Новини » Політика 12 вересня, 2018, 12:50
Єленський: РПЦ ще у 1996 році перервала євхаристійне спілкування з Константинополем
ZIK

Московський патріархат вже давно витлумачує канони по-своєму, саме тому його представники тривалий час ведуть боротьбу з Вселенським патріархом за першість у православному світі. До прикладу, уже 20 років припинене євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархом через те, що в Естонії відокремились 86 православних парафій. Тому щодо України з боку РПЦ слід чекати на ще жорсткішу боротьбу.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK говорив народний депутат України Віктор Єленський.

 «Я думаю, що попередники нинішнього Патріарха Варфоломія ще майже сто років тому підкреслили, що перепідпорядкування Київської митрополії від Константинополя Москві відбулося не за дотриманням правил канонічного права. І про ці порушення константинопольські патріархи говорять вже більше ста років», – сказав Єленський.

З іншого боку, щоразу, коли Константинопольський патріарх вітає Московського патріарха з обранням, то йдеться про те, що вони люблять, цінують  і визнають їхні права, які їм були надані ще у 1593 року.

«Власне, у 16 столітті Київська митрополія не входила до складу Московського патріархату, тому всі розмови про канонічне право в даному випадку з боку МП завчасно програшні. Адже, як наголошують богослови, не треба з греками кидатись канонами, бо вони їх писали і знають краще, як їх точніше інтерпретувати», – зазначив він.

Також, на його думку, те, що лунають погрози від УПЦ МП у бік Київського патріархату не є новою практикою, адже там уже давно витлумачують більшість канонів по-своєму.

«Московський патріархат вже давно веде боротьбу з Вселенським патріархом за першість у православному світі. Крім того, уже більше ніж 20 років, тобто 23 лютого 1996 року, МП перервав євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархом через ситуацію в Естонії, де йшлося про 86 православних парафій», – зазначив Єленський.

Тому, за його словами, опираючись на минулий досвід, можна зробити висновок, що в Україні боротьба Московського патріархату буде набагато жорсткішою.  

«Коли ми говоримо про те, що російська держава, а не церква, вдалася до безпрецедентних кроків для отримання  церковного контролю над Україною, то це дійсно безпрецедентні кроки. Ми нещодавно чули про висилку двох грецьких дипломатів, які намагалися підкупити грецьких митрополитів. Також ми знаємо про об’їзди, які здійснювали депутати Держдуми, не кажучи вже про церковних ієрархів. Були і розмови про знижку, яку отримала Греція за вже спожитий у 2015 році газ, та хакерів, які намагалися зламати поштові скриньки митрополитів. Тобто нічого подібного звичайно ми не пам’ятаємо, адже, наприклад, коли балканські церкви отримували свою автокефалію, то тоді не було не тільки хакерів, а й ядерної держави, яка намагалася, як вони самі сказали, «зупинити український сценарій», – наголосив він.

Нагадаємо, раніше глава синодального відділу зовнішніх церковних зв’язків митрополит Іларіон заявив, що Російська православна церква (РПЦ) вважає, що дипломатія вичерпала себе в діалозі з «українського питання» зі Вселенським патріархатом Константинополя.