Новини » Події 4 липня, 2018, 17:39
НСЖУ: У квітні-червні зафіксовано 11 випадків пошкодження редакційного майна

Блокування національного телеканалу, підпал автомобіля, нищення дороговартісної техніки та приміщень редакцій – загалом 11 інцидентів щодо заподіяння матеріальної шкоди журналістам та медіа зафіксувала Національна спілка журналістів відповідно до моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який НСЖУ проводить спільно з партнерськими організаціями.

Найбільше, а саме 7 випадків трапилося в травні, 4 – в квітні і жодного зафіксованого інциденту – у червні. Найбільше нападів було в Києві та області, також інциденти траплялися на заході країни – Волинь, Рівненщина, Львів, повідомляє прес-служба НСЖУ.

Відтак, було зафіксовано дві атаки на національні телеканали. Зокрема, блокування ZIK «Братством» Дмитра Корчинського, яке тривало майже тиждень – від 28 березня до 4 квітня. На очевидні погрози протестувальників, які принесли з собою під будівлю шини та розклали колючий дріт, не було належного реагування з боку правоохоронців. Таке ставлення викликає неабияке занепокоєння та обурення і з боку керівництва телеканалу ZIK, і серед експертів НСЖУ.

А також 9 травня представники всеукраїнської громадсько-політичної організації «Вільні люди» влаштували акцію протесту під будівлею телеканалу «Інтер». Вони кинули у приміщення «коктейль Молотова» та розмалювали балончиками фасади будівлі. У НСЖУ зазначають, що це вже не перший випадок нападу радикалів на телеканал. У 2016 році на офіс компанії «Національні інформаційні системи», що створює програми «Новини», «Подробиці», «Подробиці тижня» для телеканалу «Інтер» увірвалося 15 озброєних чоловіків, які підпалили редакцію. В результаті повністю згоріла міжнародна студія програми «Подробиці». Кілька співробітників компанії отруїлися чадним газом, одна співробітниця зламала ногу.

Також у червні один з національних інформаційних телеканалів поскаржився на навмисне втручання у роботу через організацію низки зовнішніх технічних перешкод – повного вимикання електрики та виведення з ладу резервного генератора бізнес-центру, в якому розміщується телеканал. Це призвело до часткового припинення мовлення. Однак керівництво телеканалу на запит НСЖУ повідомило, що офіційних звернень до правоохоронців не надсилало, зовнішніх експертів щодо ситуації не було залучено, тому експертами Індексу було прийнято рішення не включати інцидент до звіту.

Утисків зазнають не лише всеукраїнські медіа – дістається і невеличким районним газетам. Так, 6 травня у Сновську Чернігівської області місцевий житель вчинив напад на приміщення районної газети «Промінь» – порубав вхідні двері, а між уламками застромив свіже число видання. Таким чином зловмисник намагався «потрапити на прийом до редактора» та висловити свою незгоду з редакційною політикою, вважають у редакції.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко зазначає, що спочатку НСЖУ спільно з партнерами фіксувала лише фізичну агресію щодо журналістів.

«Та варто зважати, що блокування роботи медіа та пошкодження майна – лишається брутальним перешкоджанням журналістській діяльності, ігнорувати яке просто не маємо права. А тому було прийнято рішення також запровадити власний моніторинг випадків із нанесення матеріальної шкоди медіа», – говорить Сергій Томіленко.

Нагадаємо, що «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів та медіа України. Відповідно до методології, в основу якої покладено досвід міжнародних організацій, експерти не визначають ступінь тяжкості нанесених ушкоджень – ключовим є застосування фізичної сили, безпосередній контакт із журналістом, заподіяння матеріальної шкоди і, відповідно, перешкоджання професійній діяльності.

Індекс фізичної безпеки журналістів України реалізується НСЖУ спільно з партнерами: ГО «Платформа прав людини», ГО «Інформаційна безпека», Академією української преси та Інститутом розвитку регіональної преси.

Інциденти із пошкодженням редакційного майна:

Квітень:

Травень: