четвер, 6 червня, 2013, 17:40 Львів
Літньому сонцестоянню Львів уперше радітиме музикою

Уперше 21 червня цього року Львів на рівні із Лондоном приєднається до світової події – Свята Музики, яке під гаслом «Faites de la musique!» (Робіть музику!), відбувається у понад 110 країнах світу й охоплює 450 міст.

Про це йшлося нині, 6 червня, у Львові на прес-конференції ініціаторів Свята Музики та його волонтерів Євгена Гулевича, Марічки Чічкової, Всеволода Садового, Романа Федюка та Романа Гука.

Ініціатива місцевих митців різноманітного спрямування розвинулася із бажання долучити рідний Львів до популярного в світі Свята Музики, що бере свій початок від 1982 року, коли на заклик тодішнього міністра культури Франції Жака Ланга вийти громадянам з музикою в публічний простір з ентузіазмом відгукнулася величезна кількість французів. Відтоді захід щороку має дедалі більший розголос, У 1987-му святкування відбулись у 50 країнах, а в 2012-му Свято Музики відзначали вже у 450 містах 116 країн.

О, Париж! Але чому не Львів?!

На такому щорічному Святі Музики у Франції побували львів’яни Марічка Чічкова та Роман Федюк. «Наші враження були настільки позитивними, що ми вирішили це емоційне наснаження передати і Львову – прекрасному місту, для якого музика – додаткова приваблива окраса. Оригінальна назва цього свята французькою – Fête de la Musique – є грою слів і омофоном до виразу «Faites de la musique!» («Робіть музику!»), який став гаслом участі у святі», – пояснив Роман Федюк.

Щороку музичні заклади – філармонії, опери, музичні театри, школи та клуби, музичні гурти, культурні осередки, громадські організації, кав’ярні, так само як і приватні особи, професіонали та аматори, організовують у цілому світі відкриті для всіх безкоштовні концерти. «Ми були врежені тим, як звучить місто, яка чудова атмосфера з’являється в ньому, як музика поліпшує настрій людей і як люди, відаючись їй і відкриваючись, починають танцювати. Власники кафе частують музикантів, ніхто не нарікає на цілонічні звуки музики. Йдеш містом і чуєш, як там грає музека, і ось там, і там…Це просто чарівна річ! Такої гармонії запраглося і для Львова. До речі, в Росії вже є міста, де влаштовують Свято Музики, а в Україні, ще не було жодного…», – зізналася Марічка Чічкова.

При тому Марічка Чічкова наголосила: «Львів досить музичне місто, але музика засіла в нас у якихось закритих коробочках, а її треба грати назовні й то некомерційно. Насправді ми є невеликим товариством, завданням якого є інформаційна кампанія щодо Свята. Також ми готові посприяти учасникам, скільки в наших силах та компетенції, в організації їхньої події. Зокрема: подати заявку на виступ в обраній локації до міськради (бо для деяких локацій необхідні дозволи); популяризувати виступ; підшукати волонтерів, котрі допоможуть з організацією та проведенням виступу. При тому ми не організовуємо концертів – це справа самих учасників!».

Ініціатори Свята Музики створили спеціальний сайт, де розмістили всю важливу інформацію про зголошених до виступів виконавців, а також мапу Львова, де позначено місця, що перетворяться на імпровізовані сцени.

«Окрім сайту, із пропозиціями зголошуватися до участі можна за адресою e-mail: info@fetedelamusique.lviv.ua та телефоном 097 419 77 47. Новинкою також є й афіші із QR-кодом, який допоможе кожному відшукати в інтернеті найдокладнішу інформацію про Свято Музики у Львові. Реєстрація не є обов’язковою, але вона допоможе нам сформувати інтерактивну мапу з місцями виступів,» – зауважив Роман Федюк.

Отож ті, хто схоче діяльно долучитись до Свята музики у Львові, заможе це зробити у ролі участь як музиканта, так і організатора локації чи волонтера, фотографа, відео оператора, журналіста. Адже для свята потрібні як ті, хто грає, так і ті, хто слухає і радіє, потрібне також місце для музики, потрібні й ті, хто допоможе їй зазвучати якнайкраще.

