир підрозділу на ділянці, за погодженням командира бригади, має прийняти рішення про повернення на попередні позиції.

Попередні розведення сил на Донбасі

27 червня 2019 року взаємне відведення сил пройшло у Станиці Луганській, де намагалися розвести сили аж з 2016 року. Тоді ж групи з розмінування ЗСУ та так званої "ЛНР" провели розмінування в межах ділянки розведення. Всі етапи розведення сил контролювали спостерігачі ОБСЄ.

А вже 1 жовтня минулого року у Мінську на засіданні Тристоронньої контактної групи сторони домовилися про розведення сил та засобів поблизу Золотого-4 на Луганщині. 29 жовтня – 2 листопада розведення відбулося.    

9 листопада українська сторона та представники НЗФ у так званій "ДНР" синхронно розпочали розведення сил і засобів на ділянці поблизу Петрівського і Богданівки.

Варто уточнити, що усі вказані етапи розведення пройшли у межах Мінських угод і були умовою для зустрічі у "нормандському форматі". 

Новини за темою: Довготривале перемир'я на Донбасі й нові ініціативи глави ТКГ Кравчука

Що на Донбасі зараз

З 27 липня цього року на Донбасі діє новий режим всеосяжного припинення вогню. Відповідно до цих домовленостей, сторонам заборонено відкривати будь-який вогонь без дозволу керівництва. Якщо буде зафіксовано навмисне порушення режиму припинення вогню, стосовно військовиків Збройних сил будуть застосовані дисциплінарні стягнення.

За майже місяць припинення вогню було зафіксовано кількадесят порушень цього режиму з боку представників НЗФ. Відомо, що вони то тут, то там відкривають вогонь і потрохи технічно обладнують свої позиції.

Обстріли, щоправда, мають провокативний характер і не загрожують життю військових, тому українське керівництво вирішує не відкривати вогонь у відповідь. З тих пір жоден український військовий не загинув і не дістав поранення. Це невеликий крок до повного перемир’я та абсолютного виконання домовленостей, проте все ж він є.

До речі, 20 серпня на засіданні у Мінську безпекової групи голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Яшар Халіт Чевік зазначив, що після запровадження пакету додаткових заходів з консолідації режиму припинення вогню з 27 липня загалом дотримується "режим тиші". Він резюмував, що на початку серпня СММ ОБСЄ не фіксувала жодного порушення такого режиму. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...