День Конституції України: Головному закону держави – 24 роки

Топ-новина
Топ-новина
Конституція України Фото з відкритих джерел

Сьогодні маємо без перебільшень одне з найголовніших державних свят для всіх українців

28 червня наша країна відзначає незвичайне свято, яке стало своєрідним символом набуття Україною незалежності – це День Конституції. У 2020 році маємо 24-у річницю ухвалення найголовнішого закону держави та традиційний вихідний цього дня.

Далі розповідаємо цікаве про історію становлення свята та, власне, про Конституцію, як "матір" українських законів та мірило свобод українського суспільства.

Історія виникнення свята Дня Конституції

Цікаво, що День Конституції є єдиним державним святом, котре закріплене у самій Конституції. Його відзначають щороку незмінно 28 червня на честь прийняття Конституції України цього ж дня у 1996 році.

Українську Конституцію ухвалили 28 червня 1996 року на історичній 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. З того дня втратили чинність Конституція 1978 року і Конституційний договір між парламентом і Президентом України від 8 червня 1995 року.

Саме на згадку про цей день, коли депутати залишилися у залі засідань до ранку і працювали протягом 23-х годин підряд, аби все ж прийняти основоположний закон, ми і святкуємо щороку День Конституції України. До речі, тоді "ЗА" проголосували 315 народних депутатів. Таким чином Україна стала останньою з республік колишнього Радянського Союзу, котра прийняла новітню Конституцію.

Історія написання та прийняття української Конституції

Конституція України є основним законом України, з якого фактично беруть початок всі основоположні права, свободи, гарантії та обов’язки українців, втілені у тисячах інших законів.

Для розуміння виключної важливості Конституції та її законодавчої сили, варто пригадати текст-звернення у її Преамбулі.

"Верховна Рада України від імені Українського народу — громадян України всіх національностей, виражаючи суверенну волю народу, спираючись на багатовікову історію українського державотворення і на основі здійсненого українською нацією, усім Українським народом права на самовизначення, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України, прагнучи розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням, приймає цю Конституцію — Основний Закон України", - йдеться у Преамбулі Конституції.

Новини за темою: Конституційні ініціативи Зеленського актуальні, - представник президента

Основні положення Конституції стосуються державного ладу, прав людини, територіального устрою та конституційних органів в Україні:

  • Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою.
  • Україна є республікою за формою правління, а народ є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади.
  • Територія України є цілісною і недоторканною.
  • Державною мовою в Україні є українська мова, поряд з цим гарантується вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов національних меншин.
  • Український народ є суб'єктом права власності на землю, її повітря, водних та інших природних ресурсів, які знаходяться в межах території України. Право користуватися ними має кожний українець.
  • На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань та не допускається розташування іноземних військових баз.
  • До особистих прав людини зараховано: право на вільний розвиток своєї особистості, невід'ємне право на життя, на повагу до людської гідності, на свободу й особисту недоторканність, на недоторканність житла, на таємницю листування, телефонних розмов, на невтручання в особисте й сімейне життя, на свободу пересування і вільний вибір місця проживання, на свободу думки й слова, на свободу світогляду і віросповідання.

Цікаво знати

Україна за різних часів мала чотири Конституцій, що слугували збірниками законів. Зокрема, йдеться про найпершу в історії України – Конституцію Пилипа Орлика 1710 року, Конституцію УНР від 29 квітня 1918 року; Конституцію ЗУНР від 13 листопада 1918 року та тимчасову Конституцію Карпатської України від 15 березня 1939 року.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...