Дмитро Козак – новий куратор "питання Донбасу": Що принесуть Україні кадрові зміни у Кремлі

Топ-новина
Топ-новина
Дмитро Козак kremlin.ru

Днями Путін зробив важливу кадрову перестановку у Кремлі, і вона безпосередньо стосується України

У вівторок, 11 лютого, прессекретар російського президента Дмитро Пєсков офіційно заявив, що у Кремлі – новий "куратор" з українського питання. Владислава Суркова замістив на посаді Дмитро Козак. Тож, вірогідно, у Кремлі нові плани стосовно Донбасу і втілювати їх відтепер буде Козак.

Ми поміркували, що значить така кадрова перестановка, чому вона сталася саме зараз і як зміниться риторика Кремля щодо Донбасу. Про це читайте далі.

Сурков і Козак: що про них відомо

25 січня 2020 року помічник Володимира Путіна з українських питань Владислав Сурков написав заяву про звільнення з державної служби, аргументуючи своє рішення "зміною курсу на українському напрямку". Того ж дня його крісло зайняв ексвіцепрем'єр Дмитро Козак. А вже 11 лютого на пресконференції Дмитро Пєсков сказав, що Козак на новій посаді "займається і продовжить займатися українськими справами і питаннями інтеграції".

Дмитро Козак народився у 1958 році у Кіровоградській області тодішньої УРСР. Служив у спецназі Головного розвідувального управління (ГРУ) Генштабу СРСР. Закінчив юридичний факультет Ленінградського державного університету, протягом чотирьох років працював у Ленінградській прокуратурі прокурором, а після цього обіймав посади юридичної специфіки у державних установах. З Путіним вони, найвірогідніше, познайомилися у 1994 - 1996 роках, коли Козак очолював юридичний комітет мерії Санкт-Петербургу, а Путін – комітет із зовнішніх зв’язків. 

Дмитро Козак kremlin.ru

У 1998 році Дмитро Козак протягом кількох місяців був віцегубернатором Санкт-Петербургу, а вже наступного року перейшов працювати у Кремль на посаду заступника голови адміністрації президента з правових питань. Далі Козак був міністром та заступником голови Адміністрації президента Росії.

Саме він був автором "меморандуму" про повернення Молдові Придністров’я, у якому йшлося про федералізацію Молдови та особливий статус для Придністров’я та Гагаузії (власний парламент, верховний суд, герб, гімн та право обирати президента). Правда, Молдова мала б відмовитися від участі у військово-політичних союзах та можливості мати власну армію, натомість пустивши на свою територію так звані стабілізаційні миротворчі сили Росії та визнавши російську мову другою офіційною. Молдова відмовилася від такого "документу".

Цю історію із квазімеморандумом щодо Придністров’я важливо пригадати саме зараз – у контексті переходу до Козака повноважень з "українського питання". Не виключено, що подібний сценарій Дмитро Козак захоче втілити і на сході України. Або вже почав над ним працювати.

Ще у 2014 році Козак керував питаннями щодо анексованого Криму та гуманітарною "підтримкою" для "ЛДНР". А вже у вересні 2019 року він став на чолі робочої групи, що займалася обміном утримуваними з Україною.

Козак є прибічником фактичного повернення ОРДЛО Україні, тоді як його попередник Сурков прагнув до жорсткого військового тиску на Україну у питаннях Донбасу.

Владислав Сурков народився у 1964 році у Липецькій області. Служив у спецназі ГРУ. Працював у галузі реклами, на телебаченні та у фінансових установах, у 1999 році став помічником керівника Адміністрації президента Росії. Пізніше був заступником голови Адміністрації президента, заступником голови російського уряду, керував засобами масової інформації, питаннями взаємодії із судами та прокуратурою, працював помічником президента Росії.

Владислав Сурков КоммерсантЪ

Зі самого початку, ще з 2014 року Сурков був "таємним" представником Росії в Україні під час Євромайдану. Він збирав інформацію про те, як відбуваються акції протесту та хто фінансує Майдан. Пізніше під його керівництво відійшли питання щодо формувань у "ЛДНР".

У США вважають, що Сурков є головним відповідальним за порушення суверенітету та територіальної цілісності України. Через це у березні 2014 року на Суркова наклали міжнародні санкції. Через агресію Росії стосовно України він знаходиться у санкційних списках Європейського Союзу, Австралії, Швейцарії та України.

Прогнози для України після призначення Козака

Очевидно, що колишній віцепрем’єр Дмитро Козак не просто так наприкінці січня став заступником голови Адміністрації російського президента. Вірогідно, Путіну він потрібен саме на цій посаді. Призначення Козака замість Суркова може бути сигналом про зміну курсу проєктів так званих "ДНР" та "ЛНР" і тактики на українському напрямку. Примітно, що саме Козак давно є "економічним куратором" так званої "ЛДНР", тому, зайнявши місце Владислава Суркова, він об’єднає ці два напрямки та провадитиме політику, відмінну від нинішньої.

А в Україні з недавніх пір побутує думка, що Дмитро Козак більше налаштований на позитивний для України діалог, аніж його попередник Владислав Сурков. Цієї ж думки дотримується і новопризначений голова Офісу президента України Андрій Єрмак. Він пригадав, що під час переговорів щодо обміну утримуваними особами з Росією мав конструктивний діалог з Дмитром Козаком.

"Мені здається, він більше налаштований на діалог, і за тими питаннями, з яких я з ним комунікував, я можу сказати, що у нас було конструктивне спілкування, без якого, напевно, не відбулося б того, що відбулося [обмін утримуваними особами]", - зазначав Єрмак.

Вірогідний розвиток подій після призначення Дмитра Козака:

  • Припускають, що Путін міг вирішити реалізовувати м’якшу та лояльнішу політику стосовно Донбасу. Також існує думка, що російський лідер налаштований припинити конфлікт на Сході України та розв’язати ситуацію у мирному ключі. І саме Дмитро Козак стане тією силою, у руках якої опиняться усі подальші переговори між Києвом і Москвою. Він будуватиме діалог з Україною в обхід лідерів так званих республік, на відміну від Суркова, який звик тиснути на Київ саме "республіками".
  • Москва і надалі вимагатиме від Києва "прямого діалогу" з лідерами "республік", обраними "народом Донбасу". А пізніше росіяни можуть запропонувати Зеленському нову редакцію Мінських угод, у якій Україна, на перший погляд, залишається у виграші (без обстрілів та з контролем кордонів). Але на практиці це буде чимось схожим на "меморандум" Козака для Молдови, і така угода здатна буде зруйнувати суверенітет України ще більше.
  • Зміна "куратора" українського напрямку буде приводом до кадрових змін у верхівці ОРДЛО. Приміром, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що Володимира Пушиліна та Леоніда Пасічника можуть усунути з їхніх високих посад, як людей Суркова, котрі загрожують розхитуванням влади Козака.
  • Проте існують прибічники й іншої теорії – про те, що Кремль втілюватиме свій сценарій "реінтеграції" в Україну окупованої частини Донбасу. Це значить, що Путін віддасть Донбас, бо хоче, щоб розграбований та зруйнований регіон Україна піднімала у компанії західних партнерів.

До речі, розмови та чутки стосовно звільненого Суркова також не вщухають. Так, є прибічники думки, що Суркова зняли з "кураторства" України не просто так. Буцімто це потрібно Путіну, аби "розв’язати руки" Суркову для участі у процесі конституалізації Державної Думи РФ. Тому, не виключено, що його можуть призначити на посаду президентського радника саме з цього питання.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...