Ніжність найкоротшої ночі

За словами перекладача, літературознавця і культуролога Євгена Гулевича, ідея свята є напрочуд простою і захопливою – святкувати музику в будь-яких її проявах безкоштовно й наживо будь-де просто неба просторі міста у найдовший в році світловий день 21 червня.

При цьому Свято Музики засадничо відрізняється від фестивалів, бо його образ твориться спільними зусиллями усіх охочих долучитися до вільного музикування. Взяти участь у Святі Музики може кожен, хто любить музику. Для цього не обов’язково бути лише музикантом, хоча, звісно, без музикантів не обійтися ніяк.

«Це як своєрідний флеш-моб. Усе відбувається на засадах самоорганізації: виконавці (а це як професіонали, так і аматори, хоча такий поділ є дуже умовним) самі обирають для себе локації, які традиційно не є концертними майданчиками, готують кому які потрібні умови (колонки, підзвучку й т.п) і знайомлять випадкових слухачів із своїм репертуаром. При цьому публіка отримує нагоду безпосереднього, вільного й безкоштовного спілкування з різнорідними музичними стилями, а музиканти – несподівану аудиторію, серед якої мають можливість ствердити свої цінності», – каже Євген Гулевич.

Отож, у традиційному розумінні сцен не буде, сценою стане ціле місто. Про місця виступів дбатимуть самі виконавці, не розраховуючи на те, що це їм забезечить міська влада. Відтак можна буде побачити, скільки людей готові робити щось для інших, гарючи без розрахунку на патерналізм чи комерційну вигоду.

Не за гроші, а на радість

«Поряд із потужним вибухом аматорського інтересу до Свята, на ньому не бракуватиме і професіоналів. Професіонали не тліьки люди з консерваторською освітою, а й аматори, які серйозно займаються хіп-хопом, роком, етно-музикою тощо. Професійні музиканти долучаться залюбки, бо для них це шанс розширити професійну етику яка в тому чи іншому моменті не дозволяє їм чомусь виступати на вулиці. Серед таких висококласних виконавців можна назвати струнний квартет «Фенікс» та інші колективи.Цікаво, що музиканти не прийшли просити гонорарів за гру ані в міськради, ані в публіки, вони з відкритою душею і серцем хочуть творити і приносити радість. Загалом хочуть виконати те, для чого вони вчилися багато років у музичних школах та академії», – запевнив учасник ансамблю «Vita Norda» та «ГИЧ-оркестру» Всеволод Садовий, перелічивши місцеві струнні та духові квартети, які вже зголосилися виступати на Святі Музики. Окрім того, за словами Марічнки Чічкової до Львова хочуть приїхати й кияни, і кілька гуртів з Білорусі!

«Свято матиме визначені звукові і часові рамки: 16.00 до 21.00 години. Але це єдині обмеження. Нав’язувати місце, де кому грати, ми не хочемо, хоч бачимо, що всі прагнуть до центру. Скажімо біля Львівської опери гратиме «AtmAsfera». Утім це буде великий перстень локацій, що охоплює середмістя. Є місця, які ще не звучать, але можуть звучати, бо це потенційно цікаві місця для музикування і там ходить багато людей. Можливо, вдасться скласти тамі музичні маршрути між локаціями, щоб була змога відчути всю різноманітність музичних пропозицій учасників Свята Музики без конкуренції подіумів.Усілякі творчі вияви, як то танці, співи, поезія і т.ін. – радо вітаються», – розмірковує Євген Гулевич.

Марічка Чічкова переконана, що співати й грати для іншого як для себе, – вже сам по собі чималий стимул до розкриття, чи, як вона це називає – «розконсервовування».

«Це метафорично, але ініціатива очільниці управління культури Львівської міськоради Ірини Подоляк встановити просто неба такий інструмент як фортепіано, – означає зробити традиційно закрите піблічним, винести те, що є всередині назовні, тому ми вітаємо такий від рух, він цілком збігається із духом Свята Музики у нашому розумінні», – підкреслив Євген Гулевич.

«Ми б не хотіли нічого зарегульовувати владними директивами. Музика – всюди, безкоштовні концерти можливі, треба тільки створити для цього базу. Такою базою може стати пропозиція відомого громадського діяча Олега Мацеха виставити своє фортепіано для загального користування», – підтвердила Ірина Подоляк.

