середа, 12 жовтня, 2016, 16:26 блоги Світ
Польський шовінізм під соусом «русского мира»
Зруйнований пам’ятник українцям, у тому числі воякам УПА в селі Верхрата Любачівського повіту Підкарпатського воєводства в Польщі

В Польщі триває шовіністична істерія щодо пам’ятників українцям та воїнам УПА. Черговою жертвою рук польських шовіністів став пам’ятник українцям, у тому числі воякам Української Повстанської Армії в селі Верхрата Любачівського повіту Підкарпатського воєводства. Відповідальність на себе взяла право-радикальна організація «Табір Великої Польщі».

Ця організація з’явилася у 1926 році, одним із засновників вважається Роман Дмовський, польський політик початку ХХ століття. Основною ідеєю організації – відновлення так званої «Великої Польщі» із землями, котрі колись входили до складу Речі Посполитої. На даний час організація відкрито заявляє про свої проросійські погляди. На своїх сторінках в соцмережах поширюють зображення, на яких можна побачити написи «поляки, русские – братья навек» або ж «Новопольща, Новоросия – слава славянским братьям». Деякі члени цієї організації воюють в рядах проросійських сепаратистів на Донбасі, про що не приховують на своїх сторінках у соцмережах. У розпал конфлікту на Сході України 2014 року, представники цієї організації пікетували посольство України в Польщі з вимогою зупинити війну на Донбасі. Два десятки активістів тримали прапори терористичних організацій «ЛНР» і «ДНР», а також банери з надписами «Stop Bandera». Не дивно, що подію висвітлювали журналісти «Росия24».

Позиція врозріз державної політики

Цікаво, що на багатьох акціях організації «Табір Великої Польщі» присутні сербські прапори. Організація виступає проти визнання Косово, неодноразово підкреслювала це своїми текстівками на зразок «Косово є Сербія». У 2008 році Польща офіційно визнала республіку Косово незалежною державою.

Офіційна влада в Польщі активно підкреслює свою дружню позицію щодо України. Проте організація «Табір Великої Польщі» закликає офіційну владу відмовитись від підтримки України, апелюючи це тим, що США намагаються втягнути Польщу у «велику війну». Свою нелюбов до України, організація намагається всіляко продемонструвати руйнуванням пам’ятників воїнам УПА, підігріваючи свої дії риторикою про «страшних бандерівців». У своє виправдання вони говорять, що таким чином польські патріоти вирішили самостійно боротися з прославлянням УПА в Польщі, а офіційну політику Варшави називають зрадницькою.

Наруга над пам’ятником у селі Верхрата є непоодинокою акцією польських радикалів. Так, зокрема, 5 березня 2016 року знищено частину пам’ятника українській громаді у селі Молодичі Ярославського повіту Підкарпатського воєводства. 15 травня 2016 р. здійснено наругу над могилами українського військового кладовища в Пикуличах біля Перемишля. На один з надгробків прикріплено таблицю з текстом образливого змісту.

Відео, на якому знищують братську могилу вояків УПА в селі Верхрата Підкарпатського повіту, супроводжується піснею ксенофобського характеру, яка зачіпає почуття етнічних українців, котрі проживають на території Польщі, а також сприяє розпаленню етнічної ворожнечі між обома народами. Цинізму ситуації додає те, що вандали роблять свою справу серед білого дня, не боячись бути покараними.

Загалом в період 2014–2016 років в Польщі було зруйновано 14 місць пам’яті українців. Варшава не здійснює жодних спроб зупинити шовіністичну агресію до всього українського. А що буде, якщо вандали не зупиняться на одних пам’ятних знаках загиблим, а жертвами від їх дій стануть живі люди? Пам’ятає історія, що подібне в українсько-польських відносинах уже було.

Фото членів організації «Табір Великої Польщі» на акції під Українським посольством (вересень 2014 року)