"День тиші" перед місцевими виборами: Що заборонено, а що дозволено в Україні 24 жовтня

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

"День тиші" потрібен, щоб кожен зміг визначитися зі своїм вибором

Місцеві вибори, про які вже так багато сказано і вигадано, нарешті наблизилися до українців максимально впритул. Залишилося кілька днів і настане довгоочікувана розв’язка. Стане зрозуміло, чи принесла кандидатам активна передвиборна агітація перемогу. А поки настав переддень виборів – так званий "день тиші".

Саме про нього ми і розповімо далі, а також про відповідальність, передбачену законом за агітацію цього дня.  

Що таке "день тиші" і коли він наступає

"День тиші" – це неформальна назва одного дня безпосередньо перед виборами, коли повністю заборонена будь-яка агітація. Враховуючи те, що вибори припадають на неділю, днем тиші традиційно вважається субота.

Інакше "день тиші" називають "днем роздумів", який надається виборцеві на підготовку до остаточного вибору кандидата. І у цих роздумах йому ніхто не повинен заважати, у тому числі політичною рекламою на вулицях, в інтернеті, політичними листівками у поштових скриньках, теле- та радіоагітацією.

Відповідно до ч. 2 ст. 70 Закону України "Про вибори народних депутатів України", передвиборна агітація закінчується о 24:00 останньої п'ятниці перед днем голосування. Тоді ж починає діяти заборона на проведення масових акцій від імені партій та окремих кандидатів, а також публічні оголошення про підтримку партією чи окремими кандидатами у депутати.

До речі, аналогічні норми містяться у ЗУ "Про вибори Президента України" (ч.3 ст. 57) та "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (ч. 2 ст. 47).

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: Хто змагається за крісло мера столиці та що обіцяють кандидати

Що заборонено у "день тиші"

Фактично забороняється будь-яка передвиборча агітація, тобто дії з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію (відповідно до ЗУ "Про вибори народних депутатів України") .

Передвиборча агітація не може проводитися у жодному з вказаних форматів:

 • зустрічі з виборцями;
 • проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;
 • проведення публічних дебатів, дискусій, круглих столів, пресконференцій;
 • політична реклама у друкованих та аудіовізуальних (електронних) ЗМІ: виступи, інтерв'ю, відеофільми;
 • розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань;
 • розміщення друкованої агітації на носіях зовнішньої реклами;
 • розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності;
 • розміщення політичної реклами у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів;
 • проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії чи кандидата у депутати;
 • публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати;
 • встановлення інформаційних наметів;
 • оприлюднення чи поширення результатів соціологічних опитувань, пов’язаних з виборами.

Ввечері п’ятниці комунальники та працівники рекламних агентств мають до опівночі прибрати виборчу рекламу на вулицях українських міст. Правда, завжди залишаються кілька плакатів та бордів, котрі сповіщають про тих чи інших кандидатів у переддень виборів. І з цим нічого не можна вдіяти.

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: У НСЖУ закликали виборчі штаби і редакторів ЗМІ не розмножувати псевдожурналістів

Відповідальність за порушення "дня тиші"

Факти порушень, у тому числі, й агітаційні порушення, фіксують у Комітеті виборців. Там радять виборцям, котрі стали свідками порушення закону в переддень виборів, звертатися до правоохоронних органів. Якщо ви виявили порушення, що стосуються агітації у "день тиші", вам слід звернутися у поліцію.  

Згідно зі ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачено санкції у вигляді попередження за порушення вказаних норм під час "дня тиші".

Проведення передвиборної агітації у "день тиші" тягне за собою накладення штрафу на громадян від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від 50 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Інакше кажучи, за агітаційну діяльність у "день тиші" або безпосередньо у день виборів у Кодексі передбачено штраф від 850 до 1360 грн для посадових осіб та від 510 до 850 грн для інших громадян.

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: Скільки бюлетенів отримають громадяни для голосування та як в них не заплутатися

Що дозволено у "день тиші"

Варто розрізняти пряму або завуальовану агітацію та повідомлення про кандидатів у ЗМІ. В Україні інформаційним виданням, ресурсам та каналам дозволено повідомляти про кандидатів у новинах чи інших програмах. Також дозволяється розповсюджувати інформацію  безпосередньо про процес виборів, заклики іти на вибори, роз'яснювати громадянам законодавчі норми і порядок голосування.

До того ж закон не забороняє громадянам вільно і всебічно обговорювати кандидатів, їхні передвиборні програми, політичні, ділові та особисті якості та власне агітацію у будь-який день.

Законодавство жодним чином не регулює поширення агітації у "день тиші" у соціальних мережах, тобто це залишається на совісті громадян.

Приміром, мережа Facebook блокуватиме політичну рекламу за тиждень до виборів лише у США, тоді як у переддень українських виборів соцмережа ніяк не регулюватиме дописи політичної тематики. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...