«Нема нічого нового під сонцем. Ми бачили як у містах Європи відкрито стоять на вулиці піаніно, на яких написано: «Пограй на мені!». Мій син грає на 5 різних інструментах, навчився сам, виступає по кав’ярнях, має досвід пленерних виступів на на пл. Ринок. Він захотів, щоб наше фортепіано постійно стояло на вулиці, але щоб про нього хтось дбав. Ми вибрали місце буля Катедри, я домовився із ресторатором Марком Заркхіном, що за інструментом наглядатимуть, прихищатимуть від негоди. Усіх запрошуємо музикувати на цьому піаніно не тільки в день Свята Музики, а остійно з консерваторії можуть приходити волонтери і визвучувати середмістя», – сказав Олег Мацех, наголосивши на тому, що первісною була ідея створити певну динаміку простору.

Щоб нарешті зазвучало ціле місто!

Окрім таких відомих львівських осередків, які провадять системну роботу в галузі культури, як «Музей Ідей», мистецьке об’єднання «Дзига» та Центр гуманітарних досліджень ЛНУ ім. І.Франка тощо, дебютне Свято Музики підтримало управління культури Львівської міськради.

«Бачимо свій сенс у підтримці такої ініціативи, бо дуже хочемо, щоб на відміну від інших числених культурних подій, акцій, заходів, фестивалів, концертів, Свято Музики було не тільки на пл. Ринок, щоб нарешті зазвучало ціле місто!, – зізналася заступниця начільниці уравління култури Ірина Магдиш.

Як наголосила Ірина Магдиш, ідея полягала в тому, щоб локації, де звучатиме музика, були несподіваними навіть для самих львів’ян. «Нехай це будуть подвір’я, найвіддаленіші райони міста, Левандівка, залізничний вокзал чи ті райони, де взагалі не ступає нога туриста. Але якщо там звучатиме музика, то чарівність нашого міста зросте. Місто має звучати дуже різною музикою. Якщо хтось вміє грати на сопілці чи вчився в дитинсті в музичниій школі 100 років тому і може вийти на балкон і заграти, то прошу зареєструватися на сайті Свята Музики з інформацією про персональний виступ. Бо ж не йдеться тільки про гурти, оркестри чи симфонічні оркестри, – ні, це має бути ініціатива кожного! Йдеться про будь-кого, хто вміє грати, а може, навіть і не дуже вміє, але дуже любить. Нехай у цей день місто зазвучить дуже різною музикою, але є прохання бо музикантів: у цей день зробити подарунок місту, не думати тільки про своє его, усвідомити місто, як великий спільний дім, а захотіти виступати усім не тільки на площі Ринок, а вийти зі своєю музикою до людей на периферії», – закликала чиновниця.

Переконана, що люди ітимуть туди, де звучатиме музика, Ірина Магдиш пообіцяла, що виконавчі структури міськради долучаться до видруку флаєрів із інформацією про локації Свята Музики, і висловила сподівання, що Свято музики стане щорічним і Львів 21 червня надалі звучатиме як великий симфонічний оркестр.

Для IA ZIK sз ініціаторами Свята Музики у Львові спілкувалася Дарка ІНДІ.

 

Довідка.

про учасників Свята Музики

Mount&Music

Початок: 11:00 Локація: пр. Крива липаю Mount & Music – неформальне об’єднання прогресивних людей, які люблять якісну клубну музику, позитивне спілкування і спорт.

Дует Віоли

Початок: 11:00 Локація: Дворик церкви Андріяю Володимир Сукоркін, Сергій Матвійчук.

Fagotissimo

Початок: 13:00 Локація: Домініканський собор. Духовий квартет «Fagotissimo».

Sound Mix Band

Початок: 13:00 Локація: Памятник Данилу Галицькому. Sound Mix Band – колектив, який гарантує фест-настрій, велику торбу позитиву, приємну втому від танців та іще багато усілякого цікавого… Склад учасників: Володимир Веретельник, Валентин Сударик,Роман Капранов,Іван Прищепа, Олексій Абрамов, Ярослав Жовнірович.

