п'ятниця, 21 травня, 2010, 15:51 Львів
Заощадження Ощадбанку СРСР у найближчі роки відшкодовані точно не будуть, – експерт

Заощадження Ощадбанку СРСР у повному обсязі в найближчі роки відшкодовані не будуть. Може йтися хіба що про часткове відшкодування окремим категоріям вкладників. Про це сьогодні, 21 травня, у коментарі ЗІК зазначив декан фінансово-економічного факультету ЛІБС УБС НБУ, кандидат економічних наук Віталій Рисін.

«Щодо намірів Кабміну про повернення заощаджень можна сказати однозначно: у повному обсязі ці заощадження, принаймні, у найближчі роки, відшкодовані точно не будуть. В Україні немає для цього достатніх ресурсів. Крім того, одночасне повернення цих заощаджень, безперечно, спровокує інфляційні процеси», – пояснив Рисін.

З його слів, оскільки на сьогодні не запропоновано якогось дієвого механізму повернення радянських заощаджень, важко охарактеризувати саму процедуру, за допомогою якої буде здійснюватися таке відшкодування. «На мою думку, буде йтися про часткове відшкодування, відшкодування якимось визначеним категоріям вкладників», – припускає експерт.

Економічні наслідки від поновлення виплат заощаджень Ощадбанку СРСР, вважає Віталій Рисін, залежатимуть від обсягу здійснення відшкодувань. «Якщо це буде якась незначна частина, чого, швидше за все, слід очікувати, то суттєвого впливу на економічну ситуацію це не матиме», – зазначив він.

Як наголосив експерт, підставою для здійснення виплат радянських заощаджень має бути реальне зростання рівня економіки та наповнення бюджету. «Жоден уряд не піде на різке вливання коштів в економіку, тому що зрозуміло, що підставою для повернення таких коштів мало б бути економічне зростання, зростання доходів бюджету», – зазначив Рисін.

На його думку, є й інший аспект цієї проблеми, пов’язаний із соціальною справедливістю.

«Ті заощадження, які були в Ощадбанку СРСР, як правило, не працювали на економіку України. За оцінками фахівців, які були здійснені ще у 1990 роках, лише близько 15% від вкладених коштів залишилися в Україні, решту залишилися в Москві. Зараз же Україна зі своїх доходів здійснює відшкодування цих заощаджень, – розповів Рисін.

«Кошти в бюджет надходять від сплати податків громадянами та підприємствами, які працюють. Доволі часто ці особи, які сплачують кошти у бюджет, не мають відношення до цих заощаджень. Виникає ситуація, коли та частина суспільства, яка працює і сплачує податки, має відшкодовувати заощадження іншій частині суспільства, яка здебільшого не працює», – пояснив експерт.

За словами Рисіна, питання відшкодування заощаджень ощадбанку СРСР в Україні має радше політичний характер. Він нагадав, що, зокрема, в країнах Прибалтики проблема повернення радянських вкладів була вирішена в зовсім інший – не популярний спосіб. Там уряд не побоявся взяти на себе відповідальність і відмовився від повернення радянських заощаджень, чим позбавив державний бюджет додаткового тягару. «Але в Україні поки сподіватися на таку рішучість уряду, напевно, не варто», – підсумував економіст.

Нагадаємо, з початку 2011 року Кабінет Міністрів планує відновити повернення заощаджень вкладникам Ощадбанку СРСР. Це передбачено змінами до Закону «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України», схваленими на засіданні уряду.

Відповідно до Закону «Про держгарантії відновлення заощаджень громадян», на 1 жовтня 1996 р. заборгованість держави перед вкладниками колишнього «Ощадбанку СРСР» становила 131,96 млрд грн. З 1997 до 2007 р. на погашення боргу було виділено 4,1 млрд грн. У січні 2008 р. Кабмін Юлії Тимошенко своєю постановою прийняв рішення про виплату компенсацій за вкладами в обсязі 6 млрд грн (розмір компенсації становив 1 тис грн). У бюджеті 2009 р. на ці цілі було передбачено 250 млн грн. За офіційними даними, кількість претендентів на ці гроші становила 12,523 млн громадян, але коштів вистачило лише для половини – 6,388 млн осіб. Щоб задовольнити інших вкладників, потрібно від 5,8 до 6,4 млрд грн.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2017-10-21 18:56:23