live

Чорний понеділок: Причини та наслідки обвалу ринків та що чекає на Україну

Ціни на нафту можуть знизитися до 20 доларів за барель на тлі розбіжностей країн, які її видобувають

Топ-новина
Топ-новина
Фондові ринки

Поширення коронавірусу, зменшення попиту на нафту, скасування угоди ОПЕК та Росії, обвал цін на нафту – все це спричинило обвал світових ринків. Світова паніка докотилася до України – похитнулася національна валюта, яку уже не один місяць поспіль намагаються втримати.

Розповідаємо детальніше, що сталося на фондових ринках та як ситуація в світі позначиться на Україні.

Чорний понеділок

У понеділок, 9 березня з 00:02 за київським часом вартість бареля нафти Brent знизилась до 31,43 доларів – так ціна впала майже на третину. Вартість нафти марки WTI впала на 26%, до 30,7 долара за барель. Експерти називають таке зниження цін рекордним з 1991 року.

За крутим піке цін на нафту різко впали і світові ринки – на біржах по всьому світу спостерігалось зниження провідних індексів.

Уже ввечері 9 березня за підсумками торгів індекс Dow Jones впав на 7,78% (23851,33), індекс S & P 500 - на 7,60% (перебуває на позначці 2746,56 пункту), індекс Nasdaq впав на 7,92% (до 7950,68 пункту).

Британський індекс FTSE 100 зменшився на 7,69%, французький CAC 40 - на 8,39%, німецький індекс DAX зменшився на 7,94%, італійський FTSE MIB - 11,17%.

На фондовому ринку США навіть припиняли торги, проте це не врятувало ситуацію.

За підсумками торгів 9 березня більш ніж на 1000 пунктів знизився найважливіший індекс Токійської біржі Nikkei, який враховує 225 провідних показників. До кінця торгів індекс Nikkei втратив 5,07% і склав 19 698,76 пункту.

Тенденція до обвалу індексів торкнулася навіть Африки - головний індекс єгипетської біржі EGX30 впав майже на 8%.

Загалом нафтові котирування трохи відіграли падіння, однак різке падіння розбурхало світові фондові ринки.

Причини обвалу ринків та можливі наслідки

Паніка на фондових ринках спричинила зниження цін на нафту. Така ситуація склалася в результаті невдалих переговорів нафтового картелю ОПЕК і Росії.

Переговори відбулися 6 березня, на них наріжним каменем стала потреба введення додаткових обмежень видобутку нафти у відповідь на падіння попиту через коронавірус. Таким чином, з 1 квітня учасники ОПЕК+ вільні від зобов'язань і можуть підвищувати видобуток нафти на власний розсуд.

Саудівська Аравія прийняла рішення збільшити обсяги видобутку і продавати свою нафту з величезними знижками, щоб покарати Росію за те, що вона не підтримала так званий альянс ОПЕК+ nbcpalmsprings.com

Саудівська Аравія, низка інших країн, що входять в ОПЕК, запропонували з квітня і до кінця року скоротити добовий видобуток на 1,5 млн барелів, щоб компенсувати зниження попиту через коронавірус. Однак Росія виступила проти скорочення, оскільки її бюджет більш стійкий до низьких цін на нафту. Росія хоче скористатися ситуацією для усунення конкурентів. У свою чергу Саудівська Аравія також оголосила цінову війну.

Так, ще 6 березня ціни на нафту марки Brent впали на 8% - до 46 доларів за барель. І прогнозується, що ціни на нафту можуть впасти до 20 доларів за барель.

Позиція Росії

Російська Федерація, яка стала ініціатором зриву угоди, також зазнає втрат - російські ринки покотилися вниз, у тому числі курс рубля. Акції компаній Росії впали більш ніж на десять відсотків.

Проте російська влада впевнена, що економіка країни буде тільки зміцнюватися. Президент країни переконаний: російська економіка наразі сильніша, ніж у 2014 році. Зараз у Росії 570 мільярдів доларів валютних резервів (у Саудівській Аравії 502 мільярди доларів), і вона може збалансувати свій бюджет при ціні 42 доларів за барель.

Проте головна мета була в тому, щоб падіння ціни на нафту завдало удару по американських виробниках нафти, які протягом десятиліття заповнюють нафтовий ринок сланцевою нафтою, пояснюють російські експерти.

Вплив світової кризи на економіку України

Через поширення коронавірусу та обвал цін на нафту різко знизилася вартість ВВП-варантів і єврооблігацій України.

За 9 березня ВВП-варанти подешевшали на 9,2%, а прибутковість євробондів виросла на 1-1,1 процентного пункту. За підсумками понеділка ВВП-варанти коштували близько 81,8% від номінальної вартості, хоча ще два тижні тому за них давали 107,5% номіналу.

Українці відреагували на паніку традиційно: побігли купувати долари. Котирування долара зросли і на міжбанку, і на готівковому ринку. Національний банк заявив про готовність "гасити пожежу" і продав 250 млн дол.

Експерти переконані, що паніка на світових ринках позначиться на курсі валют в Україні. Так, аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко повідомив про високу ймовірність зростання курсу до позначки 26 гривень за долар до кінця цього тижня.

При цьому в Антимонопольному комітеті України очікують зниження цін на бензин від роздрібних мереж заправок через падіння вартості нафти на світових ринках.

В закономірному зниженні курсу долара переконаний і міністр економіки України у 1997-1998 рр. Віктор Суслов. Проте цей процес не пов'язаний з ситуацією на світових ринках.

За його словами, минулого року курс гривні був штучно завищений, а згодом, шляхом продажу нерезидентам, власникам спекулятивного капіталу, державних цінних паперів України та позики у розмірі 5 мільярдів доларів, курс долара було знижено, а гривню – зміцнено. Тобто зміцнення гривні відбулося зовсім не за рахунок зростання експорту чи зростання промислового виробництва, навпаки, промисловість у нас впала на 5%. Тому падіння гривні зараз абсолютно закономірне й економічно обґрунтоване.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.