четвер, 22 жовтня, 2009, 16:29 Львів
У Львові із відеоспогадів свідків подій 1939–54 років формуватимуть медіатеку

Нині управлінні соцзахисту Львівської міськради репрезентували проект медіатеки свідчень людей, які перебували в ув’язненні у тюрмах Західної України, зокрема й у сумнозвісній «Тюрмі на Лонцького» у Львові, – про це сьогодні, 22 жовтня, повідомив кореспондент ЗІКу.

За словами начальника управління соціального захисту Ольги Лесюк, управління вже три роки поспіль підтримує проекти громадських організацій у рамках конкурсу соціально-культурних проектів. «2006 року проектів було 31, 2008 року – 24, а 2009 – 17, і серед них один від Львівської обласної організації політв’язнів та репресованих, для якого визначили грант у розмірі 17 тис. 250 грн», – сказала чиновниця.

Голова товариства політичних в’язнів та репресованих Петро Франко розповів, що проекту створення медіатеки спогадів репресованих передувала робота на громадських засадах редколегії, яка забирала матеріалів про трагедію 1939-54 років на шість 600-сторінкових томів.

«Коли у міськраді створився комітет по тюрмі на Лонцького, то спершу зволікав, а вже цього року познайомив мене із планом збереження свідчень і я із задоволенням відгукнувся. Але тут криється певна небезпека: живі свідки хочуть показати героїзм свого минулого, а це не правильно, бо так широко палітри тих трагедій не розкриває. Був масовий героїзм! Дуже хочу наголосити на тому, що преса не подає моїх слів, які я говорив, коли Катерина Ющенко була кілька місяців тому в тюрмі на Лонцького! Я їх говорив не від себе, а від 11 тисяч в’язнів і репресованих! Я казав: колишні комуністи урядують далі, процес змагання йде неправдиво! Я там відбув 9 місяців 15-річним, а тепер по списку зібрав 12 в’язнів, що там сиділи. Починати роботу треба із малолітніх в’язнів. Із непорозумінням з цим приміщенням напряму пов’язане інше непорозуміння з оплатою нашого приміщення на вул. Старій. Депутати кажуть, що ми маємо заплатити 120 тисяч! Це що, як не продовження комуністичної політики? А зібрані за мізерний кошторис свідчення можуть стати матеріалами для Другого Нюрнбергу!», – не стримував емоцій Петро Франко.

За словами директора Львівського комунального підприємства з назвою, аналогічною Меморіалу  «Тюрма на Лонцького», Тараса Чолія, під час реалізації гранту записано звиш 150 годин відео у 80 мешканців Львова, Червонограда, Бродівщини. До медіатеки долучили й диктофонні записи початку 1990-років, зокрема спогади ще живої на той час Дідик. «Ми пишемо людські долі народжених у 1923-38 роках. На одну людину йде від 1до 7 годин записів. Записали спогади подружжя Полюг, Петра Франка, Бориса Орача, Олі Ільків, Марії Дужої та інших. Їхні спогади можуть стати ілюстративним матеріалом для освітніх фільмів, які ми запропонуємо школам. Розшифровують ці записи 5 волонтерів, у складі нашої структури, на яку міськрада виділила близько 300 тис. грн, працює 9 осіб. Згодом із записами можна буде ознайомитися на спеціальному сайті», – зазначив Тарас Чолій, анонсувавши на листопад прем’єру 45-хвилинниго фільму «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941 р».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2017-10-21 04:00:53