Без "Укроборонпрому": Як трансформують концерн та що про нього відомо

Топ-новина
Топ-новина
5 Канал

В Кабміні невдоволені роботою менеджменту концерну

В уряді заявили про проведення істотної трансформації державного концерну "Укроборонпрому", адже в нинішньому вигляді він існувати не може. До того ж, з керівництвом концерну повсякчас трапляються скандали. Наразі триває слідство за двома фактами порушення закону на підприємствах "Укроборонпрому".

В концерні ж звітують про ефективну роботу і наводять дані за перше півріччя поточного року.

Чому хочуть реформувати підприємство?

Віцепрем'єр-міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський заявив, що держконцерн "Укроборонпром" чекають значні зміни.

"Концерн підлягає істотній трансформації, тому що в тому вигляді, в якому він сьогодні існує, він існувати не може. Менеджмент також буде змінено. Наскільки я знаю, найближчим часом має відбутися зміна керівництва концерну. Далі буде заміна і всієї команди, яка працювала там останній рік", - розповів він.

За словами Уруського, назва держконцерну стала в Україні "токсичною" - її теж збираються змінити. "Укроборонпром" має перетворитися на керівну компанію з іншими функціями та мінімумом втручання в господарську діяльність холдингів. Під час реформування з "Укроборонпрому" також можуть вивести спецекспортерів.

Віцепрем'єр також розповів про плани створити ракетно-космічний центр "Південний", до якого увійдуть підприємства Державного космічного агентства, і аерокосмічну холдингову компанію, до якої приєднаються Держкосмічне агентство та авіаційні підприємства.

Трансформація "Укроборонпрому" полягатиме в створенні державних керуючих холдингових компаній, одна з яких зосередиться на функціях оборонних галузей, а друга - "Аерокосмічні системи України" - буде займатися ракетно-космічною та авіаційною галузями.

Новини за темою: Неподобство триває: Гладковський-Свинарчук досі отримує "агентські" із угод в "Укроборонпромі", – Влащенко

Уруський додав, що "така синергія двох високотехнологічних галузей промисловості України, якими є авіапромисловість і ракетно-космічна галузь, дозволить нам істотно поліпшити показники, які ми маємо на сьогодні, і найголовніше - створити механізми для залучення інвестицій в ці галузі".

Майже за два тижні до заяви Уруського генеральний директор державного концерну "Укроборонпром" Айварас Абромавічус повідомив, що може піти з посади. Проте він зазначив, що команда працюватиме далі. Він також повідомив, що й сам працюватиме далі, однак не відомо, на якій посаді.

За його словами, Абрамовічус вже провів переговори в Офісі президента та відчуває політичну підтримку рухатися далі у впроваджені змін.

"За 11 місяців ми завели майже 70 фахових людей в концерн із 260 людей, тобто всі заступники генерального директора зовсім нові люди. І поміняли майже 30 керівників найбільших підприємств…", - зазначив гендиректор концерну.

Однак посадові обов'язки цих спеціалістів Уруський розкритикував: "260 людей у штаті, які втручаються у фінансову діяльність підприємств; і сидить департамент безпеки, котрий слідкує, як директор закуповує, вибачте, мило, туалетний папір і таке інше. Управляюча компанія повинна дивитися, куди розмістити акції цих холдингових компаній, а не втручатися у фінансову й економічну діяльність".

Що не так з "Укроборонпромом"?

Концерн (а точніше його керівництво) повсякчас потрапляє в різні скандали. Лише за поточний рік їх набралося чимало.

Так, у липні Служба безпеки України задокументувала протиправну діяльність колишнього директора підприємства концерну "Укроборонпром", який завдав державі збитки на майже 5 мільйонів гривень під час виконання державного оборонного замовлення.

Оперативники встановили, що одне з підприємств, яке входить до складу концерну "Укроборонпром", отримало фінансування від Міністерства оборони України на закупівлю у західних партнерів партії стрілецького озброєння. Отримані кошти керівник держпідприємства протиправно використав не за призначенням.

Новини за темою: Журналіст Кацман: "Укроборонпром" у збитках і боргах, зірвані поставки, а Абромавичус просить доплат для Наглядової ради!

