Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Бойові колісні машини, ракетні комплекси та некеровані реактивні снаряди: Що нового розробили в українській оборонці

В "Укроборонпромі" запевнили, що цього року попрацювали краще, ніж минулого

Топ-новина
Топ-новина
Нептун Фото з відкритих джерел

В Україні поступово модернізують військову техніку та створюють нові зразки озброєння. Деякі з них проходять випробування, а деякі вже довели свою ефективність і можуть розроблятися для оснащення української армії.

Розповідаємо детальніше, яке озброєння буде постачатися в ЗСУ, а які зразки ще випробовують чи розробляють.

Скільки продукції виготовив "Укроборонпром" у 2020 році

В "Укроборонпромі" повідомили, що за підсумками 10 місяців цього року виготовили озброєння та військової техніки, а також надали послуг з їх ремонту та обслуговування на 14% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Загальний обсяг виробництва склав 25,2 мільярда гривень, що на 3 мільярди гривень більше, ніж за січень–жовтень 2019 року.

Обсяг виготовленої продукції (послуг) підприємств бронетанкової галузі склав 180% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року та дорівнює 4,9 млрд грн (2,7 млрд грн у 2019 році відповідно).

Обсяг виробництва суднобудівних та судноремонтних підприємств Концерну становить 177% або 3,7 млрд грн (2,0 млрд грн у 2019 році відповідно).

Підрахунки "Укроборонпром" Укроборонпром

Обсяг виготовленої продукції та наданих послуг на підприємствах радіолокації, радіозв’язку та спеціального приладобудування склав – 102% або 2,1 млрд грн.

Новини за темою: Дві третини йде на експорт: В "Укроборонпромі" розповіли, яку зброю найчастіше купують іноземці

Яку техніку взяли на озброєння та отримали в ЗСУ

У липні було прийнято на озброєння Збройними силами України тактичну бойову колісну машину "Дозор-Б".

Тактична бойова колісна машина "Дозор-Б" Укроборонпром

Тактична бойова колісна машина "Дозор-Б" – повнопривідна броньована машина з колісною формулою 4х4. Створена, як багатоцільовий захищений транспортний засіб для перевезення особового складу, озброєння та військового обладнання масою до 2 тонн. Машина призначена для використання в підрозділах сухопутних військ, військової поліції, розвідувальних та тилових підрозділах. В залежності від призначення передбачається різне виконання при виробництві: бронетранспортер, санітарна, командно-штабна, розвідувально-дозорна та інші спеціальні машини.

Тактична бойова колісна машина "Дозор-Б" Укроборонпром

У серпні Збройні сили України прийняли на озброєння береговий ракетний комплекс 360МЦ "Нептун". Командувач ВМС ЗСУ Олексій Неїжпапа повідомив, що комплекс поставлять на чергування у 2021 році.

Береговий ракетний комплекс "Нептун" Укроборонпром

Черговий етап випробувань ракетного комплексу провели на державному випробувальному полігоні "Алібей" у травні та червні цього року.

Дальність пуску ракети комплексу "Нептун" може досягати до 280 кілометрів. Цього достатньо для дієвого стримування агресивних дій противника на морі.

Ракета "Нептун" АрміяInform

Швидкість польоту ракети становить до 1000 км/год, при цьому під час руху ракета може кілька разів самостійно змінювати свій польотний шлях.

Кожна ракета оснащена головкою самонаведення, яка має надвисокі кути огляду. Крім цього, вона стійка до радіолокаційних завад, що необхідно для проходження систем радіолокаційної боротьби кораблів противника.

Комплекс крилатих ракет наземного базування "Нептун" призначений для ураження бойових кораблів класів крейсер, есмінець, фрегат, корвет, десантних, танкодесантних кораблів та транспортів, які діють як самостійно, так і в складі корабельних груп і десантних загонів, та берегових радіоконтрастних цілей, у простих і складних метеорологічних умовах у будь-який час доби та року, при активній вогневій та радіоелектронній протидії противника.

У червні вперше передали військовим безпілотний авіаційний комплекс SPECTATOR-M1. Він прийшов випробування та був прийнятий на озброєння ЗСУ у червні 2019 року.

Безпілотний авіаційний комплекс SPECTATOR-M1 Укроборонпром

БпАК SPECTATOR-M1 призначений для розвідки місцевості, може бути використаний для моніторингу державного кордону, пошуково-рятувальних операцій, моніторингу водних та лісовий масивів тощо.

Завдяки вдалій аеродинаміці один такий безпілотник може знаходитися в повітрі понад дві години та охоплювати зону радіусом до 30 км. Повторний запуск БПЛА займає до десяти хвилин і не потребує спеціальних злітних майданчиків чи додаткового аеродромного устаткування для експлуатації.

