середа, 23 грудня, 2009, 17:31 Людина
Варшава у вересні милуватиметься двома найбільшими європейськими картинами зі Львова

Директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький, який ще у серпні 2005 року запропонував міністру культури Польщі посприяти у реставрації двох великих батальних картин кінця XVII ст. із фондів галереї, повернувся нині із Варшави, де інспектував реставрацію полотен, що їх мають намір виставити до огляду восени у Варшаві, – про це сьогодні, 23 грудня, повідомив кореспондент ЗІКу.

«Мова про 8-метрові картини Мартино Альтомонте «Битва під Віднем 12 вересня 1683 року» та «Битва під Парканами 9 листопада 1683 року» 1690-92 рр. Відновленням цих картин у нас керували науковці Лариса Разінкова та Лідія Волкова. Але це настільки масштабна і затратна робота, що зібрати на неї гроші в нас було нереально. Тому картини вже два роки, як перебувають у роботі в Польщі, нам допомагає їх реставрувати Королівський замок у Варшаві на гроші від гранту ЄС. Після завершення реставрації у вересні зробимо двотижневу виставку цих картин у Варшаві, а потім привеземо їх в Україну, де експонуватимемо у Золочівському та Олеському замках», – сказав Борис Возницький.

Нагадаємо, Польща почала реставрувати два найбільші (як на XVII ст. у Європі) батальні полотна листопаді 2007 року. Спершу польська сторона наполягала на тому, аби поверти ці твори до костелу в Жовкві, де вони спершу перебували (місто – колишня резиденція польського магнатського роду Собеських). Але оскільки в Жовкві ці унікальні твори двічі зазнавали нищення, директор галереї вважає за доцільне експонувати їх у замках, що працюють у режимі музеїв. Наприклад, «Битву під Парканами» виставлять в Золочеві (представники династії Собеських свого часу володіли і цією твердинею), де спеціально для демонстрації перепроектували велику залу на другому поверсі. Для розміщення полотна заввишки 10 м і завширшки 8,5 м було замуровано два вікна та точково знесено перекриття між першим та другим поверхами.

Довiдка ЗІКу.

Картину «Битва під Парканами», поряд із ще трьома унікальними полотнами «Битва під Хотином», «Битва під Клушино» та «Битва під Віднем» забрали у Львів із костелу в м. Жовккві, коли твори через зберігання у невідповідних умовах потребували термінового порятунку.

У другій половині XVII ст.. Жовква була резиденцією польського короля Яна III Собеського. У місті працювали живописці Іов Кондзелевич, Іван Руткович, Юрій Семигіновський, Василь Петранович та інші. На запрошення короля сюди приїхав друг Ю. Семигіновського по Римській академії св. Луки італієць німецького походження Мартино Альтомонте (Martino Altomonte, 8 травня 1657, Неаполь-14 вересня 1745, Відень), який завершив роботу над твором «Битва під Віднем» (7,65X7,38 м) у 1692 р. Учень прославлених італійських майстрів Джованні Батіста Гаулі та Карло Маратті, Альтомонте виконав замовлення в дусі монументального барокового мистецтва, яке відповідало задумові офіційного парадного твору. Для цього він створив 224 рисунків та чимало живописних картин невеликого розміру. Для Жовкви Альтомонте виконав також «Битву під Парканами» – полотно, ще більше за розмірами.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2017-11-22 13:12:38