День подяки в Україні та світі: Історія свята від біблійного сюжета до сучасності

Топ-новина
Топ-новина
День Подяки потроху інтегрується у пласт українських свят Фото з відкритих джерел

Це свято, котре дивним чином переплітає у собі світську та релігійну складову

Ще кілька десятиліть тому 26 листопада було для українців звичайним днем, і нічого святкового у ньому не було. Проте час іде, традиції видозмінюються, культурний світогляд нації трансформується та збагачується. Запозичивши від Америки та Канади День подяки, Україна збагатила ним свій культурний код. Тепер ми маємо молоде свято з багатою та цікавою історією і традиціями, що дарують душі людяність та пробуджують великодушність.

Далі йтиметься про історію американського свята Дня подяки, яке зовсім нещодавно стало міцно вкорінюватися в українську культуру.

День подяки: історія та коріння свята

День подяки є святом з дуже давньою історією, яке так чи інакше відображено у культурі майже всіх країн світу. В основному День подяки припадає на осінь, тобто на пору збору врожаю і завершення сільськогосподарських робіт. Суть його – у подяці Богу і природі за допомогу у вирощенні врожаю та за усі досягнення народу протягом року.

Вперше День подяки відзначили у 1621 році англійські колоністи у Плімутській колонії, що нині є територією Північної Америки. Попередня зима тоді була морозяною, принесла голод та хвороби, що відчутно підкосили чисельність населення та погіршили настрої людей. Колонія дуже боялася наступної зими, бо була певна, що погода може бути ще гіршою, а втрати – серйознішими.

Тоді губернатор Вільям Бредфорд вирішив надихнути колоністів та організував перший в історії День подяки. Його відзначали як колоністи, так і їхні сусіди-індіанці. Традиція прижилася, пізніше вона "обросла" новими смислами та релігійним мереживом. Зрештою люди збагнули, що це гарна можливість щороку дякувати Господу за його милість.

Картина Л. Ферріса "Перший день подяки. 1621 рік" Вікіпедія

Минали сторіччя, свято міцнішало, багатшало на нові традиції та нарешті у 1941 році Конгрес США прийняв документ, яким офіційно затвердив День подяки щорічним святом, яке відзначається у четвертий четвер листопада.

У наші дні саме з Дня подяки у США починається святковий зимовий сезон, що включає в себе спершу "чорну п’ятницю", коли у магазинах триває сезон передріздвяних знижок, а далі – Різдво і Новий Рік.

На День подяки американці не лише дякують Богу за врожай та достаток, а й влаштовують сімейне торжество. За святковим столом, до якого готують фаршировану індичку, картоплю, овочі, журавлинний соус і гарбузовий пиріг, збирається вся родина.

Святковий стіл на День подякки Фото з відкритих джерел

Більшість державних установ США, підприємств, шкіл, університетів, коледжів та інших організацій зачинені на День подяки. До того ж у США у це свято є традиція, затверджена на найвищому рівні. Президент у переддень свята роздає вечерю для бездомних та літніх людей. Жителі Нью-Йорка цього дня зранку приходять на Мангеттен та дивляться на парад надувних фігур мережі універмагів "Мейсіс". У низці інших міст Америки відзначають відкриття сезону різдвяних покупок.

Новини за темою: Від нових мерів до збільшених тарифів на газ: Топ-9 змін в Україні з 1 листопада

Біблійна історія свята

У релігійному контексті День подяки також має своє окреме "християнське" коріння. Воно бере початок 3500 років тому, після визволення "божого народу" з єгипетського рабства. Саме тоді Бог заповідав людям не забувати про вдячність.

"Стережися, щоб, коли ти будеш їсти й наситишся, і добрі доми будуватимеш, а худоба твоя велика та худоба твоя мала розмножиться, і срібло та золото розмножаться тобі, …щоб не забув ти Господа, Бога свого, …щоб ти не сказав у серці своїм: Сила моя та міць моєї руки здобули мені цей добробут", - йдеться у Святому письмі.  

Традиції Дня подяки у світі

Корея. Тут відзначається Свято, яке нагадує День подяки і називається Чхусок. Це свято врожаю та родини.

Японія. У цій країні відзначається День подяки за працю і вшанування праці один одного.

Голландія та Швейцарія. Святкування Дня подяки проходить у змаганнях за найбільший вирощений гарбуз.

Індія. День подяки тут святкують у багатьох штатах, але найкраще дотримуються цієї традиції християни в Гоа.

Канада. Тут святкують День подяки на місяць раніше, ніж у США – у другий понеділок жовтня. Вперше це свято відзначили тут з легкої руки англійського дослідника Мартіна Фробішера. Він намагався відкрити для Англії північний морський шлях у Китай. Але у ході своїх пошуків опинився біля сучасної канадської провінції Ньюфаундленд і Лабрадор та заснував там поселення у 1578 році. Тоді ж він подякував Богу за те, що вижив у важкій і небезпечній подорожі у Новий світ. Так само, як і з американцями, у канадців День подяки розвивався і вплітався у місцеві традиції. Тож з 1957 року День подяки є державним народним святом та вихідним днем.

День подяки в Україні

Вперше в Україні масштабно відзначили День подяки 17 вересня 2017 року, в рамках святкування 500-річного ювілею Реформації. Урочистості у столиці були організованими Радою євангельських протестантських церков. Тоді на святкування зібралося майже пів мільйона українців.

Гостями свята були американсько-українська співачка Брія Блессінг, депутат Парламенту Великої Британії Марк Прітчард, віцепрезидент Парламентської Асамблеї Ради Європи Валеріу Гілецькі, президент Християнського Центру державного управління ім. Кеннеді при Конгресі США Джордж Роллер, Міс Америка Террі Мьюсен та спікер і коуч Нік Вуйчич. 

З того дня – 17 вересня 2017 року – Свято подяки відзначається у форматі Всеукраїнського.

У 2018 році Свято подяки відбулося 23 вересня на Хрещатику. Цього дня пройшов фестиваль PODYAKA FEST, локації якого протягнулися від вулиці Богдана Хмельницького до вулиці Городецького. Також відбувся флешмоб, в рамках якого українці розгортали вздовж Хрещатику прапор, встановивши рекорд найдовшого прапора в Україні (довжина – 250 метрів, а ширина – 6 метрів).

А вже у 2019 році День подяки припав на 28 листопада, тобто за аналогією з американським святкуванням. Так само виходить і цьогоріч – четвертий четвер листопада. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...