У жовтні 2020 року ДАХК "Артем" виготовила першу партію некерованих реактивних снарядів РС-80.

РС-80 призначена для ураження броньованих цілей, танків, бронетранспортерів, САУ, а також неброньованих наземних цілей, ракет, пускових установок, радіолокаційних станцій, літаків на стоянках, живої сили противника, фортифікаційних споруд та інших цілей.

Ракети РС-80 можуть застосовуватися не тільки для комплектації авіації, а також у складі озброєння перспективних наземних платформ, і навіть на десантно-штурмових катерах.

Некерований реактивний снаряд РС-80 Укроборонпром

Завдяки збільшенню ваги бойової частини з 3,6 до 4,6 кг, ракета може пробивати 400 мм броні при дальності запуску у 1,2 – 4 кілометри.

Для розширення області ефективного застосування та уніфікації модифікацій, розробниками ДАХК "Артем" передбачено оснащення РС-80 різними бойовими частинами та детонаторами. Так, оснащення цієї ракети пучково-осколковою бойовою частиною з програмованим підривачем дозволяє здійснювати підрив ракети безпосередньо у повітрі за декілька метрів від цілі. Дана модифікація розроблена для боротьби з БПЛА у складі ЗРК.

Дальність ураження повітряних цілей – до 4 км, наземних – до 7 км.

Новини за темою: В Україні не залишилося боєприпасної галузі, треба створювати з початку, - "Укроборонпром"

Які військові новинки випробовують в Україні

У 2020 році проводяться випробування деяких цікавих зразків озброєння.

Так, комплекс оптико-електронної протидії "Каштан-3М" цього року тестують на кораблях. Сухопутна модифікація уже прийнята на озброєння в ЗСУ.

"Каштан-3М" – це мобільний автоматизований комплекс, що призначений для захисту надводних кораблів різної водотоннажності, а також стаціонарних і мобільних сухопутних об’єктів. Лазерні системи наведення стали невіддільною частиною сучасних засобів ураження – від танкової гармати до авіаційної ракети. Тому, основне призначення комплексу "Каштан-3М" полягає в нейтралізації високоточної зброї – ракет, снарядів та авіабомб з лазерною системою наведення.

Комплекс оптико-електронної протидії "Каштан-3М" Укроборонпром

Основні технічні характеристики:

 • імовірність виявлення випромінювання лазерних цілевказівників противника – не менше 0,9;
 • імовірність відведення (перенацілювання) боєприпасу на хибну лазерну ціль – менше 0,7;
 • час від моменту виявлення випромінювання лазерного цілевказівника противника до моменту постановки хибної лазерної цілі – не більше 1 секунди;
 • час безперервної роботи в черговому режимі – 24 години з перервою на обслуговування 30 хвилин;
 • час переходу апаратури комплексу з чергового режиму в режим бойової роботи – не більше 5 секунд;
 • діапазон кутів виявлення випромінювання лазерних цілевказівників:
  – по азимуту 0…360°;
  – по куту місця – 15°…+ 90°.

У 2020 році проходить державні випробування лабораторія технічного діагностування авіаційної техніки.

Лабораторія – це кузов-фургон із системами автономного електроживлення та життєзабезпечення, розташованого на базі автомобіля КрАЗ із сучасним складом діагностичного обладнання для комплексної та чіткої оцінки технічного стану авіаційної техніки. Її призначення - дослідження технічного стану літаків та вертольотів, їх двигунів та складових частин в авіаційних підрозділах Повітряних Сил та на авіаційних ремонтних заводах з метою визначення можливості продовження їх життєвого циклу.

Лабораторія технічного діагностування авіаційної техніки Укроборонпром

Встановлені в лабораторії прилади дозволяють виявляти поверхневі, підповерхневі та глибинні дефекти, як металевих, так і стільникових багатошарових виробів авіаційної техніки, а також місць їх розташування.

Лабораторія технічного діагностування авіаційної техніки Укроборонпром

Завершили заводські випробування проєкту "Берест" (глибока модернізація бойової машини БМ-21 "Град").

Проєкт "Берест" Укроборонпром

Бойові можливості: сучасні цифрові технології, реалізовані на "Бересті", дозволяють реалізувати наступні функції:

– топогеодезичну прив’язку бойової машини;
– автоматичне наведення пускової установки на ціль;
– ведення стрільби в різних режимах, контроль наявності боєприпасів;
– дистанційне управління стрільбою;
– автоматичне звертання виробу в похідне положення;
– розширені можливості з обміну інформацією, відображення карт з нанесеними цілями та їх координатами.

