Новини » Політика 21 серпня, 2018, 16:51
Герус: ДТЕК продає вугілля своїм «фірмам-прокладкам» за ціною «Роттердам-»
ZIK

На жаль, в Україні не продають вугілля за ринковою ціною, адже її насправді ніхто не регулює. Тому в тарифах ціна зараховується за формулою «Роттердам+», а між собою підприємства, які належать компанії ДТЕК, торгують вугіллям за суттєво нижчими цінами.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK розповів енергетичний експерт Андрій Герус.

«В Україні не має ринку навіть там, де він мав би бути за законодавством – у вугільній галузі. Наприклад, шахти «Павлоградвугілля» компанії ДТЕК продають на свою фірму-прокладку вугілля за суттєво нижчою ціною, аніж «Роттердам+», тому там швидше ціна «Роттердам-», – сказав Герус.

За його словами, так сталося через те, що рента рахується від ціни, за якою фірма продає вугілля, і у неї вона є дешевою.

«Шахта з радістю продає вугілля дешево, натомість має гроші на зарплати, розвиток та інше. Далі це вугілля йде через фірму-прокладку, у якої залишається маржа, і тоді воно вже заходить на теплову генерацію. Українцям ж зараховується в тариф за формулою «Роттердам+», – розповів він.

На думку експерта, така ситуація є невипадковою, адже в Україні у цій сфері немає конкуренції.

«В Україні варто забути про слово «ринок», яким у нас дуже часто люблять зловживати. Бо ринком можна назвати тільки ту сферу, де існує конкуренція. Через дискредитацію ж ідеї приватизації підприємств цілі галузі продавалися в одні руки. Зокрема це стосується хімічної, нафто-продуктової, металургічної та енергетичної промисловостей», – зазначив експерт.  

Він наголосив, що саме енергетика стала особливо відчутною для споживачів через те, що перейшла у приватну монополію, де підприємство регулює тарифи на свій розсуд. Тому «шаблонні схеми побудови ринків» в Україні, у порівнянні з європейськими державами, не працюють.

«Якщо закордоном у країні є 20 виробників електроенергії, то кожен з них має не більше 10 відсотків, тому це вважається конкуренцією. В Україні ж є три виробники електричної енергії, які сумарно мають 90 %ринку», – наголосив Герус.

Нагадаємо,  формулу розрахунку тарифів «Роттердам+» планують скасувати через початок дії нового ринку електроенергії. Адже 7 серпня 2017 року НАБУ почало кримінальне провадження через імовірні зловживання Нацкомісію з регулювання тарифів при укладанні «Роттердам+». Також очільник НАБУ Артем Ситник заявляв, що справа про запровадження формули «Роттердам+» є пріоритетною для його відомства.