Доба космічного туризму: Як Ілон Маск вперше в історії запускає приватний пілотований космічний корабель

Топ-новина
Топ-новина
Космодром NASA NASA

Земля от-от перегорне сторінку космічного туризму

27 травня повинно було стати датою втілення надважливого завдання космічної галузі США. Вперше SpaceX Ілона Маска мала відправити астронавтів NASA на Міжнародну космічну станцію (МКС).

Це – перша мандрівка людей у навколоземний простір на транспорті, створеному приватною, а не державною компанією. Все було готово, і старт, запланований на 23:33 за київським часом, от-от мав відбутися.

Проте у плані Маска був невеликий нюанс, як і у кожному авіа- та космопроєкті – команда злетить виключно за нормальних погодних умов. Погода – найголовніший чинник, від якого залежить успіх спланованого та прорахованого польоту, і вона має бути ідеальною. Це і стало проблемою вчорашнього старту – погода не була сприятливою, а тому політ відклали. Тепер наступні запасні "вікна" – 30 травня о 22:22 та 31 травня о 22:00 за київським часом.

Незважаючи на деяке зволікання через погоду, політ гарантовано відбудеться найближчим часом, а тому варто розповісти детально про його особливості як першовідкривача епохи космічного туризму.

Новини за темою: В майбутньому можливі біологічні війни та конфлікти в космосі, - секретар РНБО

Космічна революція: характеристики корабля та особливості польоту

Амбіційний інженер Ілон Маск відомий не лише своїми винаходами, перетвореними на бізнес, та шаленими статками, а й фантастичними науковими звершеннями та глибоким інтересом до космосу.

Цього разу у кооперації з NASA компанія Ілона Маска SpaceX запускає на орбіту Землі ракету Falcon 9 з багаторазовим пілотованим кораблем Crew Dragon (Екіпаж Дракона). Це означає, що, самостійно запускаючи астронавтів, США фактично повертають собі позиції, втрачені із закриттям програми "Спейс Шаттл" у 2011 році. Цікаво, що вперше за 9 років американські астронавти відправляться на МКС не на російському кораблі "Союз", а на американському. До того ж не держава займається польотом астронавтів, а Ілон Маск, котрий надає свій космічний корабель, збудований на приватний капітал.

Насправді космічна галузь та подвиги на цьому полі – чи не найбільша слабкість США (після воєнної галузі) ще з тих часів, коли у людства була мрія вперше опинитися у космосі. А це значить, що до запуску Штати підійшли надзвичайно відповідально. Отож, далі трохи технічних деталей та характеристик, що безпосередньо стосуються польоту.

NASA оголосило конкурс на створення підхожого для польоту космічного корабля. Проєкт-переможець Crew Dragon з серійним номером C206 було створено у 2014 році  компанією Ілона Маска SpaceX. 

Про корабель. У місії Crew Dragon Demo-2 використовується п'ятий корабель Dragon 2, побудований компанією SpaceX.

Розробляли його давно. Приміром, за десять років з першого запуску ракета-носій корабля Dragon була кілька десятків разів удосконалена. У 2018 році була представлена версія Block 5, яку у NASA затвердили як ракету з сертифікацією Human-rating certification ("перевезення людей").

Так виглядає космодром NASA NASA

Для цього компанії SpaceX потрібно було, за вимогою NASA, заморозити дизайн – тобто зробити один остаточний варіант ракети-носія. У NASA поставили завдання – здійснити кілька стартів підряд з незмінною конфігурацією ракети-носія, аби впевнитися у її здатності переносити польоти у різних умовах.

З моменту перших тестів і до сьогодні у ракету-носій внесли понад 100 змін: збільшено тягу двигунів Merlin 1D; покращено систему управління, що економить паливо при посадці ступенів; збільшено обсяг обтічника корисного навантаження, термальне покриття двигунів перетворено на багаторазове. Також у кораблі є система аварійного порятунку, успішно випробувана у січні цього року, та нові парашути версії Mark 3. Корабель настільки проапґрейдили, що, за словами Ілона Маска, його можна підготувати до повторного запуску за добу.

