середа, 7 листопада, 2012, 14:35 Влада
Для «Свободи» настали найгірші часи

ВО «Свобода», яка, за даними соціологів, балансувала на межі прохідного 5% бар’єру, отримала в два рази більше голосів, завдяки чому стала головною сенсацією цих виборів. Парадокс в тому, що її підтримали, бо вона має ідеологію, але не всі, хто голосував за «Свободу», цю ідеологію схвалюють. На думку експертів, це сталося через те, що люди вже втомилися від безідейних комерційних партій, які побудовані під одну персону. Втім, щоб вийти на загальноукраїнський рівень, свободівцям, мабуть, доведеться пом’якшити свої ідеологічні позиції.

Як показують результати підрахунку голосів, «Свобода» отримує понад 10% голосів і в результаті може розраховувати на 38 мандатів – 25 по пропорційній частині і ще плюс 13 мажоритарників. Яку нішу свободівці займуть у новому парламенті і в чому причина їхнього несподіваного успіху, з’ясовував ІА ZIK.

Аби лиш не цирк

Свободівцям, які до того мали досвід роботи лише в місцевих радах Західної України, зараз треба буде пристосовуватися до парламентських реалій. Швидше за все, «Свобода» виконуватиме роль «передового загону» опозиції і виступатиме протидією майже рівною за кількістю мандатів фракції комуністів. З іншого боку, для ВО «Свобода» зараз настали найгірші часи, тому що всі виборці і вся Україна цих політиків реально ще не бачила, наголошує політтехнолог Сергій Гайдай.

«Це був якийсь далекий образ хлопців, які перемогли десь там у Тернополі, у Львові. Кияни їх не бачили, дещо романтизували їх як героїв. А в парламенті почнеться реальне життя, і всі побачать, чи ці політики витягують на всеукраїнський рівень. У Тягнибока взагалі є можливість до 2015 року виступити таким чином, щоб дійсно стати всеукраїнським політиком. Треба буде трохи змінити ідеологію, риторику, стиль поведінки. Навіть піти на не, що деякі його фанатичні прихильники у Західній Україні, можливо, в ньому розчаруються. Але тоді він, маючи трибуну у Верховній Раді, зможе, як мінімум, боротися за прихильність міських інтелектуалів по мегаполісах. Але якщо Тягнибок залишиться на рівні галичанського політика, якому пощастило і він опинився в українському парламенті, тоді буде девальвація», – переконаний експерт.

Історик Ярослав Грицак вважає, що екстрема має бути представлена в українському парламенті, щоб «усі решта не спали».

«Питання тільки в тому, чи це неспання не перетвориться на цирк. Умовно кажучи, з одного боку буде Фаріон, з другого – Колесніченко. І ми будемо дивитися на цей цирк, який, на жаль, буде надто дорогий для всієї країни. Тобто все залежить, насамперед, від поведінки самої «Свободи», – каже історик.

Феномен «Свободи»

Хоча результати ВО «Свобода» на цих виборах були несподіваними, проте їм можна знайти логічне пояснення, кажуть експерти.

«Соціологія чомусь завжди не бачить цього феномену, який насправді трапляється дуже часто в Україні. Йдеться про велику кількість тих, хто не визначився. Це люди, які на час опитування не могли вибрати жодну з відомих партій, тому що всі ці партії не відповідали електоральним очікуванням. Але все ж таки ці люди пішли на вибори і врешті багато з них зробили вибір на користь «Свободи», керуючись єдиним критерієм: люди вже не хочуть обирати так звані комерційні партії – ті партії, за якими не стоїть жодна ідея чи ідеологія. А майже всі українські партії саме такі – грають на довірі до якоїсь особистості, що в політиці не правильно, бо особистість має бути виразником ідеї, а коли просто «добра» людина – це не політика. Тому багато людей уже розуміють чи відчувають, що треба партію з ідеєю та ідеологією. І «Свобода» якраз виглядає такою партією. Є ще, правда, комуністи, але в них кампанія з ідеологією, а сама партія вже не є носієм цієї ідеології. І феномен в тому, що багато з тих, хто голосував за свободівців, їхньої ідеології не підтримує. Просто люди голосували за політиків, у яких ця ідеологія є, бо тоді висока вірогідність, що вони не стануть тушками», – каже політтехнолог Сергій Гайдай.

З іншого боку, ВО «Свобода» відповіла на запит виборців, котрі хотіли побачити в парламенті якийсь свіжий політичний проект, вважає заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. «Велика частина електорату «Свободи» все-таки неідеологічна. Особливо в Києві, де вони отримали більше відсотків, ніж Партія регіонів. Це все ж таки бажання людей бачити в парламенті щось нове», – впевнений політолог.

Директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран високі результати «Свободи» пояснює також тим, що рейтинги Об’єднаної опозиції і «Свободи» перед виборами були занижені, оскільки люди не завжди кажуть правду соціологам. Особливо, коли в країні говорять про політичні репресії, далеко не всі громадяни готові відверто визнати, за кого голосуватимуть.

Допомогла і Партія регіонів

Однак успіх ВО «Свобода» не є однозначним свідченням радикалізації суспільства. Для такого успіху було кілька причин, каже президент суспільно-гуманітарного консорціуму «Генеза» Любомир Скочиляс. Насамперед, на момент проведення виборів в українському суспільстві звільнилася націонал-демократична ніша, а Об’єднана опозиція «Батьківщина» не достатньо відповідає цій ніші. «Раніше підтримували «Нашу Україну», але вона не могла бути серйозним гравцем. Тому частина електорату цього спектру проголосувала за «Свободу», таким чином заповнивши прогалину, яка утворилась», – зазначає Скочиляс.

Він також нагадує, що виборча кампанія свободівців не була надто радикальною. А те, що «Свобода» на виборах співпрацювала з Об’єднаною опозицією, показало, що вона може йти на компроміси.

Загалом експерти сходяться на думці, що опосередковано на успіх «Свободи» спрацювала і Партія регіонів. Ті рішення, які приймав Янукович та парламентська більшість, розцінювались як наступ на національні інтереси, що й дало симетричну реакцію.

На думку історика Ярослава Грицака, у даному випадку йдеться не тільки про «Свободу», а й про комуністів. Високий результат одних і других – це протестний потенціал, який мобілізується, тому що є проти чого протестувати.

«Від 2010 року в Україні зламалася стара політична система, яка полягала у мовчазному компромісі, що влада й опозиція міняються місцями. Після того, як Янукович зламав цю машину, відіслав колишню владу не в опозицію, а в тюрму, український виборець починає тяжіти до екстреми. Це, так би мовити, є результатом поломки машини. Зараз в Україні складається нова політична система – на жаль, не найкраща. Тому я не можу передбачити, що станеться. Дуже багато залежить від того, чи може, умовно кажучи, пом’якшитися «Свобода», тобто змінити свої гасла і стати більш парламентською партією», – каже історик.

Тетяна Штифурко, Андрій Степанов

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2017-10-17 23:29:05