За версією слідства, у 2017 році за час проведення незаконної оборудки із державними грошима, збільшились ціни на законтрактовану Міноборони продукцію. Внаслідок дій посадовця оплата контракту не відбулася вчасно, тож було зірвано реалізацію міжнародно-економічного контракту, що призвело до невиконання державного замовлення на закупівлю озброєння для потреб військових.
Протиправні дії посадовця призвели до позову європейських партнерів щодо накладання штрафних санкцій на держпідприємство за невиконання умов і термінів контракту. Інститут судово-технічних експертиз СБУ офіційно підтвердив, що дії вказаного посадовця призвели до збитків вказаному підприємству на суму 5 мільйонів гривень.

Головному фігуранту справи повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 367 (службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України. Триває досудове слідство.

У червні СБУ повідомила, що в Києві викрила генерального директора одного з державних підприємств концерну, який залучав до роботи з таємними документами підлеглого, термін дії допуску у якого закінчився.

Директор знав про відсутність допуску до державної таємниці у свого заступника з питань режиму. Проте продовжував надавати розпорядження та накладати резолюції для безпосереднього ознайомлення та роботи підлеглого з документами.

Дані в документах стосувалася розробки та виробництва засобів захисту інформації для використання військовими у зоні ООС.

За цим фактом події у межах кримінального провадження посадовцю повідомлено про підозру за ч.1. ст.328 КК України (розголошення державної таємниці). Також за цим фактом триває досудове слідство.

Так наприкінці червня стало відомо, що "Укроборонпром" закупив 500 журналів Forbes за 43,5 тис. гривень після того, як витратив 132 тис. гривень на новий дизайн свого офісу. Про це повідомили ЗМІ з посиланням на дані в системі публічних закупівель ProZorro.

Відповідно до тендерної документації, "Укроборонпром" домовився з ТОВ "Уяви!" про закупівлю 500 випусків журналу Forbes за червень 2020 року.

Строк поставки товарів з 25 червня по 2 серпня.

Новини за темою: Завод "Укроборонпрому" виграв арбітраж у Стокгольмі на 8,3 млн доларів

Здобутки "Укроборонпрому" у 2020 році

В концерні ж повідомляють про значні здобутки в діяльності, в тому числі і щодо заощадження коштів та отримання прибутку.

Так, загальний обсяг експорту озброєння та військової техніки до іноземних країн підприємств-спецекспортерів концерну за перше півріччя склав майже $145 млн, було укладено близько 140 експортних контрактів з 36 країнами світу.

За підсумками першого та другого кварталу 2020 року концерн отримав 14,4 мільярдів гривень чистого доходу, що на 7% краще показників минулого року.

Також в "Укроборонпромі" розповіли, що за 6 місяців поточного року здійснили закупівель через систему ProZorro на 2,91 млрд грн. При цьому, завдяки електронним торгам зекономили 358 млн грн, середній відсоток економії на закупівлях склав 12,3%.

В першому півріччі військомам передали 443 одиниці нового, модернізованого та відремонтованого озброєння та військової техніки, серед якої бронетранспортери БТР-4Е, безпілотний авіаційний комплекс SPECTATOR-M1, відремонтований бойовий літак – винищувач МіГ-29, відремонтовані та модернізовані танки Т-64.

Новини за темою: "Укроборонпром" атакували хакери

Що відомо про державний концерн

"Укроборонпром" — це об'єднання багатопрофільних підприємств різних галузей оборонної промисловості України, був створений у результаті адміністративної реформи 2010 року відповідно до Указів Президента України Віктора Януковича від 9.12.2010 №1085 і від 28.12.2010р. №1245, Постанов Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. №1221 і від 31.08.2011 р. № 993.

До складу концерну входять наукові установи та промислові підприємства 9 оборонних галузей промисловості, а саме:

- авіаційної промисловості,
- суднобудівної промисловості,
- оборонної промисловості (наукові установи і підприємства, які забезпечують створення, виробництво, ремонт, модернізацію та утилізацію озброєння і військової техніки),
- радіоелектронної промисловості,
- галузей приладобудування і засобів зв'язку,
- боєприпасної галузі,
- галузі спеціальної хімії.

До складу концерну входить понад 100 підприємств ВПК України (125 державних та казенних, а також 9 акціонерних товариств, управління корпоративними правами держави щодо яких передано в управління концерну).

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...