live

День Валентина: Чи існував взагалі Валентин-покровитель закоханих?

Топ-новина
Топ-новина
День Валентина - найромантичніше свято світу Фото з відкритих джерел

День Святого Валентина має розмаїту історію становлення та кілька версій походження

Ніхто достеменно не знає, ким був Валентин та чи був він Святим. Також немає точних даних стосовно того, звідки виникла традиція відзначати день Святого Валентина та коли саме вона оформилося у свято всіх закоханих. Проте все ж певні версії з цього приводу історія зберегла.

Далі розповідаємо про походження і особистість Святого Валентина та вшанування його пам’яті, що у ХХІ століття стало цілою культурою. А також — про особливості українського святкування Дня всіх закоханих.

Ким міг бути Валентин (і чи був він взагалі): кілька теорій

У Католицькій енциклопедії йдеться про трьох різних мучеників Валентинів, які згадуються під датою 14 лютого. Перший був римським священиком і лікарем, страченим 14 лютого (за часів Клавдія ІІ), другий — єпископом у Терні, убитий також 14 лютого за приналежність до християнства (за часів панування Авреліана), а третій був проповідником та жив у Єгипті. Найбільше "голосів" має версія щодо Валентина-єпископа. До речі, Католицька церква згадує його цього дня під час літургії.

День закоханих з’явився у середньовічній Європі, далі прийшов до Америки, а звідти – до сучасної Європи та зокрема до України і відзначається 14 лютого.

Версія 1. Римський імператор Клавдій ІІ забороняв шлюбу, бо вважав, що вони заважають солдатам: нібито одружені чоловіки думають не про воєнну справу, а про дружину і дітей. Але священик Валентин таємно вінчав молодих людей – за це його і ув’язнили. Валентин і донька тюремника Юлія закохалися одне в одного і почали листуватися. Але священика все ж стратили 14 лютого, а напередодні він надіслав коханій останнього листа, підписаного словами "Твій Валентин". Дівчина прочитала його 14 лютого, коли коханого вже не було в живих.

Версія 2. Валентина ув’язнили за його віру, і так сталося, що сліпа донька тюремника закохалася у священика. Але Валентин був безшлюбним, тому не міг відповісти їй взаємністю. Напередодні страти він написав дівчині листа, якого підписав "Твій Валентин".

Версія 3. Валентина знали як цілителя, тому до нього звернувся тюремник та попросив вилікувати його сліпу доньку. Лікар допоміг дівчині стати християнкою, але пізніше його заарештували і засудили до смерті. Та перед стратою Валентин написав листа Юлії, вклавши у конверт жовтий крокус та підписавшись "Твій Валентин". Юлія дуже сумувала за ним і над усе на світі хотіла побачити квітку та листа. Одного дня сталося диво та вона прозріла, а пізніше посадила на могилі Валентина мигдалеве дерево, що символізує щиру любов.

Версія 4. Ця "теорія" розповідає, що Валентин дуже любив дітей, а вони любили його. Проте його ув’язнили через його віру та стратили напередодні свята богині любові Юнони. Саме тому цей день та сам Валентин стали асоціюватися з коханням.

Версія 5. Є ще одна цікава версія щодо цього свята – День Валентина відзначають саме 14 лютого, мовляв, завдяки птахам. Середньовічні європейці вірили, що у цей період у пернатих розпочинається шлюбний період. Тож люди вважали, що шлюб, укладений цього дня, буде щасливим і довгим. Проте це вірування зникло після завершення середніх віків.

Святкування Дня Валентина у світі

У Великій Британії та Шотландії в старовину відзначали День Святого Валентина цікавим чином – перший чоловік, котрого дівчина зустрічала 14 лютого ставав її "Валентином". І, до речі, не мало значення — хотіли вони обидвоє цього чи ні. Дівчата вигадали, як уникнути небажаних "Валентинів" – цього дня вони ходили по вулиці із зав'язаними очима.

А італійці у День Святого Валентина дарують своїм коханим солодощі. Поляки мають іншу традицію – їздити до Познані, де, за віруваннями, у костелі лежать мощі Святого Валентина та висить його ікона. Поляки вірять, що цей ритуал допоможе їм знайти кохання.

У Німеччині ж побутує інша традиція – Валентина вважають покровителем психічно хворих, тому у цей день прикрашають лікарні червоними стрічками, а у храмах відбувається спеціальне Богослужіння з цього приводу.

Японські дівчата та жінки 14 лютого дарують своїм коханим чоловікам у першу чергу різні солодощі – шоколадки або шоколадні цукерки. Це пов’язано з традицією, що побутує у Японії – там вважають, що лише солодкий шоколад здатен передати велику силу кохання.

Як святкують в Україні

Українці не зважають на історію та кільканадцять легенд про Валентина та його добрі справи за життя. Для нас 14 лютого – це просто свято ніжності, романтики, зізнань у коханні та подарунків "половинкам" без прив’язки до багатовікових легенд.

Класика на День Валентина в Україні – це червоні троянди, тюльпани, листівки-валентинки, плюшеві іграшки: ведмедики, зайчата та кошенята, солодощі, повітряні кульки, шампанське, небесні ліхтарики та ювелірні прикраси. Головним атрибутом свята є анонімна або підписана листівка зі словами кохання – валентинка у формі серця.

З року в рік українці прикрашали це свято все новими і новими традиціями. Приміром, цього дня чоловіки часто освідчуються своїм коханим, роблять пропозицію, дарують каблучки та везуть у романтичні мандрівки. А останніми роками стало модним одружитися саме цього дня – наприклад, 14 лютого 2020 року в Україні планують розписатися трохи більше 1400 пар. Аби впоратися з таким напливом романтиків, цього дня по країні працюватиме 440 відділів РАЦСу.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...