четвер, 6 вересня, 2018, 11:19 Економіка
НАБУ vs Дубневичі: У справі про угоду з КРТ висунуто звинувачення двом босам Укрзалізниці

4 вересня детективи НАБУ скерували до суду звинувачувальний акт стосовно двох посадовців «Укрзалізниці», внаслідок незаконних дій яких держпідприємство значно переплатило під час закупівлі метизної продукції ще у 2015 році. Слід відзначити, що це вже другий судовий розгляд стосовно даної оборудки. У червні цього року НАБУ вже святкувало перемогу у касаційній інстанції Верховного суду, де було визнано недійсним сам договір, який укладено без передбачених законодавством тендерних процедур. Йдеться про скандальну угоду між Укрзалізницею та ТОВ «Корпорація КРТ» братів Дубневичів на суму близько 150 млн грн, з якої через посередників виведено 26,7 млн грн.

Про це повідомляє Національне антикорупційне бюро.

«Як з’ясували детективи НАБУ, в.о. керівника ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» (далі – ДП «УПП УЗ») та начальник відділу шпальної продукції цього ж держпідприємства, будучи обізнаними про українського виробника метизної продукції, знехтували своїм обов’язком провести відкриті конкурсні торги та придбати продукцію за найменшою ціною. Натомість, вони здійснили закупівлю всупереч Закону України «Про здійснення державних закупівель». Внаслідок цього продукція була поставлена від чотирьох посередників, а «Укрзалізниця» переплатила на їхню користь 26,7 млн грн, що підтверджено відповідними судовими експертизами», – йдеться у повідомленні НАБУ.

Найбільш цинічним у цій схемі було те, що продукція постачалась безпосередньо від виробника до підрозділів залізниці, а між посередниками і ДП «УПП УЗ» відбувались виключно документальні операції. У результаті вартість продукції завищувалась на 40%.

Причому, за даними слідства, керівництво ДП «УПП УЗ» було обізнаним із цією схемою закупівлі. А відтак, оборудка свідомо реалізована її учасниками та спрямована на заволодіння грошовими коштами Укрзалізниці в особливо великих розмірах.

Як нагадують у НАБУ, у березні 2017 року у цій справі посадовцям ДП «УПП УЗ» повідомлено про підозру у зловживанні владою або службовим становищем на користь третіх осіб, всупереч інтересам державного підприємства, що спричинило тяжкі наслідки (ч.2 ст.364 КК України).

У грудні 2017 року підозрюваним та їх захисникам відкрито матеріали справи для ознайомлення.

Та паралельно з провадженням проти посадовців ДП «УПП УЗ» детективи НАБУ вели справу і щодо визнання самого договору недійсним. І таки домоглися цього у червні 2018 року.

Саме завдяки цьому розгляду вдалося з’ясувати, що угода підрозділом Укрзалізниці була укладена з ТОВ «Корпорація КРТ», кінцевими бенефіціарними власниками якого є брати Богдан та Ярослав Дубневич. То ж і посередники, можна припустити, також мають відношення до цих персонажів.

Справа тривала близько двох років. Спочатку недобросовісні партнери виграли суд першої та апеляційної інстанції, але в касації НАБУ вдалося повернути її на повторний розгляд, який успішно пройдено аж до рішення Верховного Суду, яке обов’язкове до виконання і оскарженню не підлягає.

«Сьогодні суд остаточно ухвалив рішення про скасування договору між Укрзалізницею та Корпорацією КРТ, кінцевими бенефіціарами якої є народні депутати брати Дубневичі. Це перемога НАБУ, адже вони пропонували скасувати цей договір як частину їх провадження проти Дубневичів, що вважається корупційним. Тяжби тривали два роки. Самих Дубневичів на засіданні не було», – розповіла кореспондентка з залу засідань Верховного Суду.

Вона також нагадала, що справа стосується закупівель на суму понад 150 млн грн, на яких держава втратила більше, як 26 млн грн.

«НАБУ звернулося до суду через те, що КРТ продала Укрзалізниці шурупів та тримачів для рейок на суму 151 млн грн. Тоді було переплачено 26 млн. Причиною того була відсутність тендеру, оскільки УЗ домовлялась з КРТ в обхід процедур закупівлі. Тепер аналогічний конкурс Укрзалізниця проводить через Прозоро», – йдеться у повідомленні.

Тоді юристи НАБУ стверджували що проведена велика розслідувальна робота та отримано базове рішення суду, яке стане основою для подальших розглядів, результати яких стали відомими лише зараз.

Також тоді йшлося, що вказане рішення є підставою відшкодування тих збитків, які заподіяні Укрзалізниці. Тобто вказану суму у розмірі більше, як 26 млн грн, можна припустити, брати Дубневичі мали б повернути Укрзалізниці.

Нагадаємо, що це вже, щонайменше, третя справа, яку детективи НАБУ успішно розслідують стосовно оборудок братів Дубневичів.

З двох інших, перша стосується зловживань з отриманням та використанням газу. В даній справі йдеться про порушення у розмірі 1,4 млрд грн та вже арештовано та передано АРМА два об’єкти власності Дубневичів, а саме теплогенеруючі підприємства «Енергія Новий Розділ» та «Енергія Новояворівськ».

Друга відкрита за ознаками кримінальних правопорушень, а саме: легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом; декларування недостовірної інформації та незаконне збагачення. Наразі суд дозволив вилучення документів. Судячи з переліку підприємств, де буде проведено цю процедуру, рішення стосується народних депутатів Богдана та Ярослава Дубневичів, в чиїх деклараціях вони внесені, як особиста власність або власність їх родичів. Саме щодо двох фірм з цього переліку ще у жовтні 2017 року журналісти ІА ZIK скеровували повідомлення про корупцію у НАБУ та НАЗК.

Аналітична група ІА ZIK