Без нових районів та зі змінами до Виборчого кодексу: Як влада готується до місцевих виборів-2020

Топ-новина
Топ-новина

Місцеві вибори

Фото з відкритих джерел

В ЦВК наголосили, що для підготовки до проведення виборів потрібно вирішити питання нових районів

Верховна Рада визначилась з датою проведення місцевих виборів — вони відбудуться наприкінці жовтня. Нардепи навіть встигли внести зміни в виборче законодавство, однак лишається ще низка питань, які потребують негайного вирішення.

Розповідаємо детальніше про організацію місцевих виборів-2020.

Верховна Рада України підтримала постанову №3809, призначивши місцеві вибори на 25 жовтня 2020 року. За відповідний документ проголосували 326 народних обранців. 

Згідно з прийнятою постановою, місцеві вибори 25 жовтня не відбудуться в анексованому Росією Криму і непідконтрольних уряду районах Донецької і Луганської областей. Їх призначать окремим законом після припинення російської агресії і виведення незаконних збройних формувань.

Також Кабмін та Центральна виборча комісія повинні розробити заходи та рекомендації, спрямовані на запобігання поширення COVID-19, під час виборів 25 жовтня.

Вибори за новими системами

Цього року, з 1 січня, набув чинності новий Виборчий кодекс, тож місцеві вибори відбудуться за новими правилами. Так депутатів на місцях обиратимемо за двома системами: партійна пропорційна система та відкриті виборчі списки, а також мажоритарна.

Напередодні нардепи ухвалили зміни до Виборчого кодексу, які суттєво змінюють правила обрання депутатів на місцях.

До цього Виборчим кодексом було передбачено, що система відкритих партійних списків діє на виборах до обласних і міських рад у містах з кількістю виборців від 90 тисяч осіб, тоді як депутатів сільських, селищних, районних у містах і міських рад у населених пунктах з кількістю виборців до 90 тисяч осіб обирають за мажоритарною системою (при цьому в одному окрузі можна обрати не одного депутата, а від двох до чотирьох).

Новий закон поширює систему відкритих списків на районні, районні в містах ради та на міста, села й селища з кількістю виборців від 10 тисяч. Це означає, що в таких громадах не буде можливості для самовисування кандидатів.

Право на участь у розподілі депутатських мандатів матимуть лише ті місцеві організації партій, які подолають 5-відсотковий виборчий бар’єр у межах єдиного багатомандатного округу.

Нардепи також дозволили ЦВК застосовувати інноваційні технології в виборчому процесі, зокрема у формі:

- голосування виборців на виборчій дільниці за допомогою технічних засобів та програмних засобів (машинне голосування);
- проведення підрахунку голосів виборців за допомогою технічних засобів для електронного підрахунку голосів;
- складання протоколів про підрахунок голосів, підсумки та результати голосування з використанням інформаційно-аналітичної системи.

Як визначатимуться виборчі квоти

Виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Її визначає територіальна виборча комісія наступним шляхом - загальну кількість голосів за ті партії, які здобули від 5% підтримки виборців ділять на кількість мандатів.

Своєю чергою кількість мандатів, на яку ділитимуть кількість голосів виборців для обчислення квоти, – це різниця між загальною кількістю місць у раді та сумарною кількістю так званих гарантованих мандатів для кожної партії, яка пройшла до ради. Ціла частина результату цього ділення й буде виборчою квотою.

Згідно з чинною редакцією Виборчого кодексу, кандидату для визнання його обраним до ради потрібно одержати щонайменше 25% розміру виборчої квоти. У законопроєкті №3485 пропонували знизити цей поріг до 5%, але Верховна Рада цю пропозицію не підтримала.

Скільки коштів виділили на вибори

У зв'язку із пандемією коронавірусу COVID-19 влада значно скоротила державний бюджет на 2020, направивши кошти у фонд боротьби із коронавірусною інфекцією та її наслідками. Внаслідок чого на фінансування міських виборів - 2020 залишили тільки 1 млн грн.

Та оскільки більша частина виділених коштів у фонді так і залишилась не використаною, парламент вирішив повернути їх назад туди, звідки їх було взято раніше. В тому числі фінансування місцевих виборів збільшили на 1 млн 263 тис. 954 грн.

Чому у ЦВК б’ють на сполох

Днями в Центральній виборчій комісії повідомили про проблеми, які можуть виникнути при підготовці до проведення місцевих виборів. Там наголосили на необхідності ухвалити два законопроєкти № 3485 та № 3650. І якщо перший парламент ухвалив напередодні, то з другим поки немає ясності.

В ЦВК зазначили, що проєкт постанови про утворення та ліквідацію районів (реєстр. № 3650) фактично передбачає значне укрупнення районів, що істотно впливатиме на здійснення окремих виборчих процедур під час організації підготовки та проведення місцевих виборів.

У разі його прийняття до складу ряду новоутворених районів входитимуть понад 700 виборчих дільниць, а отже, відповідні районні виборчі комісії повинні будуть забезпечувати як утворення відповідної кількості дільничних комісій, так і адміністрування виборчого процесу на них. Таке навантаження створює серйозні ризики щодо належної організації виборчого процесу та потребує відповідного корегування виборчого законодавства.

Якщо рішення про утворення нових районів не ухвалять, то необхідно буде вносити корективи, зокрема, до виборчого законодавства. Адже за рішенням уряду окремі новоутворені громади належать за діючим адміністративно-територіальним устроєм до різних районів, що спричинить значні проблеми стосовно проведення виборів у районні ради, оскільки організаційно неможливо буде віднести територію таких громад до конкретного району. Це зумовить невизначеність щодо утворення округів, організації голосування, транспортування виборчої документації, встановлення підсумків та результатів голосування в таких громадах і районах.

Як проголосувати не за місцем реєстрації

Центральна виборча комісія запустила електронний сервіс для зміни виборчої адреси онлайн.

"До 9 вересня кожен українець, який постійно проживає не за місцем реєстрації (в тому числі внутрішньо переміщені особи), зможе змінити місце голосування онлайн. Так, усі українці зможуть проголосувати на місцевих виборах за місцем фактичного проживання", - повідомили в ЦВК.

Як зазначається, для того, щоб змінити виборчу адресу, потрібно подати заяву через особистий кабінет виборця та підвантажити один з наступних документів:

  • довідку ВПО;
  • договір оренди житла;
  • документ про право власності на житло;
  • документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за певною адресою;
  • документ, що засвідчує перебування у шлюбі або у родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою;
  • документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою.

Повідомляється, що ідентифікація та підпис заяви здійснюються за допомогою електронного підпису.

Крім того, зазначена виборча адреса буде визначена як постійна та не підлягає повторній зміні протягом наступних 6 місяців.

Подати заяву можна за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...