Phoenix Quartet

Початок: 13:30 Струнний квартет «Фенікс»: Денис Литвиненко (віолончель) Микола Гав’юк (перша скрипка) Петро Тітяєв (друга скрипка) Устим Жук (альт).

Подорож по вертикалі

Початок: 15:00 Піано-рок гурт «Подорож по вертикалі» Склад: Ірина Бенько – клавішні, вокал, Свірський Сергій – бас-гітара, Міщенко Оксана – вокал, Міщенко Андрій – барабани.

Fereshte Tribe

Початок: 16:00 Локація: вул. Українкию Етнічне танцювально-перкусійне дійство (дарбука, діджеріду, танець, бубен, джамбей): Оля Вишнякова, Сергій Дармодєхін, Вікторія Тітарова.

Початок: 16:00 Локація: Ротонда в парку Франка. Віктор Мартинюк (джембе) Марічка Мартинюк-Кошелінська (бандура), Данило Ільницький (духові).

Трояка ружа

Початок: 17:00 Локація: Високий замок Етно-гурт Трояка ружа.

Хор «Екклесія»

Початок: 17:00 Локація: Пам’ятник Івану Франку. Церковний хор церкви АСД «Екклесія». Виступ з духовних хорових творів, від класиків до композиторів сучасності.

Fidel Trio Quartet

Початок: 17:00 Fidel Trio Quartet – львівський гурт з досвідом кількох музичних течій й співпраці з багатьма музикантами в усьому світі. Жанр, в якому грає «FTQ», можна охарактеризувати як jazz-manouche, acoustic, world-music.

Vita Norda

Початок: 17:00 Локація: Ротонда в парку Франка. Музика західноєвропейського Середньовіччя, реконструкція інструментальної та вокальної музики з Італії та Іспанії 14 ст. Вікторія Тітарова (ребаб, спів), Всеволод Садовий (табор-пайп).

WilloW

Початок: 17:00 Локація: Риштування пл. Ринок 10 AtmAsfera

Початок: 17:09 Локація: Площа перед Оперним театром. «AtmAsfera» – мультиінструментальний гурт, що працює в стилях world та indie music, комбінує класичні форми з джазовими імпровізаціями, експериментує поєднанням рокового звучання з фолковими та етно-мотивами зі всього світу.

Гич Оркестр

Початок: 17:17 Локація: Бернарден гарден. «Гич-оркестр» грає екстравагантну музику, співає пісні несправедливо призабутих поетів, як-от Тичина та Сосюра, творить композиції на лірику Мар’яна Пирога й активно переосмислює народну творчість. В оркестрі грають вісім хлопців, які своїми інструментами й голосом дарують щастя слухачам тут і тепер.

Миклухо Маклай

Початок: 18:00 Локація: Біля каплиці Боїмів. Cantabile Orchestra

Початок: 18:00 Локація: Палац Потоцьких. Музичний колектив «Cantabile Orchestra», що спеціалізується на виконанні музики із саундтреків до фільмів, анімаційних серіалів, а також репертуару відомих виконавців різних стилів (рок, поп, фолк). Музика виконується на акустичних інструментах з періодичним використанням електричних; діапазон музичних стилів – класика, джаз, поп, рок, фолк та ін.

Львівські Менестрелі

Початок: 18:00 Локація: Фонтан під Діаною. Ансамбль старовинної музики

Vita norda

Початок: 18:00 Локація: Дворик церкви Андрія Традиційна музика Скандинавії та Балкан: шведські та норвезькі танці (вальси, полски, халінги), болгарські (копаніци, реченіци), сербські весільні пісні. Вікторія Тітарова (бузукі, спів, сопілка) Всеволод Садовий (табор-пайп, перкусія)

КременаМездра

Початок: 18:00 Локація: Арсенальна площа. «Трава ця добра, хто її знатиме, той чоловік талан матиме». КременаМездра на Гуцульщині значить чарзілля. Йдеться не лише про чародійні трави, а й про жіночі чари, про чародійний голос, що несе в собі пісню. Пісня як творення світу, пісня – буйство життя. Дичковська Дарина, Газда Юлія

Але це лише початок зголошень, насправді буде набагато більше музики…

 

  
Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2017-10-17 23:34:49