Ракета SpaceX NASA

Отож, у космос летить Dragon 2, багаторазовий пілотований космічний корабель, мета якого – доставляти астронавтів на Міжнародну космічну станцію та до майбутньої станції Lunar Gateway на Місяці. Dragon 2 вміє злітати, стикуватися зі станцією, знижуватися і сідати автоматично, без участі астронавтів. До того ж він не приземлюється, а приводнюється в океан.  

Про політ. На початку експериментів з кораблем йому влаштували безпілотний тест-політ навесні 2019-го. Результат був блискучий, тому це стало приводом припустити, що корабель зможе доставляти на станцію туристів – по чотири особи за раз. Озвучили і ціну за квиток – $50–55 млн за особу.

Ракета стартуватиме з комплексу LC-39A космічного центру ім. Кеннеді у штаті Флорида. Центр збудували на початку підкорення людиною космосу – у 1960-х роках, а у 2014 році його на 20 років орендували SpaceX.

Частина ракети SpaceX NASA

Корабель Dragon V2 буде пілотований і не матиме крил. Першу ступінь ракети після запуску планують м’яко посадити на плавучу платформу Of Course I Still Love You в Атлантичному океані.

Корабель має автоматично – без жодної допомоги на Міжнародній космічній станції – зістикуватися зі станцією через адаптер IDA-2 на модулі Harmony. Весь політ від Землі до станції має зайняти 19 годин.

Схема польоту космічного корабля NASA

Корабель опиниться на Міжнародній космічній станції і має пробути там від 30 до 119 діб – поки це не вирішено. До речі, на орбіті зараз працює експедиція МКС-63: американець Крістофер Кессіді та росіяни Іван Вагнер та Анатолій Іванишин. Dragon має повернутися на Землю біля берегів Флориди – капсулу виловить морське судно SpaceX Go Navigator прямо в Атлантичному океані.

Новини за темою: США відправили на орбіту секретний військовий космоплан

Екіпаж корабля

При максимальній місткості 7 осіб у місії Demo-2 візьмуть участь двоє астронавтів.

Команда космічного корабля NASA

Командир корабля – Даглас Джеральд Херлі (53 роки), астронавт, пілот-випробувач і полковник корпусу морської піхоти. Це його третій у кар’єрі політ, протягом двох попередніх він провів у космосі 28 діб 11 годин.

Другий пілот – Роберт Бенкен (49 років), астронавт, підполковник ВПС і Глава управління астронавтів NASA з 2012 по 2015 р. Для нього це також третій політ, раніше він провів у космосі 29 діб 12 годин.

Дублерами екіпажу є командир Майкл Скотт Хопкінс (51 рік) та пілот Віктор Джером Гловер (44 роки).

Що буде після польоту Dragon

Після успішного виконання місії Crew Dragon Demo-2 компанія SpaceX разом з NASA почнуть готувати кораблі до їхньої повноцінної експлуатації – тобто до доставки людей у космос.

Наступний політ тривалістю 210 діб називатиметься Crew-1. Його заплановано на вересень 2020 року. Полетить корабель Crew Dragon з серійним номером C207 з чотирма астронавтами на борту – трьома американцями і  японцем.

Новини за темою: Китай випробував 3D-принтер у космосі

*************

Запуску Crew Dragon Demo-2, стиснувши кулаки, чекає не лише NASA, Ілон Маск, а й вся Америка. До речі, президент Дональд Трамп спостерігатиме за польотом прямо з космодрому.

Цей політ – ностальгія Штатів за розквітом їхньої космічної галузі після приземлення на Місяць. Про це свідчить поява на ракеті Falcon 9 "хробака" NASA, легендарного логотипу, який використовувався агентством у 1975 – 1992 роках.

До того ж політ, розроблений Ілоном Маском, є нічим іншим, як підготовкою до підкорення таких космічних широт, де абсолютно ніхто ще не бував.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...