Без надбавок та доплат: Підвищать чи зменшать заробітні плати освітянам

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В профспілці повідомили про ймовірне зменшення зарплат педагогам, в МОН заявили про підвищення з наступного року

В Україні через дефіцит бюджету припинили дію рішення уряду про підвищення заробітної плати освітян. В профспілці переконані, що дії МОН призведуть до зменшення зарплат педагогів. Однак у відомстві переконують, що підвищення зарплат буде.

Про ситуацію з зарплатами освітян розповідаємо детальніше. 

Збільшити не можна зменшити

З 1 вересня в Україні було збільшено розмір мінімальної заробітної плати. Однак в профспілці працівників освіти і науки України заявили, що МОН планує зменшити зарплати вчителям та відмінити надбавки.

Зазначалося, що відомство без погодження з освітньою громадськістю розробило проєкт Концепції реформування оплати праці педагогів з пропозиціями ревізувати норми законів України "Про освіту" та "Про середню освіту" та скасувати низку постанов Кабміну про зарплату вчителів, які були озвучені на засіданні Комітету з питань освіти ВРУ 2 вересня.

В профспілці повідомили, що в відомстві планують внести наступні зміни до нормативних документів:

  • встановлення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікації на рівні 4 прожиткових мінімумів лише за умови фінансової спроможності;
  • скасування постанов Кабміну про підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників на 10% та науково-педагогічних працівників на 11%;
  • запровадити виплату надбавки за престижність педагогічної праці вчителям, викладачам та іншим педагогам у розмірі 15% посадового окладу (ставки заробітної плати) замість її виплати у сьогоднішніх максимальних розмірах 30%;
  • скасувати всі підвищення і доплати вчителям та іншим педагогічним працівникам, крім класного керівництва, перевірки навчальних робіт учнів і доплат за наукові ступені і вчені звання.

Новини за темою: Пенсійний фонд затвердив показник місячної зарплати для обчислення пенсій

"Від таких рішень найбільше постраждають висококваліфіковані педагоги, які мають право на підвищені ставки заробітної плати за педагогічні звання, а також надбавки за почесні звання. Профспілка вимагає від владних структур недопущення такої Реформації оплати праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та відкликання Міністерством Концепції реформування оплати праці", - зазначили у профспілці.

Освітяни спрямували звернення до Міністерства освіти і науки, Кабінету Міністрів та профільного комітету парламенту.

У відомстві пояснили, що через відсутність коштів у державному та місцевих бюджетах на реалізацію постанови про підвищення зарплат педагогам її дію припинено до 31 грудня.

За попередніми розрахунками фахівців МОН, уведення в дію постанови у 2021 році вимагатиме додатково приблизно 50 млрд грн (державний бюджет – приблизно 39 млрд грн, місцеві бюджети – приблизно 11 млрд грн).

У липні 2019 року уряд ухвалив рішення поступово підвищувати найнижчий посадовий оклад педагогам до рівня чотирьох прожиткових мінімумів.

На той момент мінімальний посадовий оклад становив 1,73 прожиткового мінімуму. Згідно з постановою, 2020 року він мав становити 2,5 прожиткових мінімумів, 2021-го – три прожиткові мінімуми, 2022-го – 3,5, а з січня 2023-го року – чотири. Водночас розмір виплат для кожної наступної категорії працівників сфери освіти мав зростати на 10%, порівняно з попередньою.

Новини за темою: Уряд закладе у Держбюджет-2021 понад 155 млрд гривень на підвищення зарплат, - прем'єр-міністр

Коли і наскільки має зрости зарплата вчителів

В той же час очільник Міністерства освіти та науки Сергій Шкарлет запевнив, що інформація про скорочення оплати праці освітянам не відповідають дійсності. "За теперішніх умов це неможливо", – зазначив він.

За словами чиновника, з січня 2021 року збільшать розміри посадових окладів всім працівникам, оплата  праці яких здійснюється за Єдиною тарифною сіткою.

Якщо говорити про конкретні цифри, наприклад, ставка заробітної плати вчителя вищої категорії на 1 січня 2021 року становитиме 6461 грн, а на 1 липня – 7001 грн. 

Фактично, розрахункова заробітна плата вчителів з 1 січня 2021 року становитиме 12911 грн, а з липня – 13990 грн.

Новини за темою: Шмигаль очікує збільшення середніх зарплат до 15 тисяч через рік

Також т.в.о. міністра повідомив, що на звернення парламентського освітнього комітету була створена робоча група для розробки проєкту Концепції трансформації оплати праці працівників закладів і установ освіти та науки.

Нещодавно відбулося перше установче засідання, на якому розглядалися лише пропозиції від представників робочої групи.

Наразі питання щодо поетапного підвищення заробітної плати освітян та методики його реалізації розглядається у профільному комітеті Верховної Ради.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...