Проєкт "Берест" Укроборонпром

Варто зазначити, що всі комплектуючі, за винятком бортового комп’ютера та засобів зв’язку, – українського виробництва, що виключає імпортозалежність та значно знижує вартість виробу.

Новини за темою: У Міноборони анонсували наступний етап оборонної реформи

Яке озброєння знаходиться в розробці

Так в Ніжині в ДП Науково-виробничий комплекс "Прогрес" модернізували керований артилерійський снаряд з лазерним напівактивним самонаведенням типу "Квітник".

Його призначення – з високою ймовірністю одним пострілом уражати танки, броньовані машини піхоти та транспортні засоби, пускові установки ракет, самохідні артилерійські установки, бойові, десантні або транспортні судна, мости, переправи, захисні укріплення та інші цілі.

Снаряд з лазерним напівактивним самонаведенням типу "Квітник" Укроборонпром

Після модернізації виробу практично отримано новий снаряд з новими якісними характеристиками, в першу чергу, це цифровий принцип обробки сигналу. Значну частину складних деталей виготовляють на заводі, зокрема, елементи гіроскопу.

Його переваги:

 • Вражає цілі, що рухаються зі швидкістю до 10 м/с (36 км/год).
 • Вражає ціль розміром з аркуш паперу А4 з відстані 20 км.
 • 16 таких боєприпасів здатні замінити 800 звичайних снарядів.
 • Виготовлений без російських комплектуючих.
 • Відповідає стандартам НАТО.
 • Лазерне наведення на ціль.
 • Цифрова система управління.
 • Аналогів подібної зброї у світі дуже мало.

Характеристики:

 • Калібр – 155/152 мм.
 • Дальність стрільби – до 20 км.
 • Тип бойової частини – осколково-фугасна.
 • Довжина снаряда – не більше 1250 мм.
 • Вага снаряда – до 50 кг.

Наразі у ДП НВК "Прогрес" повністю готові до проведення необхідних попередніх і державних випробувань "Квітника", а також серійного виробництва.

Завершили розробку станції перешкод засобам радіозв’язку "МАНДАТ". В процесі роботи станція здатна забезпечувати вирішення багатьох функціональних завдань.

Станція перешкод засобам радіозв’язку "МАНДАТ" Укроборонпром

Станція забезпечує створення прицільних за частотою та часом радіоперешкод, проводить пошук, пеленгування (опціонально), прослуховування, аналіз і запис характеристик виявлених засобів радіозв’язку.

Станція перешкод засобам радіозв’язку "МАНДАТ" Укроборонпром

Серед головних призначень розробники вказали наступні:

 • виявлення, пеленгування (опціонально) та постановка радіоперешкод (ПРП), РЕЗ радіозв’язку тактичної ланки управління;
 • базових та мобільних станцій транкінгового зв’язку в діапазоні частот 30-6000 МГц;
 • базових та мобільних станцій (абонентських терміналів) систем стільникового зв’язку всіх наявних стандартів, а також ПРП багатоканальним системам передачі інформації, що використовують сучасні види модуляції;
 • сигнали з імпульсно-кодовою модуляцією;
 • сигнали багатоканальних систем передачі інформації з частотним FDMA, часовим TDMA, кодовим CDMA розподіленням каналів, а також ортогональним частотним розподіленням каналів OFDM;
 • виявлення засобів зв’язку з ППРЧ зі швидкістю до 1000 стрибків в секунду;
 • формування перешкод засобам зв’язку з ППРЧ зі швидкістю до 1000 стрибків в секунду;
 • формування перешкод заданої структури.

Станція перешкод засобам радіозв’язку "МАНДАТ" Укроборонпром

Новини за темою: Як Міноборони провалило одну з найважливіших оборонних програм

Які подальші плани щодо озброєння ЗСУ

Заступник міністра оборони України Олександр Миронюк розповів, чого ще варто чекати в оборонній сфері.

За його словами, цього року триває процес, пов’язаний з державними випробуваннями високоточної системи "Вільха-М" з дальністю пуску до 120 кілометрів. За умови завершення з позитивними результатами держвипробувань – вихід на серійні закупки.

Своєю чергою, фахівці підприємства КБ "Південне" працюють над створенням нових реактивних снарядів калібру 122 мм "Тайфун-1" для РСЗВ типу "Град", та більшого калібру 220-мм "Тайфун-2" для РСЗВ "Ураган".

Раніше в Україні не виготовлялися реактивні снаряди навіть старих зразків до цих РСЗВ. Нові снаряди повинні мати суттєво збільшену дальність дії у порівнянні з радянськими зразками – по "Тайфун-1" це 40 км проти 20 км – при збереженні потенціалу бойової частини.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...