вівторок, 3 червня, 2014, 15:25 Західна Україна
Ціна правосуддя: волинський вимір
Суддя. Фото: Роман Балук/ZIK
Суддя. Фото: Роман Балук/ZIK

Є в Україні один чудесний закон. Хоча ні, даруйте. У нашій державі всі закони чудесні. І чудеса ці чомусь не завжди мають щось спільне із законністю.

Мова про цілком конкретний документ – Закон України «Про судоустрій і статус суддів». Він зокрема у першій статті декларує, що судова влада в Україні здійснюється незалежними та безсторонніми судами. У пересічного українця чомусь такі слова часом викликають гірку посмішку.

Є ще одна норма, гарантована у статті 2 цього ж закону: «Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України».

Чи вірять громадяни цим красивим словам, яскраво свідчать соціологічні дослідження. За даними дослідження громадської думки «Суспільно-політична ситуація в Україні: грудень-2013», проведеному Центром соціальних та маркетингових досліджень «СОЦІС» та Соціологічною групою «Рейтинг», суди користуються найнижчим рівнем довіри людей серед усіх органів влади та громадських інституцій. Зокрема судам довіряли 13,3% наших співвітчизників, а не довіряли – 79,2%.

Тож закон «Про відновлення довіри до судової системи України», більш відомий як закон про люстрацію суддів, – давно на часі. А поки спеціальна комісія перевірятиме сумнівних служителів Феміди, народ продовжує заздрити суддівським маєткам та дорогим іномаркам. І ставити цілком логічне запитання: а чи куплені вони на чесно зароблені гроші?

Цікавитися цим люди мають повне право. Адже фінансуються суди із Державного бюджету. Тобто зарплатню служителям Феміди оплачує народ. Тож якою для людей була ціна правосуддя на Волині?

Крізь призму бюджету

На Волині налічується 20 судів. Це – 17 міськрайонних, а також Волинський окружний адміністративний суд, Господарський суд Волинської області та Апеляційний суд Волинської області. Правосуддя у них вершать 169 служителів Феміди. А допомагають їм 665 працівників апарату.

Станом на січень 2014 року, найбільше суддів працювали в обласному Апеляційному суді (37) та Луцькому міськрайонному суді (24). Найменше – по три – у Іваничівському, Локачинському, Маневицькому, Старовижівському та Шацькому районних судах.

Протягом 2013 року на здійснення правосуддя волинськими судами із загального та спеціального фондів державного бюджету України заклали понад 81,6 мільйона гривень.

Найдорожчим для платників податків на Волині виявився Апеляційний суд області. Протягом року на здійснення ним правосуддя із держказни виділили понад 16 мільйонів гривень. На другому місці опинився Луцький міськрайонний суд (майже 10,8 млн грн.), а на третьому – Господарський суд Волині (понад 7,9 млн грн.).

Найменше коштів у держбюджеті торік передбачили на фінансування Старовижівського районного суду. Це – єдиний волинський суд, який коштував платникам податків менше від 1,6 млн грн.

Рейтинг «вартості» волинських храмів Феміди виглядає так (у млн. грн., протягом 2013 року):

Враховуючи, що бюджетні кошти належать народові, то цікаво, а скільки ж коштує місцеве правосуддя кожному мешканцеві конкретного району чи міста Волині. Нехитрі математичні розрахунки свідчать – ця цифра коливається у межах 33-101 гривень на рік. Наприклад, найбільше за справедливість доводиться платити мешканцям Шацького району (101,3 грн), а найменше – жителям Ківерцівського району (33,8 грн.).

Звісно, максимальні цифри вражають. Але чи справді суди (не судді, а саме суди!) купаються у бюджетних гривнях? Не зовсім. Це щоб не сказати категоричніше. Швидше, коштів на здійснення правосуддя на Волині бракує заледве не катастрофічно. Найзаможніший – Апеляційний суд – при річній потребі у 26,4 млн грн. фінансувався тільки на 65,5%. Господарський суд області фінансувався торік на 63,5% від потреби, а Волинський окружний адмінсуд – на 40%. А міські та районні суди при річній потребі у коштах для нормальної роботи обсягом 153,8 мільйона гривень отримали тільки 51,3 млн грн. Тобто – практично третину. Загалом же фінансування галузі здійснення правосуддя на Волині за фактичної потреби у 211,3 мільйона гривень у 2013 році становило лишень 38,6%.

А як відомо, святе місце порожнім не буває.

Суддівські гроші

Скільки ж заробляли на Волині люди в мантіях? Відповідь на це запитання дає зокрема стаття 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яка визначає обсяг суддівської винагороди. Практично, зарплата служителя Феміди складається з посадового окладу, доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, науковий ступінь, роботу з документами, що становлять державну таємницю. Із 1 січня 2013 року посадовий оклад судді місцевого суду становив у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, посадовий оклад судді апеляційного суду встановлюється пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом 1,1.

Таким чином, судді міськрайонних, міських та районних судів на Волині щомісяця торік отримували в середньому 12,974 тисячі гривень. Судді Волинського окружного адміністративного суду щомісяця одержували 15,787 тис грн.. А зарплатня людей у чорних мантіях у Господарському суді області торік становила 18,7 тисячі гривень. Найбільше заробляли судді Апеляційного суду Волині – понад 21 тисячу гривень щомісяця.

Натомість працівники апарату в міськрайонних судах щомісяця отримували 2408 гривень, у Госпсуді – 1600 гривень, в адмінсуді – 1329 гривень, а в Апеляційному суді – 1842 гривні. Тож не дивно, що на початку року тільки в Апеляційному суді Волині близько 10% ставок в апараті були вакантними. Адже середня зарплатня в нашій області лише за офіційною інформацією управління статистики у 2013 році становила понад 2,5 тисячі гривень.

Агенція РБК оприлюднила інформацію про зарплати суддів у РФ. Для порівняння, судді районних судів у Росії в розрахунку в українській валюті заробляють щомісяця близько 30 тисяч гривень. Середня зарплата у РФ у 2013 році становила майже 30 тисяч рублів. Тобто співвідношення між середнім доходом громадян у Росії та зарплатнею суддів районних судів становило відповідно 1 до 3,3. Натомість судді районних судів нашої області у 2013 році отримували щомісяця практично 5 середніх зарплат волинян.

Замість висновків

У згаданому вже законі «Про судоустрій…» наведено текст присяги, яку складають українські служителі Феміди. А звучить вона так: «Вступаючи на посаду судді, урочисто присягаю об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно та справедливо здійснювати правосуддя, підкоряючись лише закону та керуючись принципом верховенства права, чесно і сумлінно виконувати обов’язки судді, дотримуватися морально-етичних принципів поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді та принижують авторитет судової влади».

Мирослав Ватащук, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2017-10-20 15:33:01