четвер, 8 липня, 2010, 15:28 Львів
У Львові археологи запланували другий етап розвідувальних досліджень біля синагоги «Золота Роза»

У Львові єврейська громада на грант посла США ініціювала продовження археологічних досліджень комплексу синагоги «Золота Роза», чию сакральну ділянку перетворила на смітник прилегла кнайпа, – про це сьогодні, 8 липня, йшлося на прес-конференції у Львові науковців та представників єврейської громади.

За словами директора НДЦ «Рятівна археологічна служба» інституту археології НАН України Олега Осаульчука, на цьому етапі роботи передбачають розвідкове шурфування та дослідження для розробки більш детальної програми досліджень на наступні роки. Коштів, у межах гранту посла США, за словами Олега Осаульчука, є достатньо на проведення розвідувальних археологічних робіт, але абсолютно недостатньо на повномасштабну археологію і тим паче на відновлення самої синагоги. Програму археологічних досліджень розробили науковці кафедри реставрації «Львівської політехніки» Юрій Лукомський та Василь Петрик. Археологи приступлять до дослідження цієї ділянки в кінці липня.

«Ми прокладемо розвідувальні шурфи і траншеї, щоб встановити межі будинків, їхніх фундаментів, стан збереженості фундаментів. Розвідувальний етап дає можливість зорієнтуватися у перспективності досліджень тих чи інших ділянок і з’ясувати обсяги робіт на майбутні етапи. Ми плануємо прокласти 7 шурфів і траншейок, загальна площа 92 кв м. По змозі, археологи мають пройти до материка. Якщо натрапимо на якісь поважні елементи (мури, мощення тощо), або об’єкти, які закриватимуть нам можливість прокопу, ми розбирати нічого не будемо, бо на розвідувальному етапі цього не роблять, ми проходитимемо тільки там, де є можливість розкопування, а всі цінні об’єкти зберігаються до повного відкриття», – пояснив особливості цьогорічних досліджень синагогального комплексу «Золота Роза» знаний львівський фахівець з археології архітектури Юрій Лукомський.

Директор Американо-українського бюро з прав людини і дотримання чинного законодавства Шейхет Мейлах нагадав, що пам’ятка, яку досліджуватимуть, розташована в зоні ЮНСКО, відповідно роботи відбуватимуться під наглядом цієї організації.

«Перший етап досліджень відбувся три роки тому. Цього року ми на продовження досліджень отримали грант посла США, кошти будуть використані як на дослідження, так і влаштування наукової конференції та виставки за результатами досліджень.

«Під час попередніх досліджень 2007 року ми виявили дуже цікаву гідротехнічну споруду: систему дерев’яних труб та криниць для пониження рівня ґрунтових вод під синагогою», – повідомив науковий співробітник НДЦ «РАС» Остап Лазурко.

Прибрати смітник до початку археологічних досліджень – такою є вимога археологів до міських комунальних служб та приватних власників прилеглої до пам’ятки кнайпи. «Той, хто насмітив, мусить прибрати. Або ж це повинна зробити міськрада», – вважає доцент НУ «Львівська політехніка» Василь Петрик.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2017-11-22 13:15:42