Без роботи в карантин: Як держава підтримує бізнес та як діяти безробітним, щоб отримати допомогу

Експерти переконані, що посилення протиепідемічних заходів спричинить ланцюгову реакцію в економіці

Топ-новина
Топ-новина
В Україні закладам громадського харчування заборонили працювати на вихідних Фото з відкритих джерел

В Україні запровадили "карантин вихідного дня" і представники бізнесу відразу заявили про значні збитки через заборону діяльності. Також у деяких сферах виникає необхідність скорочувати штат працівників.

Влада обіцяє підтримати і галузі, які постраждають найбільше, і людей, які втратять роботу.

Про ініціативи уряду, підтримку бізнесу та громадян розповідаємо детальніше.

Як держава підтримає бізнес

У виконавчій владі переконані, що "карантин вихідного дня" – вкрай необхідний крок, який дозволить зменшити соціальну активність людей та знизити вірогідність поширення коронавірусу. Такий крок дозволить не вдаватися до повного локдауну в країні.

А щоб зменшити навантаження на ті галузі, які найбільше потерпають від впроваджених обмежень, в уряді, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, є 7 інструментів.

Українська правда

"На сьогодні в нас є низка інструментів, які проявили себе навесні. Також ми працюємо над розробленням нових програм. У нас на сьогодні є до семи інструментів, якими ми будемо вже цього тижня підтримувати галузі, що страждають найбільше", - розповів очільник уряду.

Минулого тижня, під час ухвалення впровадження "карантину вихідного дня", прем’єр-міністр повідомив, що повною мірою відновляться та розширяться наступні програми підтримки:

  • компенсація частини зарплат робітників у зв’язку з простоєм;
  • програма портфельних гарантій, яка має запрацювати найближчим часом (до 80% кредиту буде покриватися державою);
  • можливість застосування механізму визнання "карантину вихідного дня" форс-мажорною обставиною (напрацювання інструментів разом з Торговельно-промисловою палатою);
  • продовження реалізації програми доступних кредитів "5-7-9", яка дає змогу отримати кредитні канікули для бізнесу. Мова йде про рефінансування існуючих позик фактично під 0%.
  • виплати на дітей для родин підприємців, які діяли і навесні 2020 року.

До того ж, якщо член родини захворів на COVID-19, варто залишатися дома на самоізоляції – держава сплачуватиме за лікарняний.

А міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов розповів, що держава відновить виплати людям, які офіційно працюють і через карантин вихідного дня будуть позбавлені роботи в суботу та неділю. Це доплати, які проводилися підприємцям, зокрема й під час першого локдауну. Однак, працівники мають бути офіційно оформлені, за них мають отримувати компенсацію їхні роботодавці, які їм виплачують гроші.

Новини за темою: Член виконкому Криворізької міськради Костянтин Павлов скликав позачергову сесію для введення в місті податкових канікул для малого та середнього бізнесу

Куди звертатися безробітним

Пандемія коронавірусу та впровадження різних варіантів карантину можуть привести до вимушеного скорочення штату працівників. Тож, щоб отримати підтримку від держави, безробітні можуть зареєструватися у центрі зайнятості за спрощеною процедурою.

Реєстрація та призначення виплати допомоги по безробіттю здійснюється лиш на підставі поданих до служби зайнятості заяв.

З питань реєстрації необхідно звернутися до філій та базових центрів зайнятості. Документи, для реєстрації, можливо подати електронною поштою на адресу філії або базового центру зайнятості з обов’язковим зазначенням контактних даних для встановлення зв’язку чи особисто, у встановлену в центрі зайнятості скриньку для кореспонденції.

Реєстрація в центрі зайнятості Державний центр зайнятості

Копії документів мають бути завірені особистим підписом за формою: "Згідно з оригіналом. Підпис, прізвище та ініціали особи" та залишені у визначеному місці філії (базового центру зайнятості).

До того ж народні депутати ухвалили закон №3692, відповідно до якого кошти із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України будуть спрямовані на фінансування утримання установ державної служби зайнятості, допомоги з безробіття, допомоги з часткового безробіття та допомоги на поховання.

Також документ розблоковує витрати на інформаційно-аналітичну систему ДСЗ, яка забезпечує діяльність і виплати за рахунок коштів соцстраху. Вони були призупинені 15 квітня під час внесення змін до бюджету.

До того ж, закон передбачає одноразову виплату допомоги, щоб безробітні могли розпочати підприємницьку діяльність й оплату послуг, що сприяють працевлаштуванню.

Є у громадян можливість вирішити кредитні питання - якщо споживач не може виплачувати кредит через втрату роботи в період пандемії коронавируса, то він повинен звернутися в банк, пояснити ситуацію і підтвердити, що тимчасово частково або повністю втратив дохід через карантинні заходи.

А поки в країні діє "карантин вихідного дня", у Міністерстві охорони здоров'я порадили підприємцям шукати додаткові джерела доходу, наприклад - йти працювати у лікарні. Заступниця очільника відомства Ірина Микичак зазначила, що малому бізнесу потрібно навчитися "перетворювати проблеми у нові можливості".

За її словами, наразі тимчасові робочі місця для підприємців готові надати лікарні. Зокрема, медичні установи потребують "сильних і здорових робочих рук": економістів, бухгалтерів, санітарів, техніків, працівників пральні і кухні, електриків, водіїв, сторожів, вахтерів, різноробів тощо.

Новини за темою: Шмигаль обговорив з мерами вдосконалення карантину та порятунок бізнесу

Хто проти карантину та чому

Звичайно, відразу після впровадження "карантину вихідного дня" проти таких заходів виступили підприємці. У декількох обласних центрах відбулися акції протесту. У першу чергу підприємці звернули увагу влади на ринки, які можуть працювати з дотриманням усіх необхідних протиепідемічних заходів.

Протест підприємців проти введення карантину вихідного дня Страна.ua

Било на сполох і керівництво мереж кінотеатрів та спортивних залів, зазначаючи, що через заборону працювати у вихідні дні доведеться звільнити частину персоналу. А ось в закладах харчування заявили, що через "карантин вихідного дня" втратять 30-40% прибутку, адже саме на суботу та неділю припадає найбільше відвідувачів.

Проти введення "карантину вихідного дня" виступило і Міністерство культури та інформаційної політики. Очільник відомства Олександр Ткаченко заявив: "Сотні тисяч працівників в Україні можуть залишитися без роботи. Тобто йдеться про життя та існування людей".

За його словами заборона на роботу в вихідні дні для закладів культури та креативних індустрій призведе до зменшення і без того критичних доходів ще додатково на 50% і більше.

"Чи позитивно позначиться закриття закладів культури на загальній статистиці захворюваності – ні. Адже заклади культури - не епіцентр для розповсюдження вірусу. Контролювати дотримання карантинних обмежень у закладах культури чи не найпростіше: потік людей регулюється, розсадка визначається, те, щоб відвідувачі перебували у масках та температурний скрингінг – постійно відслідковується, дезінфікуючі засоби завжди в доступі", - пояснив Ткаченко.

Новини за темою: Коронавірус проти бізнесу: Які обмеження запроваджують в Україні з 14 листопада та чого очікувати підприємцям

Експерти переконані, що впроваджені на вихідні обмеження матимуть значні наслідки для економіки загалом. Часткова заборона діяльності, наприклад, ресторанного та готельного бізнесу спричинить ланцюгову реакцію – несплата кредитів призведе до затримки виплати депозитів. А зменшення закупки продуктів поставить під загрозу діяльність окремих виробництв. Така ситуація може спричинити сплеск злочинності в країні.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...