Додаток "Дія": Як працює головний цифровий сервіс України

Топ-новина
Топ-новина

Так виглядає стартова сторінка додатку "Дія" 

Новое время

Впровадження цього додатку відкриває широке поле онлайн-послугам та сервісам для громадян

У четвер, 6 лютого, президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Олексій Гончарук представили на широкий загал додаток державних онлайн-послуг "Дія" для смартфону. Це, об’єктивно, важлива ініціатива для реалізації "держави у смартфоні", анонсованої командою президента як одного з векторів розвитку України. Тож далі ми розповімо, що є найголовнішим у додатку "Дія" і у чому ж його зручність та незамінність для рядових українців.

Що таке додаток "Дія"

Насправді, без перебільшення, цей випадок – це поки що єдиний в історії України, коли топ-чиновники держави, скооперувавшись, реалізували і запустили загальнонаціональний продукт, та ще й цифрової направленості.

Додаток для смартфону "Дія" – це своєрідна відповідь на виклик, який окреслив Олексій Гончарук два роки тому, ще не будучи прем’єром, а керівником BRDO.

"Держава забула, заради кого існує, забула, що її функція — надавати людям якісний сервіс", - зазначив Гончарук.

Додаток "Дія" став першим кроком до "цифрової країни". Він покликаний бути простим і зрозумілим єдиним сервісом для отримання державних послуг та оцифрованих даних. Його бренд і концепцію представили 27 вересня 2019 року. Додаток об'єднує у єдиному електронному вікні усі послуги, які надаються державою громадянам і бізнесу. А вже у грудні минулого року доступ у тестовому режимі відкрили для 5 тисяч українців, котрі захотіли його потестувати.

Як працює додаток "Дія"

Скачати додаток можна безкоштовно у магазинах додатків App Store та Play Market. Розробники обіцяють щотижня додавати до функціоналу додатку нову цифрові рішення.

Одразу після скачування додатку на телефон, він ідентифікуватиме користувача за допомогою технології BankID через систему Національного банку та Приватбанку. Юзеру потрібно буде підтвердити згоду на передачу інформації через інтернет-банкінг в особистому кабінеті банку (з тих, що приєдналися до BankID: Приватбанк, Ощадбанк, Кредобанк, Радабанк, Мотор банк, Ідея банк, ПУМБ, А-банк, Альянс банк, Південний, Форвард, Восток, Monobank).
Додаток працюватиме як в онлайн, так і в офлайн-режимі.

Станом на 7 лютого "Дія" пропонує українцям доступ до цифрового посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (зараз оцифровано 6 мільйонів посвідчень з 9,5 мільйона існуючих). Примітно, що усі ці цифрові документи мають таку ж юридичну силу, як і фізичне (паперове або пластикове) посвідчення. Таке цифрове посвідчення водія можна буде пред’являти як документ, який засвідчує особу, на внутрішніх залізничних та авіарейсах. Варто пам’ятати, що поки що цифровим техпаспортом можуть скористатися виключно власники автомобілів.

До речі, 5 лютого Міністерство внутрішніх справ та Державна міграційна служба презентували новацію Е-сервісу, що допоможе відновити втрачені водійські права у режимі онлайн.

За словами голови МВС Арсена Авакова, водії можуть замовити заміну посвідчення через електронний кабінет, у який можна увійти за допомогою електронного підпису. Після того замовлення на нове посвідчення водієві потрібно забрати готові права у територіальному сервісному центрі МВС, який вказаний у його заяві.

Як убезпечать особисті дані від витоку

Розробники особливо ретельно попрацювали над захистом персональних даних.

"Авторизація здійснюється через BankID, сам застосунок побудовано відповідно до кращих практик індустрії, усі дані передаються та зберігаються на смартфоні користувача виключно у зашифрованому вигляді, посилена процедура автентифікації між додатком та сервером", - розповіли розробники з компанії EPAM Systems.

До того ж повідомляється, що особисті дані користувачів не зберігаються на сторонніх сховищах, передаючись транзитом через захищений хмарний сервер.

Цікаво, що додаток "Дія" з березня не тарифікуватиметься мобільними операторами України, - користувачі не платитимуть за інтернет-трафік, використаний додатком. Приміром, у "Київстарі" першими заявили, що з 6 лютого не тарифікують передачу даних для "Дії".

Що далі?

Розробники додатку "Дія" заявили, що планують досягнути 10-ти мільйонів активних користувачів вже до кінця поточного року.

За словами керівника проєкту "Дія" Мстислава Баніка, на черзі – оцифрування автоцивілки, студентського квитка та паспорта громадянина України (id-картки і закордонного паспорту).

У свою чергу прем’єр Олексій Гончарук анонсував оцифрування усіх державних послуг уже за три роки. При цьому, за словами голови уряду, 50 головних послуг будуть доступні уже до кінця 2020 року, зокрема, реєстрація ФОПів, юридичних осіб, "єМалятко" та послуги для перевізників і будівельників.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...